bazsalikom

Így mentheted meg egyszerűen a cserepes bazsalikomot

Ha következetesek vagyunk, a bazsalikomunk új esélyt kaphat az életre.  

Tekintve, hogy minimális gondozást igényel, édeskés, borsos aromájának pedig aligha akad párja, a bazsalikom az egyik legnépszerűbb fűszernövény. Egyrészt a sokunk által kedvelt olasz finomságok elmaradhatatlan összetevője, másrészt a hazai konyhában is megállja a helyét, akár frissen, akár szárítva kerül felhasználásra salátákban, szószokban és levesekben. Bár ma már elsősorban fűszernövényként funkcionál, a népi gyógyászatban előszeretettel alkalmazták megfázás, emésztési problémák, hasi görcsök, ínygyulladás, sőt, még depresszió ellen is. Egy finom illat, egy kellemes aroma jó hatással van az egészségünkre és a főztjeinkre is, éppen ezért jó ötlet lehet otthon zöldfűszereket nevelni (hogy miként érdemes elkezdeni, arról itt írtunk bővebben).

Bár tudjuk, hogy nincs szükségünk kertre ahhoz, hogy buja és bokros fűszernövényeket termesszünk, biztos sokunknak feltűnt már, hogy a szupermarketekben vásárolt cserepes bazsalikomok aligha maradnak hosszú életűek: egyrészt túl sok palánta kerül egyetlen cserépbe, másrészt nincs elegendő helyük a fejlődéshez, nem beszélve arról, hogy milyen hosszú (és sokszor viszontagságos) utat tettek meg az üzletekig. Ha nem szeretnénk 2-3 hetente új növényeket vásárolni, tartsuk szem előtt, hogy a bolti cserepes bazsalikom gondozása is igényel némi tudatosságot – lássuk, mire érdemes figyelni, ha a lehető legtovább szeretnénk életben tartani! 

Se több, se kevesebb – csak okosan a vízzel!

Ha a bazsalikom levelei sárgulni és lógni kezdenek, szinte biztosak lehetünk abban, hogy túlöntöztük. Bár a növény szereti a nedvességet, mégsem érdemes folyamatosan öntözni. Ha mégis megtörtént, és sikerült „túlgondozunk”, jó hír, hogy a folyamat időben visszafordítható, amennyiben eltávolítjuk a sérült leveleket, átültetjük egy nagyobb cserépbe, majd egy naposabb ablakba helyezzük. Átültetéskor a könnyen száradó kerti föld helyett inkább tápanyagban gazdag, tőzegmohát tartalmazó virágföldet használjunk, ami megtartja a nedvességet, így nem szükséges folyamatosan locsolni a növényt. Hogy a bazsalikomnak mennyi vízre van szüksége, az a méretétől is függhet, mindenesetre

figyeljünk arra, hogy soha ne száradjon ki teljesen a talaj, amit naponta ellenőrizhetünk az ujjunkkal.

bazsalikom

Fotó: Getty Images

A folyamatosan nedves talaj kulcsfontosságú az egészséges bazsalikom számára. Ha valami miatt mégsem jutott kellő mennyiségű vízhez, illetve hosszabb ideig elfelejtettük locsolni, még lehet esélyünk arra, hogy megmentsük a teljes kiszáradástól. Ebben az esetben az alulról történő öntözés a leghatékonyabb módszer: a lyukas aljú kaspót helyezzük egy vízzel teli kádba vagy mosogatótálcába, és hagyjuk, hogy a növényünk gyökerei annyi nedvességet szívjanak fel, amennyire szükségük van.

Játék a napfénnyel

A bazsalikomnak melegre és fényre van szüksége a bokrosodáshoz, így a lakás sötétebb pontjai alkalmatlanok arra, hogy hosszú távon életben tartsuk. Ha nem kap elegendő napfényt, a növekedés elmarad és a levelek is kisebbek lesznek. Ha ezt tapasztaljuk, helyezzük át egy naposabb déli fekvésű ablakba. Nyáron az erős napfény és tikkasztó hőség is okozhat gondokat, így ha azt látjuk, hogy a bazsalikom levelei megbarnulnak és lehullanak, ültessük át egy nagyobb cserépbe, kapjon tápanyagban gazdag virágföldet, és lehetőleg 12 óránál hosszabb ideig ne tegyük ki a tűző napnak.  

Nem mindegy, hogy hogyan metszed

Ahhoz, hogy a bazsalikom növekedni tudjon, nem érdemes megfeledkeznünk a metszéséről sem, e nélkül ugyanis hamar fonnyadásnak indulhatnak a levelek. Az elhalt és hervadt leveleket rendszeresen távolítsuk el, a hajtásokat pedig nagyjából kéthetente érdemes megmetszeni. Virágzás idején a virágbimbókat is eltávolíthatjuk, hogy több fényt kapjanak a levelek. Sokan elkövetjük azt a hibát, hogy a legnagyobb és leghúsosabb leveleket tépjük le elsőként, holott a növényünk csak akkor bokrosodik igazán, ha a hajtások felső részeit, illetve kisebb leveleit vesszük célba a metszőollóval. Vagyis

ha azt szeretnénk, hogy a bazsalikomunk új ágakat és dús levélzetet növesszen, szinte csak és kizárólag a legfelső leveleket kell eltávolítani.

Tudjuk, hogy kevésbé mutatósak, de tekintve, hogy a bazsalikom aromában gazdag növény, a kisebb levelektől sem lesz kevésbé fűszeres és ízletes az étel. 

Lássuk, melyik 7 szobanövény a legjobb légtisztító a lakásban!

Kiemelt kép: Milos Stankovic/Getty Images