Egy temetőben szinte mindent megtudhatunk arról, hogyan élnek, miben hisznek, hogyan szeretnek és emlékeznek a helyiek. Mindenszentek napja alkalmából legendás temetőket, sírkerteket idézünk meg.

ÖRÖKMÉCSES LOBOGÁSA Arlington 

Rengeteg filmben láthattuk az Arlingtoni Nemzeti Temető (vezető képünkön) egyforma, jellegzetes, csillogó fehér sírköveit. A temetőt az amerikai polgárháború idején nyitották meg. A polgárháborús déliek főparancsnoka, Lee tábornok valamikori birtokán létesült, és ez az Egyesült Államok legismertebb katonai temetője. Két magyar „lakója” is van Arlingtonnak: Számwald Gyula honvéd főhadnagy és Asbóth Sándor honvéd alezredes sírját is itt találjuk, mindketten harcoltak az 1948–49-es szabadságharcban, majd az amerikai polgárháborúban. A leglátogatottabb emlékhely alighanem Kennedy elnöké: sírján felesége, Jacqueline kérésére örökmécses lobog. De örökmécses őrzi az 1932-ben felavatott ismeretlen katona síremlékét is. A sírban az első és második világháború, valamint a koreai és a vietnámi háború egy-egy katonája alussza örök álmát.  

 

KŐSZÍVEK NYUGHELYE Balatonudvari 

Több monda is kötődik a balatonudvari műemlék temetőhöz, de arra a mai napig nincs válasz, ki és miért faragta „szív alakúra” az első sírköveket. A történetekben természetesen a főszerepet a szerelem játssza: a vőlegénytől a halál ragadja el kedvesét, és a férfi bánatában szív alakú sírkővel búcsúzik tőle. Már a 13. században állhatott itt temető, de a jelenlegi református nyughelyet, amely katolikus hívőknek is otthont ad, az 1770-80-as években nyitották meg, és ma az ország négy védett temetőjének egyike. Ami pedig a mondákat illeti: Eötvös Károly egy falusi ezermesternek tulajdonítja a szív alakú köveket, aki az egykori politikus és író szerint azt vallotta, hogy „ami kimarad a földből, olyan legyen az, mint az ember szíve. Arra jöjjön rá az írás. Ez illik a holtakhoz is, élőkhöz is”. 

 

A LELKEK BÉKÉJE Novogyevics

Történelmi hely a javából! A 16-17. századi orosz építőművészet kiemelkedő, jó állapotban fennmaradt remeke, a Kreml után az orosz főváros egyik leghíresebb műemléke, 2004 óta az UNESCO világörökségi listáján is szerepel.  A kolostort III. Vaszilij moszkvai nagyfejedelem alapította 1524-ben, területe a 16. század óta temetkezési hely, cári és arisztokrata családok, kiemelkedő egyházi és katonai vezetők nyughelye volt. A huszadik század elején aztán a műemlék mellett megnyílt a Novogyevicsi temető, a művészetek, a tudomány, a politika számos ismert képviselőjét temették ide. Neves halottainak névsora Borogyinó hőseitől Gorbacsovig terjed.

Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak 500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.
Próbáld ki most kedvezményesen!
Az előfizetés ára az első hónapban csak 500 Ft, ezt követően 1490 Ft havonta. Ha van már előfizetésed, lépj be .