Te melyik táborba tartozol? Abba, amelyik ébredés után rögtön a fürdőszobába siet, hogy egy alapos fogmosással űzze ki a szájából a reggelek kellemetlen szagát? Vagy az a típus vagy, aki nem rohan ennyire, előbb megreggelizik, kávézik és csak közvetlenül indulás, vagy otthoni munkanapjának indítása előtt mos fogat?
Az, hogy reggeli előtt vagy után kell-e fogat mosni, olyan klasszikus kérdés, amely legalább annyira megosztó, mint az, hogy reggel vagy épp este érdemes-e zuhanyozni. Sokan vannak, akik gyakorlatilag ölre mennek vélt vagy valós igazuk védelme érdekében, az ilyen csörtéknek pedig kiváló terepe a közösségi média. A különböző online felületeken kommentelők hevesen vitatkoznak az ügyben, egyenesen elvi kérdésnek tekintve azt, a legtöbben pedig megtámogatják álláspontjukat valamilyen tudományos, vagy legalábbis annak hangzó elmélettel is.
Ébredés vagy reggeli után jobb fogat mosni?
Nemrégiben egy Reddit-poszt alatt alakult ki heves vita arra nézvést, melyik a helyes, követendő álláspont. A témában sokan fejtették ki véleményüket. Az egyik felhasználó például így érvelt: „Én úgy tudom, hogy érdemes kerülni a fogmosást közvetlenül evés után, mert az egyes ételekben lévő savak átmenetileg gyengíthetik a fogzománcot, így amikor fogat mosunk, eltávolíthatjuk annak felső rétegét, amivel így többet ártunk, mint használnánk.” „Evés előtt kell fogat mosni, hiszen éppen reggel, ébredés után van a legerősebb állapotban a zománc, bírja a strapát” – mondta egy másik. „A reggeli lehelet kellemetlen szagát a lepedék éjszakai felhalmozódása okozza, kultúrember azonnal megszabadul tőle” – fogalmazta meg álláspontját egy harmadik.
Sokan képviselték viszont az ezzel ellentétes álláspontot is. „Soha nem értem, hogy az emberek miért mosnak fogat reggeli előtt. Egyáltalán mit mosnak le? Ha (mint ahogy az normális) az esti fogmosás után már nem ettek és nem ittak semmit, akkor nem igazán értem, mi lemosnivalójuk akad” – vetette fel egyikük. „A kellemetlen reggeli szájíz könnyen kiöblíthető, viszont ha ezt fogmosással űzzük ki, nagyon fura íze lesz utána a reggelinek”– mondta egy másik.
A fogorvos szerint ekkor a legjobb fogat mosni
Dr. Jay Joshi fogorvost a Metro magazin kérdezte meg a témával kapcsolatban, és a doktor végre eldöntötte a vitát. Elmondta, hogy a fogmosás egyik módja „összességében előnyösebbnek tekinthető a száj egészségére nézve, mert csökkenti a fogérzékenységet, fokozza a kényelmet, valamint pszichológiai segítség lehet abban is, hogy visszaszorítsuk az étkezések közötti nassolást”– fogalmazott.
Fogat mosni – a fogorvos szerint legalábbis – reggeli után érdemes.
A doktor a savakkal kapcsolatos aggályokra reagálva elmondta, hogy valóban nem ajánlatos közvetlenül narancslé vagy más erősen savas étel/ital fogyasztása után fogat mosni, de 30 perc elteltével már bátran sikálhatunk, nem esik majd bántódása a fogunknak. A doktor szerint viszont kutatások azt igazolják, hogy a fogak összességében kevésbé lesznek érzékenyek, ha reggeli után, és nem reggeli előtt mosunk fogat, és ez az időzítés segíthet megelőzni a fogszuvasodást és az ínybetegségeket is, mivel eltávolítja az étkezés után a szájban maradt ételmaradékokat és cukrokat, amik így nem garázdálkodnak órákig a szánkban. Ezen felül, ha reggel frissen mosott fogakkal indulunk el otthonról, nagyobb eséllyel állunk ellen a két étkezés közti, út közbeni nassolásnak is. És végül: nem elhanyagolható az sem, hogy a reggeli utáni fogmosás segít, hogy a nap első étkezéseinek ízét is jobban tudjuk élvezni. Ugyanakkor hozzátette,
a reggeli fogmosás időzítése elhanyagolható fontosságú ahhoz képest, amit a rendszeresség és a helyes fogápolás jelent.
A doktor azt javasolja, hogy bármikorra is időzítjük a fogmosást, gondoskodjunk róla, hogy rendszeres legyen a tisztogatás, és kellő ideig, legalább két percig tartson, valamint hogy időről-időre (3-4 havonta) cseréljük újra a fogkefénket.
Rosszak a magyarok fogai
Magyarországon különösen fontos a szájápolással kapcsolatos ismeretterjesztés, mert felmérések szerint szájhigiénés szokásaink nagyon alacsony színvonalúak. Nemcsak azok vannak sokan, akik csak napi egyszer, vagy egyszer sem mosnak fogat, de azok is, akik rossz fogkefével és rossz technikával (például erősen dörzsölve mosnak fogat),
a fogselyem, a fogköztisztító kefe és a szájvíz használata pedig teljesen ismeretlen magyar emberek tömegei számára.
Ha azt szeretnénk, hogy sokáig erős és egészséges legyen a fogunk, napi kétszer mossunk fogat, kerüljük a túlzottan cukros/savas élelmiszereket, illetve fogyasztásuk után legalább vízzel öblögessünk, és félévente menjünk el fogorvosi kontrollra. Ez utóbbival nemcsak a fogbetegségek, de akár a szájüreg daganatos elváltozásai is időben felismerhetők.
Kiemelt kép: Getty Images