fülét fájlaló fiatal nő

Furcsa motozást hallott a fülében, kiderült, egy pók vedlik épp odabenn

Egy 64 éves tajvani nő füléből orvosai egy élő pókot és annak nem sokkal korábban levedlett külső vázát bányászták ki.

Bár a történet pont úgy hangzik, mintha kifejezetten halloween-környéki hátborzongatásra találták volna ki, az eset nagyon is valódi. Nemrégiben egy mértékadó tudományos lapban, a New England Journal of Medicine-ben számoltak be róla, hogy a hatvanas éveiben járó nő egy nap furcsa, motozó hangra ébredt. Bár a zajt „valahonnan bentről, a füléből” hallotta, eleinte nem tulajdonított nagy jelentőséget a dolognak. Bízott benne, hogy a tünetek hamar enyhülnek majd, panaszai azonban éppen hogy fokozódtak.

A publikáció szövege szerint a következő négy napban „szüntelenül dobogó, kattogó és zörgő hangokat” hallott, de érthetetlen okból egészen addig nem fordult orvoshoz, míg a furcsa zaj alvászavarhoz nem vezetett nála. Amikor az orvosok megvizsgálták a nőt, azt találták, hogy

egy élő pók van a külső hallójárata környékén,

abban a csatornában, amely a fül külső részét a dobhártyával köti össze. További vizsgálatokkal az orvosok azt is feltárták, hogy a pók nemcsak betévedt a nő fülébe, hanem nyugalmas menedékként arra is használta, hogy vedléssel megszabaduljon külső vázától, úgynevezett kutikulájától. A vizsgálat azt is kimutatta, hogy a nőnek megsérült a dobhártyája, az orvosok ugyanakkor szinte biztosak abban, hogy az azon keletkező lyukért nem a pók a felelős, hanem valamikor akkor keletkezhetett, amikor a nő megpróbálta az állatot kibányászni onnan. A pókot és annak külső vázát egy speciális kanül segítségével távolították el, és a tanulmány megjegyzi azt is, hogy „a beteg tünetei ezután azonnal megszűntek” és többé már nem hallotta a furcsa hangot.

Vedlés és pókok

Egyes póktípusok, például különböző madárpókfajok életük során több alkalommal is vedlenek, amikor testük kinövi külső, szilárdabb vázát. A vedlés több órán át eltarthat, és sokszor az állat színének és mintájának megváltozásával jár.

Bár a világ nyugati felén extrém ritka, valójában nem ez az első eset, hogy orvosok valamilyen ízeltlábút fedeznek fel egy ember fülében. 2019-ben például egy Kansas Cityben lakó nő talált egy barna remetepókot, egy közismerten mérgező pókfajtát (nemrég épp egy ilyen rovar mérge ölt meg majdnem egy 9 éves kislányt Észak-Amerikában) a fülében, idén májusban pedig egy arkansasi család fedezte fel, hogy kullancsok másztak be kisgyermekük fülébe. A közösségi médiáig, akár a sajtóig jutó esetek pedig csak a jéghegy csúcsát jelentik, valószínűsíthető, hogy a természetközelibb életformát folytató kultúrákban – ha nem is mindennapos, de – gyakori jelenségről van szó, ami így számukra jóval kisebb riadalmat okoz. Mifelénk viszont, ahol a legtöbben városi legendának hittük az ilyesmit, egészen ijesztő belegondolni, mi lenne, ha velünk is hasonló történne. 

Mit tegyünk, hogy ne másszon semmilyen rovar a fülünkbe?

Szakértők szerint felesleges lenne rászoknunk a füldugóval alvásra. Dr. Stacey Ishman, a Wisconsini Egyetem Orvosi és Közegészségügyi Karának fül-orr-gégészeti oktatója az NBC Newsnak elmondta, azok a páciensek, akik valamilyen rovarral, bogárban a fülükkel keresik fel őt, legtöbbször nem lakásban akadtak össze az apró állattal, hanem valamilyen kirándulás, a szabadban, vagy nomád körülmények között töltött éjszaka után fordultak hozzá.

Azt is kiemelte, hogy az általa vizsgált esetekben (amikből 23 éves karrierje alatt összesen 8 fordult elő), a rovar semmilyen károsodást nem okozott, ha pedig esetleg sérülés keletkezett a fülben, az inkább attól alakult ki, hogy az érintettek vagy családtagjaik szakszerűtlen módon próbálták kiszedni a hívatlan vendéget. Szakemberek ezért azt kérik, hogy

ha valaki hasonló tüneteket tapasztal, ahelyett, hogy házilagos módszerrel próbálná orvosolni a problémát, keresse fel inkább orvosát,

vagy az ügyeletet, ahol speciális eszközzel valószínűleg pillanatok alatt orvosolható a problémája.

rémült fiatal nő orrára rovar szállt

Fotó: Getty Images

És végül azt is fontos kiemelni, hogy az alkalomadtán fülünkbe költöző pókok, bogarak szándékai egészen tisztességesek, nem azért hatolnak be, hogy megcsípjenek bennünket. Bill Shear, a virginiai Hampden-Sydney College biológiaprofesszora, az Amerikai Arachnológiai Társaság korábbi elnöke szerint az ő nézőpontjukból mi, emberek olyan nagyra nőttünk, hogy valójában éppúgy a táj részei vagyunk, mint a fák vagy a sziklák, hallójáratunk pedig egy apró pók számára nem más, mint kellemesen meleg, rejtett odú, ahol a vedlés valószínűleg kimerítő művelete komfortosan elvégezhető. 

Tények és tévhitek fülbe mászó bogarakról

Tudtad, hogy a közönséges fülbemászó néven ismert, itthon is elterjedt rovar nevével és a közhiedelemmel ellentétben nem költözik be más állatok vagy az ember hallójáratába, a dobhártya átfúrásával vádolni pedig szemenszedett hazugság? Ez a rejtőzködő életmódot folytató rovar kifejezetten hasznos kártevőirtó, ugyanis nálánál kisebb rovarokkal is táplálkozik, igaz, elszaporodva már maga is kártékony lehet.

Arról, hogy ha ilyen ártalmatlan, miért is nevezik fülbemászónak, több elmélet is van. Elképzelhető, hogy a fűbe’ mászó elnevezés félrehallásáról, majd általános elterjedéséről van szó, mint ahogy az is, hogy az apró rovart valóban kissé félelmetes külseje (hosszúkás teste és villás farokszerűsége) miatt ruházták fel rossz tulajdonságokkal…

Érdekelnek további, esetleg a mindennapjaidat jobban érintő tévhitek is? Ebben a cikkünkben a szexualitással kapcsolatos leggyakoribb mítoszokkal számoltunk le.

Kiemelt kép: Getty Images