Valljuk be, a legtöbben szeretjük saját kezünkbe venni az apró-cseprő munkálatokat, ha otthonunk kipofozásáról van szó, melynek számos oka van. Először is, általa pénzt takaríthatunk meg (itt össze is szedtünk 8 takarékos megoldást), egyedi elképzeléseinket könnyebben meg tudjuk valósítani, sőt, fenntarthatóság szempontjából sem utolsó, hogy így akár régi, meglévő dolgainkat is újrafelhasználhatjuk. Ezenfelül természetesen büszkeséggel tölt el a tudat, hogy mi magunk készítettünk valamit, mellyel szebbé varázsoltuk otthonunkat – különösen a festés okozta látványos változások tölthetnek el bennünket nagy örömmel. Kivéve akkor, ha olyan háztartási cikkeknek készülünk új árnyalatot adni, melyeknek egyébként nem szabadna, vagy mi több, még veszélyes is.
Dolgok, melyeket nem szabad festeni
Csempe
Ami a csempét illeti, ez az egyik legjellemzőbb DIY megoldás a közösségi média oldalakon. Már csak azért is könnyű kísértésbe esni, mivel bontás és új csempe vásárlása nélkül adhatunk egészen új hangulatot a fürdőnek vagy a konyhának, így nem csoda, hogy nehéz ellenállni ennek a kézenfekvő megoldásnak.
Elizabeth Sutton designer szerint azonban jobban tesszük, ha soha nem festünk csempét, mert a végeredmény – bármennyire próbálkozzunk is – mindig silány marad.
„Sosem néz ki jól. Soha. Mindig olcsó javításnak fog tűnni, ahogy a festék a csempéhez tapad, ráadásul könnyen lepattogzik és hamar lepereghet.” Amennyiben kis költségvetésből szeretnénk felújítani a csempét, a szakértő inkább a jó minőségű, vízhatlan öntapadós csempematricákat javasolja.
Fapadló
A kreatív oldalakon csábítóan hatnak a színes nyílászárók, lambériák és beltéri padlók, a festés ugyanis pillanatok alatt feldobja a régi faberendezéseket. A fehérre mázolt fapadlóval például valóban előidézhetjük a mediterrán hangulatot, a baj csak az, hogy ez a frissítés hihetetlenül sok munkát igényel még a tapasztalt barkácsolóktól is, a folyamat pedig már egészen apró hiba miatt rossz irányt vehet. A padlók újrafényezése nagy kihívás, ha pedig a munka során sérül a parketta, annak cseréje egy vagyonba kerülhet, ezért érdemes átgondolni a lépéseket, mielőtt elővesszük a csiszológépet. Ha még így sem szeretnénk lemondani a pénztárcabarát megoldásról, kérjük ki inkább szakértő tanácsát, hogy biztonságos és gazdaságos legyen a felújítás.
Kilincsek és zsanérok
Amikor valóban csupán kismértékű változtatásban gondolkodunk, előkerülnek az apróbb berendezési tárgyakra vonatkozó elképzelések. Függönycsere, polcrendezés vagy épp a kilincsek és zsanérok átfestése, mely nem szerencsés abból a szempontból, hogy folyamatosan használjuk őket, tehát esélyük sincs megőrizni frissességüket. „Kellő használat mellett a festék lepattogzik, karcolódik, és sosem fog frissen kinézni” – magyarázza Elizabeth Sutton, aki szerint érdemesebb rászánni a szükséges összeget, mert igyekezetünkkel csak még nagyobb problémát okozunk saját magunknak. A festék ugyanis – például a kilincsek esetében – bejuthat a zár belsejébe, így az nem működik majd megfelelően.
Füst- és szénmonoxid érzékelő
A szakértő szerint az utóbbi évek különös trendje mind közül a legveszélyesebb, ez pedig a füst- és szénmonoxid érzékelők átfestése az adott fal színének megfelelően. A festék azonban megzavarhatja a készülék normál működését, az elektromosság révén pedig épp az ellenkezőjét érjük el vele, mivel tűzveszélyes is lehet. „Egy készülék cseréje azért, mert nem festettük le megfelelően, nagyon drága lehet. Jobb, ha inkább spórolunk egy új készülékre, minthogy kockáztatnunk.” A füst- és szén-monoxid-érzékelők bár kétségkívül nem a legesztétikusabb dolgok a lakásban, létfontosságúak a biztonság szempontjából, és semmilyen körülmények között nem szabad babrálni velük.
Konyhapult
A munkalapok festése az utóbbi időben vírusszerű tartalommá vált a videómegosztó oldalakon. Noha elsőre esztétikus és valóban pénztárcabarát praktikának tűnik, hosszú távon bármennyire is igyekszünk vigyázni rá, az eredmény nem marad tartós. A napi használat miatt karcolások, foltok és sérülések jelennek meg a munkapulton, így végső soron ahelyett, hogy spóroltunk volna, csak még nagyobb költségekbe vertük magunkat. Sajnos a ráhúzott gyantaréteg sem óvja meg a felületet, mert egy idő után az is elszíneződik és megtöredezik, így jobban tesszük, ha inkább lecseréljük a munkapultot egy kedvezőbb árú darabra.
Kiemelt kép: Getty Images