macska es novenyek

6 népszerű és látványos szobanövény, ami macskák mellett is bátran tartható

Bizony kis kedvenceinknek nemcsak egymással, de a növényeinkkel is összeférhetőnek kell lenniük.

Mint azt tudjuk, a macskáktól nem állnak távol a furcsaságok. Az egyik ilyen dolog a fűevés, amit gyakran néhány perc után ki is hánynak. De szerencsére senkinek sem kell megijednie, a dolog valójában természetes, sőt, még szükséges is a macskaszervezet számára.

Tudvalevő, húsevő barátaink nincsenek olyan enzimek birtokában, amelyek a növényfélék emésztését szolgálnák. Persze ezzel nem a hányás, sokkal inkább az emésztés fokozása a cél, ami természetes úton segít megszabadulni az olyan nehezen megemészthető dolgoktól, mint például a szőrcsomók. Gondoljunk csak bele, a kisállatkereskedésekben nem véletlenül vásárolhatunk táplálékkiegészítőként macskafüvet, illetve fű alapú jutifalatokat.

Fő a biztonság!

Lévén, hogy a fűevés evolúciós és ösztönös folyamat, négylábú barátaink előtt gyakran a szobanövényeink sincsenek biztonságban – legyen szó akár rágcsálásról, akár játékról. Ha macskatulajdonosok vagyunk, fontos, hogy olyan beltéri növényeket válasszunk, amelyek nagyétkű kedvenceinkre nézve nem járnak semmiféle egészségügyi kockázattal (például száj-és gyomorirritációval, hasmenéssel, hányással, légzési nehézségekkel, erős nyáladzással, rendszertelen szívveréssel és izommerevséggel).

Ne feledjük, hogy a macskák intelligens, kíváncsi és független lények (ki tudja, lehet, hogy még kedvenc növényük is van!), így ha magát a növényt is biztonságban szeretnénk tudni, az a legokosabb, ha dísznövényeink mellett macskafüvet is tartunk a lakásban. Szerencsére léteznek olyan látványos és mutatós szobanövények, amelyek nemcsak levegőtisztító hatásúak, de háziállataink számára is biztonságosak – lássuk, hogy melyek ezek!

Pompás dárdalevél (Stromanthe sanguinea triostar)

Stromanthe sanguinea

Fotó: Getty Images

A pompás dárdalevél nagyszerű választás azoknak, akiket nemcsak a macskák, de az egyedi, egzotikus lombozattal rendelkező növények is lenyűgöznek. A tarka, zöldes, fehéres és sötétlila levelek nagyszerű kiegészítői lehetnek a lakásnak, a növény ráadásul a háziállatokra nézve is teljesen biztonságos. Ugyan rendszeres öntözést igényel, és földjét is érdemes mérsékelten nedvesen tartani, a dárdalevél félárnyékos helyen is szuperül fejlődik.  

Elefántláb (Beaucarnea recurvata)

Beaucarnea Recurvata

Fotó: Getty Images

A különleges megjelenésű szobanövény Mexikó területéről származik, ami őshonos élőhelyén akár a 10 méteres magasságot is elérheti. Ugyan miniatűr pálmafára hasonlít, valójában se nem fa, se nem pálma: az elefántláb a szukkulensek törzsébe tartozik, és a kaktuszokkal, illetve a sivatagi növényekkel áll rokonságban. Ebből adódóan kifejezetten jól tűri a napot és a szárazságot, és bár alig igényel gondozást, a téli tápoldatot mindenesetre meghálálja.   

Calathea rufibara

Calathea Rufibarba

Fotó: Getty Images

Amellett, hogy kitűnő levegőtisztító, a növény kisgyermek és macska mellett is biztonsággal tartható, bársonyos tapintású, sötétlila levelei ugyanis egyáltalán nem mérgezőek. Jellemzően a világos, félárnyékos, párás helyeket és mérsékelten nyirkos földet kedveli, tápoldatozni pedig bőven elég tavasszal és nyáron. 

Aranypálma (Dypsis lutescens)

aranypalma

Fotó: Getty Images

A szintén levegőtisztító hatású aranypálma nagyszerű választás, ha biztonságos és látványos dísznövénnyel szeretnénk feldobni a lakást. Madagaszkáron, őshonos élőhelyén akár a 10 méteres magasságot is elérheti, nekünk azonban nem kell attól tartani, hogy kinövi az otthonunkat: bár kifejezetten gyorsan cseperedik, beltéren 15-20 centiméternél többet nem nő évente. Nem túl igényes, kevés gondozást igénylő fajta, mégis mutatós éke lehet a lakásnak. 

Macskapálma (Chamaedorea cataractarum)

A buja, bolyhos megjelenésű dísznövény nagyszerű választás, ha trópusi ihletésű otthonra vágyunk. Az alapvetően Mexikóban őshonos macskapálma magas fényigényű növény, öntözni pedig bőven elég akkor, amikor úgy látjuk, hogy a talaj félig már kiszáradt. Beltéren 150-180 centiméternél nagyobbra jellemzően nem nő.

Orchidea

orchidea

Fotó: Getty Images

Az orchidea különleges növény, ami sokunk otthonában megtalálható. Szereti a párát, a nedvességet és a fényt, de fontos, hogy ne tegyük ki közvetlen napsugárzásnak, mert az nem tesz jót neki. Virágzás alatt különösen lényeges, hogy odafigyeljünk az öntözésre, mert gyökerei könnyebben kiszáradhatnak ebben az időszakban. Ugyan több gondoskodást igényel, mint a listán szereplő többi növény, mindenesetre nem kell aggódnunk miatta, ha macskák is vannak a közelében.

Amit mindenképp kerüljünk el

Kedvenceink érdekében jobb, ha ezeket a növényeket száműzzük a lakásból, vagy olyan helyet találunk a számukra, ahol négylábú barátaink nem érhetik el őket:

  • Filodendron, könnyezőpálma
  • Liliom
  • Kroton
  • Japán cikász
  • Klívia
  • Flamingóvirág
  • Borostyán
  • Agglegénypálma
  • Amarillisz
  • Őszi sáfrány
  • Buzogányvirág
  • Nárcisz
  • Jácint
  • Korallvirág
  • Gyöngyvirág
  • Vitorlavirág
  • Tulipán
  • Ciklámen
  • Ricinus
  • Krizantém

Kiemelt kép: Getty Images