alvó idősebb nő, alkohol, depresszió

Csak egy kis kontyalávaló? Így tesz tönkre egyre több nőt az alkohol

2016 óta itthon is egyre többen csatlakoznak az úgynevezett száraz novemberhez, melynek lényege, hogy egy hónapra önkéntes absztinenciát vállalunk annak érdekében, hogy jobban megértsük alkoholhoz fűződő viszonyunkat. Jó, hogy így van, mert testi és lelki egészségünk védelmében nőként is kiemelten fontos ennek a sokszor szövevényes kapcsolatnak a feltárása.

A kontroll nélküli alkoholfogyasztás a világ legtöbb országában komoly probléma, amihez nagyban hozzájárul, hogy az alkoholra sok kultúrában másképp tekintünk, mint az egyéb tudatmódosító és/vagy élvezeti, ugyanakkor káros szerekre. Itthon például a dohányzástól, pláne kábítószer-fogyasztástól tűzzel-vassal próbálja távol tartani polgárait az állam, az alkohollal viszont nemcsak a családi és baráti összejöveteleken, de társadalmi szinten is sokkal megengedőbbek vagyunk, egészen addig, míg nem a saját bőrünkön érezzük az ital embert, családot, közösséget pusztító erejét.

A nők alkoholfogyasztását hajlamosak vagyunk ennél is jobban elbagatellizálni, és már az ezzel kapcsolatos szóhasználatunk is nagyon beszédes.

Amikor „csajos italról”, „kontyalávalóról”, „körömlakkról” beszélünk, vagy megmosolyogjuk azokat a videókat, amiben megfáradt anyák az otthoni műszak után 1-2-3 pohár borral vezetik le a stresszt, azt sugalljuk, hogy létezik könnyebb, szelídebb, már-már ártalmatlan alkohol, és hogy nőként, ezeket az italokat fogyasztva nem is lehet túlzásba esni. Hasonló szemléletre támaszkodik a világhírű énekesnő, Jennifer Lopez új, szintén az állítólag könnyed alkoholokra  és – megint csak „csajos” megjelenésükből kiindulva –  elsősorban nőkre építő vállalkozása, aminek kapcsán hiába rajongók ezreinek tiltakozása, a sztár nem érti, miért problémás színes-szagos alkoholokat piacra dobni, amikor korábban többször beszámolt róla, hogy szépsége védelmében soha nem iszik, ellenben tudjuk, hogy férje, Ben Affleck felépülő alkoholfüggő…

Utolértük a férfiakat

Bár a férfiak történelmileg mindig több alkoholt fogyasztottak, mint a nők, ez a különbség az elmúlt évtizedekben lassan csökkenni kezdett, és az amerikai egészségügyi szervezet szerint most először fordul elő olyan, hogy a nők (különösen a fiatalabb korosztályban) többet isznak, mint a férfiak. De minden korosztályban egyre több az alkoholbeteg nő: amikor a száraz november témájában nemrégiben mintegy egymillió alkoholistáról beszélt Zacher Gábor orvos, köztük több, mint 300.000 nőre is utalt. Becslések szerint ugyanis jelenleg nagyjából ilyen arányban képviseltetik magukat a nők a magyar alkoholbetegek körében. A téma aktualitását jól jelzi, hogy nemrégiben a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) is kutatási eredményt tett közzé a témával kapcsolatban. Kapcsolódó, a kutatást feldolgozó cikkünkből többek között az is kiderül, hogy a megkérdezett magyar nők csaknem 14 százaléka vallott úgy, hogy havonta legalább egyszer lerészegedik

A tendencia, melyben ma már a fiatal nők körében gyakoribb a teljes lerészegedéssel járó alkalmi vagy rendszeres nagyivás, mint a fiatal férfiaknál, nagyon sokféle okra vezethető vissza. Bizonyára hozzájárul a hagyományos nemi szerepek átalakulása, ami a nők nagyobb önrendelkezése mellett azzal is jár, hogy egyre többen dolgoznak (sokszor a ma is teljes egészében rájuk maradó családi/háztartásvezetési terhek mellett is), tanulnak nagy felelősséggel járó, stresszes munkahelyen, képzésen, és egyre többen választják a feszültség levezetésének viszonylag olcsó és könnyen elérhető módját. Emellett egyre elfogadottabb társadalmi szinten is, hogy a nők a korábban inkább férfiaknak fenntartott szórakozási formákat válasszák: ma már teljesen mindennapos, hogy barátainkkal elsősorban azzal a céllal üljünk be valahova, hogy alkohol mellett beszélgessünk.

alkohol buli alkoholizmus nők

Mi bajunk lehet? (Fotó: Getty Images)

A Covid-járvány, a vele járó elszigeteltség, a mentális problémák felerősödése és az egzisztenciális kihívások folytán egyik nem alkoholfogyasztási szokásainak sem tett jót, a kutatások szerint emellett a kétezres évektől egyre gyakoribbak a kifejezetten a nőkre célzó alkoholhirdetések is. Az ezekben reklámozott, könnyen és jól fogyasztható, kifejezetten finom italok éppen azok, amikkel kapcsolatban könnyű elveszíteni a mértéket.

Női szervezet és alkohol

A probléma ezzel egyrészt az, hogy a nők alkoholbetegségének kezelésére társadalmilag egyszerűen nem vagyunk felkészülve: egyáltalán nem tudjuk, mit kezdjünk az alkoholbeteg nőkkel. Annál is inkább nem, mert hagyományosan épp a nők szokták a családban felmerülő (alkohol) problémákat kezelni, a konfliktusokat elsimítani, az alkohol miatt rosszul funkcionáló családot egyben tartani. Ki tarja össze az olyan családot, amiben a nő a szenvedélybeteg? Emellett az is problémás, hogy bár a túlzó alkoholfogyasztás mindkét nem számára komoly egészségügyi kockázatot jelent,

az alkoholt fogyasztó nőknél a férfiakhoz képest nagyobb a veszélye egy sor egészségügyi problémának  is.

A nőkre – általában alacsonyabb testsúlyuk és eltérő testösszetételük miatt – ugyanannyi alkohol is erősebben hat, emellett az alkohol felszívódását esetükben a menstruációs ciklus hormonális változásai is befolyásolják: előfordulhat, hogy ugyanannyi alkoholtól az egyik héten jobban, a másikon kevésbé részegednek le. A nőknél gyakoribb szorongás mellett kockázati tényező az az elvárás is, hogy társaságban legyenek oldottak, lazák (vélhetően emiatt jellemző ma is, hogy egyes szórakozóhelyeken a nők 1-2 italt eleve ingyen ihatnak meg…). A lerészegedés emellett már rövid távon is nagyobb kockázatot jelent a nők számára, hiszen nagyobb eséllyel vannak akár szexuális erőszaknak is kitéve ilyen állapotban, a rendszeres alkoholfogyasztás pedig súlyos krónikus betegségek egész soráért is felel náluk. A nőknél például a férfiakhoz képest magasabb a májzsugor és más, alkohollal összefüggő májbetegségek kockázata, emellett az alkohol hatására bekövetkező kognitív hanyatlás is gyorsabban alakul ki náluk, mint a férfiaknál. Kutatások kimutatták, hogy a rendszeresen ivó nőknél a szívizom károsodásának kockázata még szerényebb fogyasztás, és kevesebb évnyi alkoholfogyasztás mellett is nagyobb, mint a férfiaknál, és amellett, hogy az alkohol mindkét nemnél növeli a száj-, a torok-, a nyelőcső-, a máj- és a vastagbélrák kockázatát, a nőknél még viszonylag alacsonyabb fogyasztás mellett is nő az egyik legrettegettebb betegség, a mellrák kockázata.

A mellrák itthon is az egyik vezető daganatos betegség, kialakulásának esélyét az alkoholfogyasztás is növeli (Fotó: usplash)

Honnan tudhatjuk, hogy baj van?

Arra, hogy az alkoholhoz fűződő viszonyunk nem egészséges, több tényező is utalhat, igaz sokszor magunkon nehezebb észrevennünk ezeket a jeleket, és még nehezebb ennek a súlyos betegségnek az elismerése. Pedig utóbbi kulcsfontosságú, mert betegségtudat nélkül nem indul el a gyógyulás sem. Szakértők szerint viszonylag röviden összefoglalható, melyek azok a jelek és viselkedésformák, amik arra utalhatnak, hogy gondjaink vannak az itallal. Egybehangzó véleményük szerint

nem feltétlenül azt kell nézni, egy vagy két pohárral ittunk-e, vagy hogy a hónapban egyszer vagy kétszer fogyasztottunk-e alkoholt,

hiszen a számoknál sokkal fontosabb azt megismerni, hogyan viszonyulunk a szerhez. Gyanút kelt például a kontroll hiánya, azaz ha rendszeresen előfordul velünk, hogy az eredetileg tervezettnél többet, vagy tovább ittunk.

Aggasztó, ha állandó vágyat érzünk az alkoholfogyasztás iránt, és az is, ha már több alkalommal sikertelenül próbáltunk visszavenni a fogyasztásából. Érdemes elgondolkodnunk, ha azt vesszük észre, sok időt töltünk az alkohol megszerzésével, fogyasztásával kapcsolatos tevékenységekkel és az alkoholfogyasztásból való regenerációval is, ha alkoholfogyasztásunk zavart okoz a konstruktív életvezetésben; ha számunkra fontos tevékenységeink elvégzésében lehetetlenít el, erodálja emberi kapcsolatainkat vagy konfliktust szül, és intő jel az is, ha akkor is fogyasztunk alkoholt, amikor az veszélyes, vagy annak tudatában is iszunk, hogy valamilyen betegségünk progresszióját rontja az ital. Ha ezek bármelyike is igaz ránk, kérjünk segítséget! Ha pedig ilyen erős tüneteink nincsenek, érdemes kísérletet tennünk a száraz novemberhez hasonló kihívásokkal. Az, hogy mit érzünk 1-2 hét absztinencia után, mennyire hiányzik vagy nem hiányzik az ital, segíthet idejekorán felismerni a rossz tendenciákat. 

Az alkohol elszigetel (Fotó: Getty Images)

Mit tehetünk?

Az egyik legfontosabb dolog, hogy szakítsunk azzal a sztereotípiával, miszerint az alkoholfüggőség a férfiak betegsége volna. Ebben sokat segít, hogy az utóbbi időben egyre több ismert ember vállalja fel saját, vagy családja ezzel kapcsolatos történetét, még ha ma még nehezebbnek is tűnik nőként előállni az ilyen történetekkel.

A felismerés után az alkoholbeteg embernek orvosi és pszichés támogatásra is szüksége van, és szerencsére ma már egyre szélesebb a segítő szakemberek köre. A háziorvos, a pszichológus, pszichiáter, addiktológiai szakember éppen úgy fontos segítséget nyújthat, mint amekkora enyhülést a különféle önsegítő csoportok hoznak.

Fontos tudni, hogy akárki is az érintett, nincs egyedül, és a gyógyulásra egy megtartó közösségben, szégyen nélkül sokkal nagyobb esély van, mint egyedül, stigmatizálva.

Az alkoholbetegségből (hasonlóan más függőségekhez) teljesen meggyógyulni nem lehet, de cél lehet az élethosszig tartó tiszta szakasz, melynek során a korábban az alkoholtól remélt testi és lelki enyhülést, örömet lassan ismét szeretteinktől, emberi kapcsolatainktól, munkánktól és hobbinktól kaphatjuk meg, a stressz levezetésére pedig konstruktívabb módokat keresünk.
És végül: nagyon fontos lépés lenne az alkohollal kapcsolatos jóval nagyobb társadalmi tudatosság az alkoholizmustól függetlenül is. Egyre több jel mutat ugyanis arra, hogy szociális vagy gasztronómiai jellegű ivás, az a bizonyos egy pohár bor ide vagy oda, az alkohol nem egészséges, még a vele elfogadható viszonyt ápolóknak sem tesz jót, azok számára pedig, akik valamilyen okból nem tudják szolid keretek között tartani a fogyasztást egyenesen pusztító hatással van. Nem ér annyit. 

Van segítség!

Ha úgy érezzük, hogy nekünk vagy szerettünknek meggyűlt a baja az alkoholfogyasztással, tudnunk kell, hogy nem vagyunk egyedül, és létezik segítség. Az egyik legfontosabb dolog azonban az, hogy merjünk beszélni a témáról, ne tabusítsuk – ez az egyik első lépés. Az alábbi helyekhez bizalommal fordulhatunk:

Bár sokak szerint alkohollal a legjobb lazítani, ez koránt sincs így. Mutatunk nyolc módszert, ami segít pihenni és jól érezni magadat anélkül, hogy a pohár után nyúlnál.

Kiemelt kép: Getty Images