kutya

Újabb érdekes dolog derült ki a kutyák szaglásáról

Négylábú kedvenceinknek bizony szuperképességeik vannak!

Az elmúlt világjárványos időszak egyik akadálya a gyors és pontos teszteredmények megszerzésének nehézsége volt: az otthoni gyorstesztek gyakran hamis eredményeket mutattak, amennyiben a fertőzés kezdeti szakaszában használták őket, sok esetben pedig napoknak kellett eltelnie, mire felbukkantak a fertőzést jelző piros csíkok. Vagyis hiába volt fertőzött valaki, a vizsgálat nem minden esetben mutatta ki

Persze az tény, hogy az otthoni tesztek mindenképp jobbak voltak a semminél – még akkor is, ha hagytak némi kívánnivalót maguk után. Nem beszélve a fenntarthatósági kérdésekről sem, hiszen tesztkészletek milliárdjai termeltek hatalmas mennyiségű műanyag hulladékot világszerte.

A kutyák jöttek, láttak és győztek

A problémára nemrég pedig egy kutatócsoport talált hatékony megoldást: a Journal of Osteopathic Medicine című folyóiratban közzétett tanulmány ugyanis arra a következtetésre jutott, hogy a kutyák gyorsabban és pontosabban képesek kiszimatolni a koronavírust, mint a PCR-tesztek.

A 29 lépésből álló vizsgálatsorozathoz 32 ország több mint 400 tudósa, illetve 19 különböző kutyafajta is (a labrador retrieverek, az angol springer spánielek és a belga malinois juhászkutyák voltak többségben) csatlakozott. A több mint 31 000 emberi nyálat, verejtéket és vizeletet tartalmazó vizsgált minta eredményei pedig arra engedtek következtetni, hogy

négylábú barátaink nemcsak magát a koronavírus-fertőzést és a tünetmentességet, de a poszt-COVID szindrómát és a vírus új variánsait is képesek voltak rekord gyorsasággal kiszimatolni.

A kutyusuk laborban és terepen egyaránt brillíroztak: megfordultak a Helsinki nemzetközi repülőtéren, egy mexikói kórházban, több olaszországi gyógyszertárban, négy németországi koncerten, egy kaliforniai iskolában és egy kolumbiai metró aluljáróban. Az ebek a terepvizsgálatokon a laboratóriumi RT-PCR- és antigén gyorstesztekhez hasonlóan, illetve azokat felülmúlva teljesítettek: átlagosan 68,6- és 95,9%-os, 3 esetben pedig 99,9 %-os pontossággal, ami figyelemreméltó eredmény. Nem beszélve arról, hogy

a szagminták másodpercek alatt hoztak eredményeket – sokkal gyorsabban, mint a tesztelés egyéb formái.

A kutatók szerint a kutyák hozzávetőlegesen három nagyságrenddel teljesítettek jobban, mint a modern tudományos műszerek: „Úgy véljük, a kutyák megérdemlik, hogy helyük legyen a diagnosztikai módszertan világában, ami különösen járványok idején lehet hasznos a köztereken végzett gyors egészségügyi szűrések részeként. Biztosak vagyunk benne, hogy más betegségek felderítésében is segítségünkre lehetnek a jövőben” – mondta a tanulmány egyik szerzője, dr. Tommy Dockey PhD., a Kaliforniai Egyetem munkatársa. 

doktor kutya

Dr. Woof rendel (Fotó: Getty Images)

Dockey és csapata úgy vélik, hogy bár a tudomány képviselői régóta hirdetik a kutyák betegségfelismerő képességét, az állatok teljes körű orvosi alkalmazása a koronavírus kirobbanásáig aligha terjedt el a világban. Pedig általánosságban elmondható, hogy az ebek szagfelismerése kimagasló: összesen 1094 szaglóreceptorral és nagyjából 300 millió szalgósejttel büszkélkedhetnek – szemben az emberrel, nekünk ugyanis csekélyke, mindössze 802 receptor és 5-6 millió szaglósejt jutott. Az ebek segítségével végzett szagvizsgálatok ráadásul nem igényelnek drága laboratóriumi berendezéseket, és műanyag hulladékot sem termelnek, szemben a hagyományos diagnosztikai módszerekkel.

De mi a helyzet a kutyák biztonságával?

A tanulmány vezetői szerint az ebek és gazdáik, illetve kiképzőik és a kutyák által tesztelt személyek biztonsága kulcsfontosságú a szűrési folyamat során, így a szerzők azt is megvizsgálták, hogy a betegségfelismerő kutyák elkaphatják-e a koronavírust, illetve továbbfertőzhetik-e vele az embert.

„Ami a kutyák egészségét és biztonságát illeti, tudomásunk szerint nem fordult elő olyan megbetegedés vagy haláleset, ami egyértelműen a COVID-19 vírusnak tulajdonítható,

az eredmények pedig arra engednek következtetni, hogy a kutyák segítsége biztonságos olyan személyek közvetlen szűrése esetén, akik esetleg koronavírussal fertőzöttek”

– magyarázzák a szerzők.

Kiemelt kép: Getty Images