Magyarországon évente körülbelül 8500 baba érkezik korán, közülük mintegy 7000 intenzív ellátásra is szorul. Az, hogy életük első óráit, napjait milyen körülmények között töltik, alapvetően határozza meg későbbi kilátásaikat: éretlen, fejletlen szervezetüknek rendkívül körültekintő ápolásra, és sok-sok érintésre van szüksége.
Koraszülöttnek a 37. terhességi hét előtt született kisbabák számítanak. E babák többségének a születési súlya kevesebb, mint 2500 gramm, és a koraszülés időpontjától függően bizonyos szerveik még éretlenek lehetnek.
2022-ben a Magyarországon született újszülöttek 7,7 %-ának súlya volt 2500 gramm alatt.
Szerencsére sokan közülük csak pár héttel születtek korábban, és nem alakultak ki náluk súlyos problémák.
Számos kisbaba azonban nem hetekkel, hanem hónapokkal a kiírt időpont előtt jön a világra, ami komoly kockázatokat jelenthet további fejlődésükre, életminőségükre nézve. A tüdő, az agy, az emésztő- és az immunrendszer éretlensége miatt sokuknak légzés- illetve keringéstámogatásra, mesterséges táplálásra és különböző gyógyszeres kezelésekre is szüksége van. A koraszülött babák testhőmérséklete alacsonyabb, sokszor merülnek fel náluk táplálási nehézségek is, és apró testméretüknél fogva nagyobb kihívást jelent a mindennapos gondozási feladatok ellátása is. A koraszülött babák egy része a születése utáni heteket általában inkubátorban tölti, gondos ápolás és szakszerű orvosi ellátás mellett, a keringésüket figyelő, illetve az életben maradásukat segítő eszközök sokaságával testükön. Az inkubátor nem csak a megfelelő hőmérsékletet biztosítja számukra, de párás levegőjével megakadályozza a babák testének kiszáradását is.
A koraszülöttek bőre ugyanis vékonyabb és érzékenyebb, mint a normál időre született csecsemőké.
Koraszülöttek ápolása
„Szerencsére a koraszülöttek túlnyomó többségére – és az egyre magasabb színvonalú orvosi ellátásnak köszönhetően a jóval a várt időpont előtt született babák nagy részére is – egészséges felnőttkor vár. A szakmai hozzáértés mellett a szeretet, amivel a szülők veszik körül, létfontosságú abban az időszakban is, amikor a babát még az inkubátor fala választja el tőlük.” – mondja Földvári Nagy Zsuzsanna, a Koraszülöttekért Országos Egyesület (KORE) elnöke.
A tapintás az első érzék, amely már az anyaméhben kifejlődik. A koraszülött baba is megfogja a szülei ujját, még akkor is, ha a látása vagy a hallása még egy korai fejlődési szakaszban van. Számukra az érintés jelenti a szeretetet és azt a biztonságot, amire minden pillanatban szükségük van fejlődésükhöz, ezért fontos, hogy ez az érintés még az inkubátorban, pelenkában, különböző műszerekre kötött babáknál is a lehető leggyengédebb legyen, és hogy
a szülőknek minél több lehetőségük legyen babájukkal bőr-bőr kontaktust kialakítani.
Ha egy szülés zökkenőmentesen és a kellő időben történik, a szülőknek lehetőségük van arra, hogy újszülött babájukat azonnal a mellkasukra tegyék, ez pedig azonnal olyan hormonális változásokat indít el, amelyek segítik a szülő és a baba közötti biztonságos kötődés kialakulását. Szakemberek azt javasolják, hogy a szülők az első pillanattól kezdve adjanak elegendő bőr-bőr kontaktust a kicsiknek. Bár a koraszülött babák esetében nagyon óvatosnak kell lenni, több kutatócsoport igazolta, hogy az édesanya és édesapa rendszeres és gyakori érintése a koraszülött csecsemők esetében javítja a gyerekek fizikai és mentális állapotát. Olyannyira, hogy ez még tízéves korban is érezteti a hatását!
Hogyan csináljuk?
Egy felnőtt ember kezében még egy időre született kisbaba is szinte eltűnik, ezért azt újdonsült szülők sokszor nehezen találják meg a módját annak, hogy tenyérnyi babájuknak megfelelő érintést adjanak. A koraszülött baba bőre nagyon vékony lehet, ezért sokkal érzékenyebb a simogatásra, emiatt nagyon óvatosak kell lenni vele. Szakértők szerint nem is annyira simogató mozdulatokkal érdemes megadni a babának a kívánt érintést, hanem elég óvatosan megérinteni egy-egy testrészt, vagy kezünket a babára helyezni. Ha a baba állapota engedi, alaposan megmosott kézzel óvatosan megfoghatjuk a pici lábát, kezét, tenyerünket a fejére helyezhetjük, vagy
a fekvő baba talpát és feje búbját egyszerre érinthetjük tenyerünkkel, ezzel szinte olyan érzést nyújtva, mintha ölbe vennénk őt.
Amikor a baba már elég erős, kipróbálhatjuk azt is, hogy kenguruban tesszük őt a csupasz mellkasunkra úgy, hogy ő is csak egy pelenkát visel, miközben háta be van takarva. Ezzel nagy felületen adhatunk neki bőrkontaktust anélkül, hogy akár csak véletlenül is megdörzsölnénk a bőrét. Ez a módszer nagyon pozitív hormonális változásokat indít el mind a baba, mind a szülők szervezetében. Oxitocin szabadul fel, ami nemcsak a tejtermelést segíti, de a baba szopóreflexét is, miközben erősíti a kötődést és segíti a baba minél gyorsabb fejlődését.
Élete első hónapjaiban különleges ápolásra van szükségük a koraszülött babáknak, az érintés mellett nagyon fontos az is, hogy ügyeljünk arra, mivel érintkezik a kicsik bőre, keressük a számukra fejlesztett bőrápoló készítményeket (az egészen kis babáknál testük tisztításához csak steril kendő és forralt, visszahűtött víz kell), és olyan pelenkákat, amelyek kíméletesek a kicsi bőréhez.
Szeretnél sikertörténetekről olvasni? Korábbi cikkünkben írtunk arról, hogy a világ legkorábban született ikerbabái már betöltötték az egyéves ko, és bár születésükkor gyakorlatilag lemondtak róluk az orvosok, ők köszönik szépen, remekül vannak.
Kiemelt kép: Getty Images