Nem hiába népszerűek a különféle pszichológiai besorolások, hiszen amellett, hogy segítenek megérteni önmagunkat, érzéseinket, viselkedésünket, emberi kapcsolataink útvesztőjében is sorvezetőt nyújthatnak. Különösen a párkapcsolati kérdések nyomnak a latban, hiszen jobbára hosszú távra tervezünk partnerünkkel, akivel a konfliktuskezelés, a szerepkörök kialakítása és a közös fejlődés szempontjából sem mindegy, hogyan funkcionálunk, az intimitásról már nem is beszélve.
Dr. Samantha Rodman Whiten pszichológus szakmai tapasztalata és ismerőseitől szerzett benyomásai alapján dolgozta ki az alábbi 7 kapcsolattípust, melyekben a párkapcsolati dinamika szerint kategorizálta a jól működő házasságokat.
1. A gyakorlati és az ihletett
A szakértő szerint ez az egyik legismertebb párkapcsolati működés, melyet a hétköznapokban is megfigyelhetünk. A vállalkozói szférából érkező és a művészi hajlammal megáldott felek gyakran találnak egymásra és maradnak együtt hosszú távon is. A gyakorlatias partner mellett a másik kibontakoztathatja kreativitását és lendületét, miközben az ihletett fél segít a józanabb, produktívabb partnernek túllátni a szigorú kereteken.
2. Az intellektuális és az érzelmi
Az ellentétek vonzzák egymást, tartja a mondás, és az intellektuális-érzelmi alapú párkapcsolatban tényleg így is van. Ez esetben az egyik személy elméleti szakember, míg a másik inkább a kapcsolatokban, az emberekkel való kommunikációban remekel. Bárhogyan is oszlanak meg a szerepek, mindketten úgy érzik, kiegészítik egymást, és nem hagyják, hogy a másik egy kicsit is elveszettnek érezze magát akár a szellemi, akár az érzelmi kvalitásokat kívánó helyzetekben.
3. A szerelmes és a szeretett
Ez nem azt jelenti, hogy az egyik fél kevésbé vagy nem is igazán szereti a másikat. A pszichológus szerint a legtöbb párkapcsolatban megfigyelhető, hogy másként viszonyulnak a szerelmesek házasságukhoz, van, aki érzékenyebb, romantikusabb, míg a másik általában egy kevésbé érzelmes személyiség, aki viszont nyitott arra, hogy szeretettel árasszák el. Az érzékenyebb fél a romantikát, a másik pedig inkább a figyelmet részesíti előnyben, ettől működik közöttük hosszú távon az egyensúly.
4. A legjobb barátok
A barátság extrákkal talán nem is annyira városi legenda, ugyanis az ebbe a kategóriába tartozó párok ugyanazokat a dolgokat szeretik, keveset veszekednek, és még akkor is nyugodtnak és boldognak tűnnek, ha egyébként nem viszik túlzásba a romantikát. Ez a párkapcsolati dinamika főként a sok-sok év alatt összecsiszolódott szerelmesek között figyelhető meg, akik már a középiskola óta együtt vannak vagy gyermekkoruktól fogva ismerik egymást.
5. A nyerő páros
Ők azok, akik bár külön-külön is rendkívül sikeresek, közös energiáikat is igyekeznek maradéktalanul kiélvezni. Ha meglátjuk őket, a hétköznapokban szintén úgynevezett power couple-ként hivatkozunk rájuk, akikről sugárzik, hogy büszkék egymásra, de emellett elkötelezettek a karrierjük és a családjuk iránt. Az ilyen esetekben gyermekkori nehézségek is közre játszhatnak, ezért előfordul, hogy a partnerek közül legalább az egyik fél úgy érezheti, végre olyan élete van, amilyenre mindig is vágyott.
6. A megmentő és a megmentett
Ezt sem szó szerint kell értenünk, inkább egyfajta jótékony változást hozott az egyik fél a másik addigi életébe, például kirángatta a féktelen életvitelből, a kilátástalanságból vagy egy bántalmazó családi légkörből, és most már kiegyensúlyozott közös életet élnek. Tehát komolyabb fordulatokról van szó, melyek főként a párkapcsolat kezdetétől eredeztethetőek, és melyek lényege, hogy két elveszett lélek talált egymásban örök társra.
7. A szenvedélyes pár
Talán a legkomplexebb mind közül ez a kategória, ugyanis a szakértő hozzáteszi, igen gyakori azoknál a pároknál, ahol jelen vannak konkrét személyiségzavarok és mentális betegségek. A rendszeres, idővel kezelhetetlenné váló veszekedések egyre kevesebbszer végződnek szenvedélyes béküléssel, és az is előfordulhat, hogy valamelyik fél úgy dönt, nem hajlandó tovább táplálni ezt a dinamikát. Mindez nem tudatosan zajlik és általában mindkét fél úgy gondolja, a másik a hibás, mégis hosszú távon képesek funkcionálni ebben a váltakozó fent és lent ciklusban.
Ha a lelked mélyén érzed, a te párkapcsolatod kiegyensúlyozott, de olykor mégis elkélne egy kis megerősítés, akkor olvasd el a témában cikkünket, melyben összeszedtük azt a 4 dolgot, ami kizárólag a harmonikus kapcsolatokra jellemző.
Kiemelt kép: Getty Images