Karácsonyi szokások

Különleges karácsonyi hagyományok a világ minden tájáról

A karácsony a világ számos országában a legfontosabb ünnepek egyike. Furcsa szokások is kapcsolódtak az év ezen időszakához. Összeállításunkban néhány egészen meglepőt is bemutatunk.

Behatóan ismered az adventi hagyományokat, rajongasz értük és minden évben alig várod, hogy dekorálhasd a lakást, valamint meggyújthasd az első gyertyát a koszorún? És természetesen a legizgalmasabb és legfurcsább tényeket, adatokat is fejből vágod a karácsonyra vonatkozóan? Na és a különböző népek, világtájak egészen különleges karácsonyi hagyományaival mennyire vagy tisztában? Összeszedtük kedvenceinket, amelyekből bizonyára lesz olyan, amit idén mi is megpróbálunk beemelni a családi ünnepbe.

Cipők a tűz mellett

Közvetlenül karácsony előtt a holland gyerekek a tűz mellé teszik a cipőiket, hogy a Mikulás (vagy Sinterklaas) apró ajándékokkal töltse meg őket. Répát is hagynak a cipőjükben Sinterklaas fehér lovának, Amerigonak.

A retek éjszakája

A mexikói Oaxaca lakosai minden december 23-án részesei lehetnek egy semmihez sem hasonlítható versenynek. Ennek során a résztvevők hatalmas méretű retkek héjába faragnak betlehemeket, így készülve a közelgő ünnepre.

Könyvcsere

Szenteste az izlandi családok könyveket csereberélnek egymás között, majd az este hátralévő részét a tűz mellett töltik, miközben olvasnak és édességeket majszolnak esznek. Nekünk tökéletes karácsonyestének tűnik!

Karácsonyi szokások

Seprű és felmosórongy

Norvégiában karácsonykor el kell pakolni a seprűket és a felmosórongyokat, a norvégok ugyanis el akarják kerülni, hogy az aznap este a Földre visszatérő gonosz szellemek ellopják a seprűket, felmosófákat, és örömtáncot járjanak velük a karácsonyi égbolton.

Karácsonyi csirke

A karácsonytól szinte elválaszthatatlan a nagy családi vacsora, így van ez Japánban is. Jóllehet a szigetországban elenyésző a keresztény hívek száma, így vallási vonatkozása nincs a karácsonyi vacsorának, a japánok is szeretnek ünnepelni. Sokan ezt kiadós csirkevacsorával teszik. A csirkevacsora fogyasztásának hagyománya egy 1974-es marketingkampányig nyúlik vissza. Az amerikai csirkére specializálódott gyorsétteremlánc akkor azzal a rém egyszerű szlogennel rukkolt elő, hogy „Kentucky-t karácsonyra”! A japánok ráharaptak az üzenetre, olyannyira, hogy a gyorsétterem a mai napig minden évben karácsony este könyveli el a legnagyobb forgalmat Japánban.

Karácsonyi pókok

Lengyelországban és Ukrajnában a karácsonyfákat pókhálóval díszítik, amelyek állítólag szerencsét hoznak. A hagyomány úgy tartja, hogy egy szegény asszonynak nem volt pénze díszekre, ami miatt nagyon búslakodott. Másnap reggel arra ébredt, hogy a fája pókhálóval van borítva, amely a gyönyörűen csillogott a napfényben. Más források azt állítják, a pók takarót szőtt a Kisdednek, így óvva meg az újszülöttet a kihűléstől. Bármi is legyen a szokás eredete, a két országban ma is nagy szerencsének számít, ha valódi pókháló is megjelenik a karácsonyfán.

Yule kecske

Míg a világ nagy részén a karácsonyhoz a rénszarvasokat társítják, Svédországban egy másik állat kapcsolódik szorosabban az ünnephez. A történészek szerint a „Yule kecske” hagyománya egészen a 11. századig nyúlik vissza, és először egy Szent Miklósról szóló történetben jelent meg, mint ami képes elűzni az ördögöt. Napjainkban sok karácsonyfán látható díszként. Az óriási változatát sokan kiteszik az udvarukra is.

Karácsonyi szokások

Karácsonyi uborka

A világ számos pontján egy uborka alakú díszt rejtenek el valahol a karácsonyfán, aki ezt elsőként megtalálja, szerencsés lesz, egyes helyeken még plusz ajándékot is kap. A szokás eredete kérdéses, azonban nagyon népszerű, hiszen ki ne szeretne némi extra ajándékot?!

Pudingpróba

A puding (ami nem is puding) a világ számos pontján népszerű karácsonyi csemege. Szlovákiában és Ukrajna egyes részein azonban a jövőről is árulkodik. A hagyomány szerint a család legidősebb férfi tagja fog egy kanál pudingot, és a plafonra dobja. Minél több puding ragad fel, annál több szerencse jut a családnak.

Csillagok útján

Ukrajnában és Lengyelországban az ajándékok kibontásának megfelelő időpontját a csillagok állása határozza meg: a gyereknek az esti égboltot kell figyelniük. Ha az első csillag megjelenik, ez a jel, megkezdődhet a bontogatás. De vajon mi a teendő, ha borult az ég? Na, erről nem szól a fáma.

Karácsonyi alma

Kínában, már akik ünnepik a karácsonyt, nagy csomag almával ajándékozzák meg a szeretteiket. Úgy tartják, hogy ez a hagyomány abból eredhet, hogy a kínai alma szó és a kínai szenteste szó nagyon hasonlít egymásra.

Disney karácsony

Fontos svéd hagyomány a karácsonyi „Disney különkiadás”. A svéd állami televízió 1959 óta minden évben egyórás karácsonyi Disney különkiadást sugároz, ami szenteste, 15 órakor kerül adásba. A svéd családokban a Szenteste felvezető epizódja a közös családi televíziózás.

Görkoris mise

Venezuela fővárosában, Caracasban a hívek jelentős része nem egyszerűen gyalog megy a karácsonyi misére, hanem görkorcsolyával. A város egyes részeit le is zárják, hogy mindenki biztonságosan gördülhessen be a templomba.

Karácsonyi szörnyek

Izlandon a gyerekek decemberben mindig nagyon jól viselkednek, hiszen karácsony este eljöhet értük a Jólakötturinn, a karácsonyi macska. Ám ez a macska nem egy egyszerű cicus, Jólakötturinn gyerekeket eszik, rossz gyerekeket, akik nem kapnak karácsonyra új ruhát. Érthető, hogy az izlandi gyerekek miért örülnek a ruhanemüknek is.

Kiemelt kép: Unsplash