A koronavírus-járvány rámutatott arra, mennyire rugalmasak is tud(ná)nak lenni a munkahelyi szokások, az első felmérések szerint pedig anno a munkavállalók és munkáltatók zöme – utóbbiak több mint 70%-a – gondolta úgy, hogy a járvány után az otthoni és irodai munkát váltogató hibrid rendszer alakul majd ki a smart work szellemében.
Azóta az otthoni munkavégzés teljesen elfogadottá és megszokottá vált – jóllehet többször írtunk mi is arról, hogy milyen hátrányai vannak a távmunkának, hogyan éghetünk ki miatta, vagy éppen hogy teszi tönkre a hátunkat. Bár lehet a home office-t jól is csinálni, az alábbi képek segítségével azzal szembesülhetünk, hogyan teheti tönkre testünket ez a munkavégzési mód, ha nem teszünk tudatosan a negatív hatásai ellen.
Testünk teljesen átalakul az otthoni munkától
A DirectlyApply nevű álláskereső platform egy 3d-s modellel próbálta meg érzékeltetni, milyenek lehetünk 25 év múlva, ha nem alakítjuk át jelenlegi munkaszokásainkat. A Susan névre keresztelt virtuális alak könyörtelenül szembesít minket a távmunka által okozott lehetséges testi károsodással: a figura jól láthatóan digitális szemfáradtságtól, rossz testtartástól, „tech neck”-től (olyan nyaki fájdalom, amelyet az izmok és a nyaki gerinc egyéb szöveti struktúráinak ismétlődő megterhelése és sérülése, például a mobiltelefonok és laptopok feletti görnyedés okoz) és elhízástól szenved. Mindezzel rámutat arra, milyen fizikai következményekkel járhat, ha nem priorizáljuk egészségünket a munkaidőn túl is.
A virtuális modell azokat a potenciális problémákat érzékelteti, amelyekkel minden bizonnyal szembe kell néznünk, ha nem tartunk fenn egészséges szokásokat az otthoni munkavégzés során is. Ráadásul ez csak néhány a lehetséges következmény közül.
A bejárós irodai munka sem jobb
Korábban ugyanez a cég bemutatta Emmát is, akit a „jövő munkatársának” neveztek, és az irodai munka hatását volt hivatott bemutatni. Emma külseje egy több mint 3000 franciaországi, németországi és nagy-britanniai irodai dolgozó bevonásával készült tanulmányon alapult –
a megkérdezett munkavállalók 50%-a szenvedett szemfájástól, 49%-a hátfájástól és 48%-a fejfájástól.
Susanhoz hasonlóan Emmát is állandóan görnyedt háttal, pocakkal és száraz, viszkető szemekkel, valamint némi visszerességgel, duzzadt bokával és fájó bőrrel alkották meg – mindezt abból a célból, hogy ráébredjünk, mennyire is káros, ha folyton ülünk, és nem figyelünk az egészséges életmódra. Susan és Emma között tehát szinte csak a ruházatukban volt különbség – míg Emmát friss frizurával és kisminkelve, irodai öltözetben láthatjuk, Susan még arra sem veszi a fáradságot, hogy átöltözzön a pizsamájából, hajat mosson vagy ékszert viseljen.
Úgy tűnik, bárhol is dolgozunk – otthon vagy az irodában –, az íróasztal hatásainak ellensúlyozása kulcsfontosságú. Kattints ide néhány pofonegyszerű tornagyakorlathoz, ami kifejezetten az ülőmunkát végzőknek ajánlott!
Kiemelt kép: Canva