Életünk nagy részét zárt terekben éljük, ahol a levegőminőség nem feltétlenül jó. Ez a probléma télen csúcsosodik ki, amikor sokkal inkább a kellő hőmérsékletre figyelünk, mintsem a rendszeres légcserére, az ajánlatos szellőztetésre. Pedig utóbbi nélkül otthonunk páratartalma biztosan nem lesz megfelelő, és ez kárára válik mind egészségünknek, mind lakásunk belső terének.
– Télen hajlamosak vagyunk azt mondani, hogy nem szellőztetünk, mert kimegy a meleg. Viszont ahhoz, hogy bent jól érezzünk magunkat, naponta legalább kétszer, de inkább háromszor ki kell tárnunk az ablakokat. Ez nemcsak az oxigén-utánpótlás miatt fontos, hanem azért is, mert egy átlagos ember naponta akár két liter párát is kibocsát. Ez a mennyiség egyrészt izzadással párolog el a bőrünkről, másrészt a lélegzés során kerül a levegőbe, harmadrészt a főzés, fürdés és zuhanyzás során jut a légtérbe. Ha ez bent marad, akkor a lakásban csapódik ki, gyakran penészesedést is okozva – mondja dr. Barányi István gépészmérnök, mérnöktanár.
Tévhit, hogy a kellő gyakoriságú szellőztetés rontja a fűtés hatékonyságát, mert annak ideje alatt a bútorok nem hűlnek le, és a hőt a falak is tartják. A szellőztetés mikéntje sarkalatos kérdés, a legjobb mindig a kereszthuzat, ezzel a légcsere gyorsan megoldható. Ahol erre nincs mód, ott az ablakokat hosszabb ideig kell nyitva tartani, de öt-tíz percnél több időre ilyenkor sincs szükség. A lakás szerkezeti elemei és bútorai ezalatt sem hűlnek le, csak a felületi hőmérsékletük csökken, aztán az hamar kiegyenlítődik a szellőztetés után. Az ablakok bukóra nyitását télen kerülni kell, pláne hosszabb időre (ez csak főzés idején lehet praktikus), mert az kellő légcserét nem biztosít.
Jótékony légcsere
Sok helyen a régi ablakok cseréje után okoz gondot a magas páratartalom, mert a helyükre kerülő műanyag nyílászárók sokkal jobban zárnak. Ez jobbá teszi a lakás hőgazdálkodását, ugyanakkor a természetes légcserét megszünteti.
– Ilyenkor fontos lehet mérni a levegő páratartalmát, erre egy pár ezer forintos eszköz is megfelelő.
A legkomfortosabb a negyven–hatvan százalékos érték, annál nem szárad ki a bőrünk, nem viszket a szemünk, nem irritálódik a nyálkahártyánk. Ezt a páratartalmat sokféle módszerrel el tudjuk érni. A legegyszerűbb, ha időnként ránézünk a mérőeszközre, és ha azt látjuk, hogy a légnedvesség túl magas, kinyitjuk az ablakokat. Lehet páramentesíteni egyes légkondicionálókkal is, de ideálisnak ez a megoldás nem tekinthető. Ilyen szempontból jobbak a kifejezetten erre a célra készült elektromos berendezések vagy a páragyűjtő edények. Télen gépi szellőztetőrendszert nem igazán lehet beszereltetni, mert annak kiépítése födémbontással jár, így aki ilyenben gondolkodik, jobban jár, ha a melegebb hónapokban végezteti el a munkát – mondja szakértőnk.
A műszaki eszközök mellett télen lehet ügyeskedni növényekkel is, vannak ugyanis olyanok köztük, amelyek szárítják a levegőt. Ilyen például az anyósnyelv, a borostyán és a vitorlavirág, ezek a levelükön keresztül is vesznek fel nedvességet. Minimálisan kell öntözni őket, így víz a földjükből sem párolog ki érdemben. Hasznosak azért is, mert szén-dioxidot kötnek meg és oxigént bocsátanak ki. Ez az előnyük a vízigényes, légnedvességet nem megkötő növénynek is megvan (csavarpálma, diffenbachia), de esetükben hátrány, hogy a gyakori öntözés miatt a földjükből víz párolog ki. Ezek akkor lehetnek hasznosak, ha valahol a páratartalom alacsonyabb a kelleténél (ez lehet az építési és a fűtési mód miatt is). Ilyenkor a korrigálás egyszerűbb, a növények mellett elég hozzá beszerezni párásító készüléket, vagy vizes edényt helyezni a fűtőtestekre.
Mozogjon a levegő!
Ha a túl magas légnedvesség miatt már penészesedés ütötte fel a fejét, akkor nem elég a páratartalomra figyelni, hanem azt is el kell érni, hogy a levegő áramoljon. Ez ventilátorok segítségével biztosítható azokon a helyeken, ahol a foltok megjelentek (miután azokat fertőtlenítőszerrel letöröltük). Ha a párakicsapódás és a vizesedés szekrények mögött jelentkezik, oda kisebb ventilátorok is elhelyezhetők. A bútorokat pedig legalább öt centire kell a faltól eltartani.