Te is már csak karácsonyig szeretnéd kibírni?

Az év végének jó esetben a pihenésről, a feltöltődésről kellene szólnia, ám úgy aligha vághatunk bele az új esztendő kihívásaiba, ha kizárólag a karácsonyi időszaktól várjuk a csodát. A hosszú ideje tartó túlhajszoltságban csak várjuk és várjuk azt a pillanatot, amikor végre majd jól kipihenjük magunkat, de vajon ez tényleg működhet a gyakorlatban? Néhány nap alatt valóban képesek vagyunk regenerálódni és újult erővel nekiindulni a rá következő időszaknak?

Ha már mutatkoznak rajtunk a túlélési üzemmód jelei, akkor ennél kicsit többre lesz szükség, de a jó hír az, hogy — ha nem is egy karácsony alatt –, de segíthetünk magunknak kitörni ebből az állapotból.

6 jel, hogy már a túlélésre játszol

A kifejezést persze átvitt értelemben kell érteni – hiszen nem küzdünk a szó szoros értelmében az életünkért – de sokszor érezzük úgy, hogy a mókuskerékben csak egyszerűen túl szeretnénk lenni a nap kötelező vállalásain. Dr. Gia Marson pszichológus szerint azonban a köznyelv mellett a pszichológiában is beszélhetünk úgynevezett túlélési módról, mely esetben a különféle stresszes ingerek fiziológiai és pszichológiai választ is kiváltanak. Ez egyfajta védelmi mechanizmus, amit a modern mindennapok ördögi körforgása, a fokozódó iskolai, munkahelyi és családi elvárások is kiválthatnak.

„Az eredmény egy súlyosbodó mentális egészségügyi válság , ami sok egyénnél szorongást, depressziót, étkezési zavarokat és alvászavarokat okoz, amelyek hosszú távon testi egészségügyi problémákhoz is vezetnek.”

– mondja a szakértő. Túlélési üzemmódban tehát igyekszünk minimális energiát fordítani az elvégzendő feladatokra, hogy kipipálhassuk őket, örömöt nem találunk a mindennapokban, és az is előfordul, hogy már nem is keressük – egyszerűen csak túl akarunk jutni ezen a megterhelő időszakon, mely után azt reméljük, a karácsonyi szabadság majd gyógyír lesz testi-lelki kimerültségünkre. Ha mindez igaz ránk, és még az alábbi tüneteket is tapasztaljuk magunkon, akkor gyanakodhatunk, hogy nem pusztán év végi lestrapáltságról van szó, hanem valami tényleg nincs rendjén az életünkben. 

Könnyen haragra gerjedsz

 

Mivel folyamatosan fáradtnak érezzük magunkat, energiaraktáraink a nullához közelítenek, így nem csoda, hogy ebben a felfokozott állapotban a legkisebb dolgok miatt is felkapjuk a vizet. A türelmetlenség mellé ráadásul párosul egy folyamatos stresszes, ingerült állapot is, mely akkor is felszínre törhet, ha egyébként kivételesen jó napunk van, ugyanis elég egyetlen aprócska gikszer ahhoz, hogy eluralkodjon rajtunk a dühroham. 

Semmi sem elég jó

Onnan is tudhatjuk, hogy túlélési módba kapcsoltunk, hogy már azokat a tevékenységeket sem élvezzük, melyeket egykor igazán szerettünk. Úgy érezzük, egyetlen nap sem jó, nincs olyan program, hobbi vagy társaság, mely feldobná a hangulatunkat. Ha ezt már több héten keresztül tapasztaljuk, és valóban semmi sem tud kizökkenteni, akkor az is valószínű, hogy más mentális betegségek is közrejátszanak állandósult letargiánkban. 

túlélési üzemmód

Fotó: Canva

Már feszülten ébredsz

Az Accelerated Resolution Therapy Mentálhigiénés klinika szerint a túlélési mód tulajdonképpen szinonimája a krónikus stressznek, mely szorongást, depressziót és alvásszavarokat is előidézhet. Ehhez ráadásul egy idő után nincs is szükség kiváltó tényezőre, minden különösebb ok nélkül már korán reggel is ébredhetünk szorongással vagy érezhetjük úgy, ebben a napban sem vár ránk semmi jó. Hosszú távon mindez komoly problémákat okozhat szervezetünkben az immunrendszerünktől kezdve az emésztőrendszerünkön át reproduktív egészségünkig. 

 

Nem megy a koncentráció

A tompuló kognitív funkciók a mentális kimerültség alapvető jelei, mely koncentrációs nehézségeket, csökkent eredményességet és érzelmi-mentális egészségromlást is kiválthat. Mivel szervezetünk folyamatosan túlélési módban működik, ez az állapot nem engedi, hogy a normál energiaszintünkön teljesítsünk, így egyszer csak azt vesszük észre, képtelenek vagyunk pár percnél tovább összpontosítani. Egészségünk mellett azonban ez hosszú távon már szakmai boldogulásunkra és magánéletünkre is rányomhatja a bélyegét. 

Rossz szokásokkal kompenzálsz

Az állandó levertséget, szorongást és ingerültséget valahogy azonban ki kell egyensúlyozni, és itt jönnek képbe a destruktív szokások, melyektől sokszor egy kis örömet, valamiféle ideiglenes megoldást várunk. Megküzdési mechanizmusaink szélsőségesekké válnak a véget nem érő hajtásban, így vásárlással, túlevéssel vagy rosszabb esetben alkohollal és egyéb tudatmódosító szerekkel próbálunk kompenzálni. 

Pánikrohamok gyötörnek

A reggeli szorongásból sajnos eljuthatunk odáig, hogy konkrét pánikrohamokkal ébredünk. Lever a víz, légszomj és félelem tör ránk a legváratlanabb pillanatokban, mely azonban csak tovább növeli bennünk a stresszt, hiszen nem tudjuk, mi történik velünk, és hogyan tehetnénk ellene. Ebben a cikkben egyébként 5 olyan hatékony módszert soroltunk fel, mellyel megnyugtathatjuk magunkat egy pánikroham esetén, így nem árt gondolatban feljegyezni ezeket magunkban, ha esetleg valamikor szükség lenne rájuk. 

Így segíthetsz magadnak kilépni ebből az állapotból

Nehéz felvenni a fonalat, ha nem látjuk, hogyan tudnánk kinyújtani a kezünket a folyton száguldó mókuskerékből, de talán nem is ezzel kell indítanunk – lehet, hogy  kezdetnek elég, ha elsősorban csak szeretjük magunkat. Az öngondoskodás már abban is megnyilvánulhat, ha megpróbálunk olyan tevékenységeket keresni, melyek kikapcsolódást, örömöt nyújthatnak, és ezeknek nem feltétlen kell olyan időtöltéseknek lenniük, melyek korábban felvidítottak. Nyugodtan választhatjuk azt a fajta kikapcsolódást, mely csak egyszerűen a pihenésünket szolgálja.

Sütés otthon a barátokkal, egy jó könyv vagy sorozat, egy kiadós testmozgás, tánc vagy séta máris kizökkenthet a vegetatív menetrendből, és segíthet más megvilágításban látni a hétköznapokat. Ne féljünk segítő közösségeket keresni, legyen akár személyes találkozáson alapuló vagy az online térben működő, de az is hatékony lehet, ha felállítunk egy új rutint, mely sokkal inkább lelki jóllétünk támogatásához igazodik. Bár mindezek kezdetnek jó kiindulási praktikák lehetnek, hosszú távon mégiscsak szakember segítsége jelenthet valódi megoldást. 

Ha a tüneteink közel sem ennyire komolyak, de már érezzük magunkon a téli lehangoltság jeleit, akkor érdemes elolvasni cikkünket, melyben megírtuk, hogyan vehetjük fel a kesztyűt az ünnepek előtti hangulatromlás ellen. 

Kiemelt kép: Getty Images