A csuklás nem más, mint a mellkast a hasüregtől elválasztó rekeszizom akaratlan összerándulása. Kialakulásának pontos oka még tisztázatlan, és semmilyen egyértelmű fiziológiás előnnyel nem jár a szervezet számára (szemben a köhögéssel vagy a tüsszögéssel, ez utóbbit nem is ajánlott visszatartani, ebben a cikkünkben írtuk le, hogy miért). Az okok tekintetében szakértők két pártra oszlanak, az egyik csoportjuk úgy véli, hogy a légzést irányító idegek, a bolygóideg stimulációja miatt jön létre, míg mások szerint a rekeszizom működéséhez köthető idegek irritációja okozza. A rekeszizomnak a légzésben is fontos szerep jut, a hirtelen összerándulása nagyobb mennyiségű levegő távozásával is együtt jár, ami jól hallhatóvá teszi az állapotot. Maga a csuklás nem fáj, inkább csak kellemetlen, ám ha tartósabban csuklunk, az akár még izomlázhoz hasonló tüneteket is produkálhat. De lássuk, mi a legújabb és tapasztalataink szerint az eddigi leghatékonyabb módszer csuklás ellen.
Új módszer csuklás ellen
Mindannyian ismerjük a „megijesztelek és elmúlik”, az „igyál vizet!” vagy „tartsd vissza a levegőt” praktikákat. De számtalan egyéb trükköt is sorolhatnánk; ami közös bennük, hogy a hatékonyságuk nem mindig megfelelő. Egy új módszer most azonban berobbantotta az internetet. Egyszerű, gyors, mindenhol kivitelezhető, és állítólag rendkívül hatékony. Személyesen is volt szerencsék kipróbálni, bevált, és ha hihetünk a világháló felhasználóinak, másoknál is működött. A praktika szerint nem kell mást tennünk, mint az egyik ujjunkat az egyik-, míg a másikat a másik hallójáratunkba kell dugnunk, vagyis tényleg semmi egyéb segédeszköz nem kell hozzá. A fülben található idegek receptorai (el)végzik a dolgukat.
Mitől működhet?
De mi a közös a csuklás elleni módszerekben? Egyszerűen elterelik a figyelmet! Arra szolgálnak, hogy a gondolatainkat valami másra összpontosítsuk. A szakértők ezért nem tartják butaságnak a számolásos, csiklandozós vagy éppen fülbedugós praktikákat. A lényeg, hogy koncentráljuk valamire, ami más, mint a bosszantó csuklásroham. Ha ez sikerül, gyorsan meg is szabadulhatunk tőle.
Előzzük meg!
De mit tehetsz, hogy eleve megelőzd a csuklást? Okozhatja a stressz és köze lehet az emésztéshez is.
Az elsődleges okai pedig a következők:
- fűszeres ételek fogyasztása,
- gyors evés,
- túlevés,
- alkohol ivás,
- szénsavas italok fogyasztása,
- rágózás,
- dohányzás.
A fenti lista önmagáért beszél, ha ezeket elhagyod, vagy a fogyasztásukat mérsékled, bizonyosan ritkábban kap majd el a csuklóroham. Ha azonban ezek után is rendszeresen és kitartóan jönnek a rohamok, napjában többször, ajánlatos orvoshoz fordulni! Komolyabb egészségügyi problémák is állhatnak a háttérben.
Kiemelt kép: Unsplash