Wrocław alig fekszik távolabb Budapesttől, mint Krakkó, mégis sokkal kevesebbet tudunk róla. Pedig a hatszázezres város nagyon bájos az öt folyójával, több mint száz hídjával, számos szigetével.
Wrocław a sokszínűség és a nyitottság városa, ahol a régi és az új, a lengyel és a multikulti szépen simul egymásba. Minden évszakban más arcát mutatja, más miatt szép – télen természetesen a karácsonyvárásról szól minden.
A karácsonyi vásár a Piactéren (Rynek), továbbá a környező utcákban kap helyet. A Piactér önmagában is megér egy misét, számos érdekességet rejteget. A wrocławi a harmadik legnagyobb piactér Lengyelországban, nem csoda, hogy a karácsonyi vásár már a méreteivel is lenyűgöz.
A történészek a 12. századig vezetik vissza a tér históriáját. Pontosan 60 ház öleli körbe a teret, amelyek beszédes neveket viselnek – ezek eredete a középkorra nyúlik vissza, amikor a lakosság nagy része írástudatlan volt. Az emberek könnyebben megjegyezték a házakat, ha azokat állatokról vagy címerekről nevezték el. Így született az Aranykancsó, az Aranyszarvas vagy az Aranykutya nevű ház.
A tér a Guiness Rekordok Könyvébe is bekerült a világ legnagyobb gitáros eseményével,
2003 óta ugyanis itt rendezik meg a Thanks Jimi Fesztivált, amelyen a résztvevők a Hey Joe című számot játsszák.
Díszkivilágítás és hivatali macska
Állítólag már a 16. században is rendeztek itt karácsonyi vásárt. Az első időkben csak a tér északi részén rendezkedtek be az árusok, akik édességet kínáltak a kicsiknek. A rendezvény mára több hetessé nőtte ki magát (a mostani szezonban például november 27-től január 7-ig tart), és a Ryneken kívül a Plac Solny-t, valamint a Swidnicka és az Oławska utcákat is magában foglalja.
Kérdéses volt, mekkora fényárra lehet számítani azok után, hogy tavaly a városvezetés kissé visszább fogta az ünnepi kivilágítást, de az idén szerencsére visszatért a teljes pompa.
A fő attrakció a tér közepén álló hatalmas, stilizált karácsonyfa, amelynek az ünnepélyes kivilágítása december 6-án délután 5 órakor történt meg. Volt szerencsém részt venni az eseményen, amelyen ott tolongott a város apraja-nagyja, várva a polgármestert, aki édességet osztogató segítőivel érkezett – és magával a Mikulással, hogy együtt élesítsék a fényeket. Előtte azonban kicsit megdolgoztatták a gyerekeket, akiknek egy versikét kellett elmondaniuk.
A polgármester egyébként állítólag elég népszerű a városban, nagyon aktív a közösségi médiában. Viszont van valaki, aki előle is ellopja a show-t: Wrocek, a polgármesteri hivatal macskája, aki egyes megbeszélések alatt a tárgyalóasztalon sétál. Mint például itt:
Fények és ízek
Természetesen nem csak a fények varázsolják el a látogatót. A gyerekek körhintára vagy kis hullámvasútra is felülhetnek, és manókkal, gombákkal vagy éppen rénszarvasszánon fotózkodhatnak. Valóságos meseerdő (Bajkowy Lasek) várja őket, ahol a kis bódék előtt egy gombnyomásra széthúzódik a vörös függöny, és az üveg mögötti miniszínpadon egy-egy klasszikus mese – a Csipkerózsika, a Hófehérke és a hét törpe, a Jancsi és Juliska vagy a Pinokkió – ikonikus jelenetei elevenednek meg.
És hogy mi mindent vásárolhatunk itt? Lássuk csak. Karácsonyfadíszeket minden mennyiségben. Téli sapkákat, sálakat, kesztyűket. Pólókat, táskákat, órákat és ékszereket. Mézet, fűszereket, olajokat, borokat, sajtokat. És ezernyi más terméket…
A vásárban számos finomságot kóstolhatunk meg. Itt van mindjárt az oscypek, a legnagyobbrészt juhtejből készült füstölt sajt, amit jellegzetes mintával díszítenek, és nem csak tömbként árusítanak, hanem szeletenként is: grillezve, áfonyalekvárral. Hmmm… Megkóstolhatjuk a pierogit, azaz a hagyományos töltött tésztát, batyut is, de vigyázat, nagyon laktató, nem fogunk bírni annyit enni belőle, amennyit a szemünk kíván. Kaphatunk bigost (húsos káposztát), krumplis palacsintát és kolbászt. Na és persze nemzetközi finomságokat is választhatunk, akár churrost, sült krumplit, sült gesztenyét is, de láttam lángost és kürtős kalácsot is.
Persze szomjan sem maradhat senki: a tér sarkain álló hatalmas kioszkokban kínálják a különféle ízesítésű forralt bort és forró csokit. Az italt jópofa, karácsonyi csizma alakú kerámiabögrében adják, amit akár meg is lehet vásárolni. A bögre minden évben más színben pompázik, az idén lila. 2019-ben állítólag a vásár után egyeseknek ötszörös áron sikerült értékesíteniük a bögréket a neten…
A lengyel karácsony
Ezek után nagyon kíváncsi lettem, milyen a lengyel karácsony. Hozzánk hasonlóan a lengyelek számára is a december 24. este a legfontosabb. Olyankor elcsendesedik a város, a családok otthonaikban ünnepelnek. A hagyomány szerint akkor ülnek asztalhoz, amikor az első csillag megjelenik az égen. A fehér abrosszal terített asztal alá szénát helyeznek, amely Jézus születését jelképezi. A vacsora elején hangosan felolvassák a Bibliából a Jézus születéséről szóló részt. Egy régi szokás szerint plusz egy terítéknek kell az asztalon lennie, „a váratlan vendégnek”. És még valami:
12 féle ételt készítenek, mégpedig húsmentes fogásokat!
Megkérdeztem lengyel barátomat, Krzysztofot, tartják-e magukat ehhez a régi tradícióhoz. Azt felelte, igen. Többek között ezek az ételek kerülhetnek a lengyel családok karácsonyi asztalára (amelyek persze régiónként változhatnak): barscs (céklaleves), gombaleves, sült hering krumplival, pierogi (például gombás-káposztás), hering hagymával, zöldségsaláta, káposzta borsóval, aszalt gyümölcsből készült kompót, mákos tészta, mézeskalács, édes kása (kútjá), mákos guba.
Mindenki, még a nem hívők is tartják az oplatek, vagyis ostyatörés hagyományát: úgy vélik, hogy aki megosztja másokkal a saját ostyáját, az kenyérből sem szenved majd hiányt. Ostyatörés közben jókívánságokat mondanak egymásnak, és megbocsájtják a bántásokat. Ez a hagyomány annyira népszerű, hogy sok munkahelyi közösségben is helyet kap.
A vacsora és az ajándékozás után karácsonyi énekeket énekelnek, és sokan meglátogatják az éjféli misét.
+3 látnivaló gyerekekkel
Arra az esetre, ha már elég lenne a karácsonyi forgatagból, ajánlok három, a piactértől kicsit távolabb eső programot, ami az egész családnak jó szórakozás lehet.
Afrykarium
Az állatkerten belül elhelyezkedő, 2014-ben megnyílt ócenárium Lengyelország legnagyobb turistaattrakciójává nőtte ki magát. A világ egyetlen, kizárólag Afrika flórájának és faunájának szentelt állatkertje 33 hektáron biztosít élőhelyet 1100 faj képviselőinek. A területet különös figyelemmel alakították ki, Afrikából szállították ide a facsemetéket, 140 tonna sót használtak fel a „tengervíz” kialakításához, még a víz alatti sziklák árnyalatait is nagy műgonddal tervezték meg, hogy az afrikai élőlények minél otthonosabban érezzék itt magukat.
Afrika öt vidékét (vagyis az azokat imitáló területeket) barangolhatjuk be: a Vörös-tenger környékét, Kelet-Afrikát, a Mozambiki-csatornát, Elefántcsontpartot és a kongói esőerdőt. Nehéz kedvencet kiemelni, a kéttonnás orrszarvúak éppolyan elbűvölőek, mint a négykilós antilopfélék, a dik-dikek. A víz alatti világ abszolút sztárja Stefan, a közönséges levesteknős, aki valójában egyáltalán nem közönséges, de bevallom, az én szívemet a fülesfókák és a pávaszemes pingvinek rabolták el. Annyira aranyosak, hogy nehéz tőlük elszakadni!
Hydropolis
Minden a vízzel kezdődik… A Hydropolis egy olyan egyedülálló létesítmény, amely az oktatási célokat modern kiállítással ötvözi, ráadásul egy 19. századi, földalatti víztározóban kapott helyet. A kiállítás 7 tematikus zónára oszlik, és itt tényleg mindent megtudhatunk a vízről, legyen szó a különböző halmazállapotairól vagy arról, hogy hogyan kerül a konyhánkba, mélytengeri állatokról, elsüllyedt hajóroncsokról, vízgazdálkodásról vagy városi vízhálózatokról. Ebben a modern múzeumban minden mozog, világít, pittyeg, csepeg vagy folyik, egy percig sem unatkozunk, miközben észrevétlenül nemcsak tanulunk, de tisztelet is ébred bennünk a víz iránt és azok iránt az emberek iránt, akik azért dolgoznak, hogy ellássanak bennünket ivóvízzel.
Kolejkowo
Fantasztikus minivilág 900 négyzetméteren. Szilézia és Alsó-Szilézia hangulatát idézi meg városi és vidéki helyszínekkel, mozgó járművekkel, emberekkel és állatokkal, akik élik a maguk életét. 3437 ember- és állatfigura, 720 méter vasúti sín, 242 épület, 215 autó, 60 vasúti kocsi és 15 vonat, hogy csak néhány számot említsünk. A készítők célja az volt, hogy a való életet mutassák meg, annak boldog és szomorú oldalával együtt. Van itt utcai veszekedés, biciklis baleset, esőben elázó emberek (minden nyolcadik percben elered az eső a miniatűr Ruda Śląnska felett), almaszedő öregek, fütyörésző utcaseprő, szendvicsember, intézkedő rendőr, fotózkodó esküvői pár, minden, amit csak el tudunk képzelni (még szexbolt is), jó nagy adag humorral ábrázolva.
A modellt két szerverről működtetik. Egy figura elkészítése egy tapasztalt modellező 6 munkaóráját veszi igénybe. A leginkább lenyűgöző épület a wrocławi városháza, ami 3 modellező munkatárs 2522 munkaórájába került. A kolejkowói vonatok 1,5 kilométer/órás sebességgel haladnak, ami azt jelenti, hogy 12 kilométert tesznek meg naponta. Kolejkowóban 9 percig tart a nappal, és 4 percig az éjszaka. Naplemente után felgyullad a közvilágítás és az épületek fényei (még inkább láthatóvá téve az épületeken belül elhelyezett és szintén tökéletesen kidolgozott figurákat), majd beindul az éjszakai élet a maga zajaival, fényeivel és lüktetésével. Varázslatos!
Vannak városok, amelyeknek a tél áll a legjobban – ebben a cikkben ezeket szedtük össze. Ideális úti célok egy téli kirándulásra.
Kiemelt kép: Dudics Emese