- Ez okozza a dohos szagot a lakásban.
- Miért jelenthet veszélyt a dohos szag az egészségünkre nézve?
- Így szabadulhatsz meg egyszerűen a dohos szagtól.
Ha belépünk egy házba, az első, amit a legtöbbször észreveszünk, a levegőben terjengő illatok – ám a dohos szag még véletlenül sem tartozik azok közé, melyeket ilyenkor érezni szeretnénk. A legtöbben szinte azonnal a szennyeződésekre, a különféle betegségeket okozó gondozatlanságra asszociálunk róla – nem véletlenül, hiszen jól tudjuk, a dohos szag az esetek többségében penész vagy penészgomba következménye.
Bár nem hangzik túl bizalomgerjesztően, annyit jó, ha tudunk, hogy gyakrabban előfordul, mint azt elsőre gondolnánk. Sőt, a probléma forrása jól behatárolható, s mint ilyen, egy kis odafigyeléssel hamar orvosolható is.
A dohos szag az egészségünkre is veszélyt jelenthet
Mint azt az imént is említettük, a dohosságot olyan háztartásban megtalálható allergének okozzák, mint a penész vagy a penészgomba, melyekről csak kevesen tudják, hogy két különböző életforma, ám típusuktól – és az adott személy érzékenységétől – függően irritációt okozhatnak.
Fáradtság, köhögés, szemviszketés a legjellemzőbb tünetek, és akkor még nem beszéltünk otthonunk állapotának megőrzéséről,
ugyanis a futótűzként megjelenő aprócska pöttyök elszínezik, tönkreteszik a helyiségek felületeit. Mindezen felül a kellemetlen dohos szag is a penész, a penészgomba számlájára írható, ezért fontos, hogy mihamarabb megtaláljuk a kiindulópontot, majd felszámoljuk a leginkább nedves, zárt helyen elszaporodó sötét foltokat.
Így szabadulhatsz meg a dohos szagtól!
Az első számú lépés tehát a felderítés, melyet valamelyest megkönnyít, hogy vannak bizonyos helyek a lakásban, ahol jellemzőbb a penész előfordulása. Ilyenek a nyirkos, kevésbé szellőző területek, például a mosogató alatti rész, a zuhanyzó és a kád környéke, a csempe felülete, de a szemetes, a mosogatógép és a falban futó vízvezetékek körüli részek is érintettek lehetnek. Utóbbiról nedves foltok, hullámos padlóburkolat árulkodhat.
A penész eltávolítása érdekében súroljuk át ezeket a helyeket speciális oldattal, de hívhatunk segítségül ecetet, szódabikarbónát, gombaellenes hatású teafaolajat vagy fehérítőszert is, a lényeg, hogy alaposan vizsgáljuk át a nem látható részeket is – így a háztartási gépek, a kuka vagy a szennyeskosár mögött! Elővigyázatosságból a bútorokat sem árt a faltól elmozdítani.
Nézzük, hosszú távon mi segíthet még felvenni a kesztyűt a penész és vele együtt a dohos szag ellen!
Dohos szag és penész esetén tartsd be az alábbiakat!
- A rendszeres szellőztetést télen se hanyagold el, iktass be inkább több rövidebb alkalmat, amikor beengeded a friss levegőt otthonodba. Szánj rá 5-10 percet, hogy a szellő alaposan átjárja a helyiségeket!
- A szódabikarbóna elnyeli a nedvességet és a kellemetlen szagokat. Szórj belőle a penészes területekre, majd töröld le azokat! Ugyanígy tálakban kihelyezve is magába szívja napközben a levegőben lévő dohos szagot a szódabikarbóna.
- Páramentesítő használatával folyamatosan szabályozhatod a ház levegőjét, ezzel pedig megakadályozhatod a penész kialakulását. A lényeg, hogy a páratartalom soha ne haladja meg a 60%-os értéket!
- Könnyen lehet, hogy a kárpitok okolhatók a dohos szagért. Alkalomadtán érdemes gőztisztítós készülékkel kitisztítani a bútorokat, a kanapét és a székeket, de ha már ott vagy, a szőnyegről se feledkezz meg!
- A szivárgó vezetékek és csövek is okozhatnak penészesedést, tehát fontos, hogy időnként ellenőrizd őket, és ha komolyabb probléma lépne fel, mielőbb kérd szakember segítségét! Akkor is tegyél így, ha mindezek ellenére súlyosbodni látszik a helyzet, különösen, mivel a penész nem csupán a dohos szag, de megannyi betegség okozója is lehet.
És azt tudod, melyik az a 6 takarítási hiba, amit mindannyian elkövetünk néha? Kattints ide, és kiderül!
Kiemelt kép: Getty Images