- A mesterséges intelligencia (MI, vagy angol rövidítéssel AI) egyre inkább az életünk része.
- Több munkakör veszélybe került az AI miatt.
- Léteznek olyan szakmák, amelyekre nincs hatással a mesterséges intelligencia.
Tagadhatatlan, hogy a az MI (mesterséges intelligencia, vagy angolul Artificial Intelligence, röviden AI) többek között a ChatGPT elterjedése miatt kezd nemcsak az életünkbe, hanem a munkahelyekre is beszivárogni. Az elmúlt évben a technológiát számos munkakör alternatívájaként hirdették meg, többek között a személyi vásárlók, a BT mérnökei és a zenei technikusok számára. A Goldman Sachs befektetési bank előrejelzése szerint a mesterséges intelligencia az elkövetkező években világszerte 300 millió teljes munkaidős álláshelyet válthat ki.
Túlélni az AI-t, azaz a mesterséges intelligenciát
Az Independent beszámolója szerint az Adzuna álláskeresési portál több olyan munkakört is talált, ami ellenáll az AI elterjedésének, és aszerint rangsorolta őket, hogy a tavalyi év végén milyen magas volt a meghirdetett fizetésük. Az adatok alapján az onkológust találták a „legbiztonságosabb” munkakörnek, 201 243 font átlagos meghirdetett fizetéssel, ráadásul az álláslehetőségek száma is 66,7%-kal nőtt egy év alatt. A fogszabályozással foglalkozó fogorvosok is jól jártak, átlagfizetésük 113 576 font volt, szemben az előző évi 102 842 fonttal. De szintén
a listán szerepel az útburkoló, a fúrótornyokon található berendezések kezelői és a szülésnők is.
Fontos megjegyezni, hogy bár ezek az adatok Nagy-Britanniára vonatkoznak, azonban a tendenciákra való következtetéseket magunk is le tudjuk vonni: minél inkább a személyes jelenlétet és speciális szakértelmet igényli egy munkakör, annál inkább biztonságban van a mesterséges intelligenciától, ahogy korábban már mi is beszámoltunk erről. Az adatokból jól látszik, hogy az olyan szakképzettséget igénylő kétkezi munkakörök, például a szerelők, vízvezeték-szerelők és olajfúrókon dolgozók kevéssé vannak kitéve az AI-nak, az egészségügyi szakemberek pedig a legjobban fizetett és legjobban védett szakmák közé tartoznak. Az AI-robbanás óta pedig teljesen új munkakörök is megjelentek, köztük az AI-tréner és a prompt mérnök, akik a mesterséges intelligenciát programozzák, „trenírozzák”. Bizonyos esetekben pedig még jól is járhatunk az AI-nak köszönhetően.
A 20 legjobban fizetett munkakör, ami biztonságban van az AI-tól
- Onkológus
- Fogszabályozással foglalkozó fogorvos
- Gyermekorvos
- Bíró
- CEO/vezérigazgató
- AI/prompt mérnök
- Aszfaltozó/burkoló berendezések kezelője
- Politikus
- Sebész
- Etikus hacker
- Üzleti tanácsadó
- Szülésznő
- Fúrótorony-kezelő
- Öntödei öntőforma- és magkészítő
- Influencer
- Olajfúró
- Vízvezeték-szerelő
- Szerelő
- Terapeuta
- Daruvezető
Ezeket a munkaköröket veszélyezteti leginkább az AI
- Grafikus
- Szoftverfejlesztő
- Reklámszakember
- Író/szerző
- Klinikai adatmenedzser
- Telemarketinges
- Pénzügyi elemző
- Újságíró
- Informatikai támogatási elemző
- Webes és digitális interfész tervező
A Goldman Sachs jelentése megjegyzi, hogy a mesterséges intelligencia hatása az egyes ágazatokban eltérő lesz: az adminisztratív és a jogi szakmákban a feladatok 46%-a automatizálható, de az építőiparban csak 6%, a karbantartásban 4%. Az Adzuna szerint a legveszélyeztetettebb munkakör, amelyet a mesterséges intelligencia kiválthat, a grafikus, 31 791 fontos átlagfizetéssel. A médiaiparban dolgozók, köztük a reklámszakemberek, az újságírók és az írók is előkelő helyen szerepelnek a veszélyeztetett munkakörök listáján, mivel a generatív AI egyre szofisztikáltabbá válik a hosszú írásos tartalmak előállításában.
Bár a mesterséges intelligencia egyre elterjedtebb, egyesek szerint túlságosan is férfiközpontú. Hogy hgyan lehetséges mindez? Cikkünkre kattintva kiderül!
Kiemelt kép: Canva