- Kutatások is bizonyították, hogy bár a villámdiéták bizonyos esetekben még segíthetnek is, azonban mégsem ajánlottak mindenkinek.
- Körbejárjuk, hogy mi történhet a testünkkel, ha a kelleténél több ideig folytatunk valamilyen villámdiétát.
- A kevésbé drasztikus diéták bizonyítottan fenntarthatóbbak a villámdiétáknál, és számtalan előnnyel járnak az egészségre nézve.
Vajon ki ne szeretne a lehető leggyorsabban megszabadulni az ünnepek alatt felszedett kilóktól? A gyors fogyással kecsegtető, áhított karcsúságot ígérő módszerekből Dunát lehetne rekeszteni az interneten, és aligha akad valaki, aki ne találna két kattintással valamilyen kedvére való divatdiétát – melyek általában a kalóriabevitel drasztikus csökkentését jelentik néhány hétig, és amelyek rövid távon ugyan hatásosnak bizonyulnak, de sajnos közel sem nevezhetők egészségesnek.
Radikálisan változtatják meg az étkezési szokásokat
Persze vannak, akiknek tényleg beváltak, és kutatások is kimutatták, hogy nagyobb túlsúly esetén valóban hatékonyak lehetnek. Bizonyított, hogy egy napi 810 kalóriát tartalmazó 12 hetes gyorsdiéta tényleg nagyobb súlyveszteséghez vezet, mint „megengedőbb” és hosszabb ideig tartó változatai: egy 278 erősen elhízott felnőtt bevonásával készült kutatás eredményei szerint, míg a villámdiétát követő csoport átlagosan közel 11 kilogrammal, addig a kevésbé intenzív diétát követő társaik mindössze 3 kilogrammal lettek kevesebbek ugyanannyi idő alatt.
Hasonlóképpen, az alacsony kalóriatartalmú diéta a 2-es típusú cukorbetegek számára is előnyös lehet: egy kutatás eredményei szerint a túlsúlyos résztvevőknél képes volt remisszióba hozni (vagyis ideiglenesen megszüntetni) a cukorbetegség tüneteit.
Bár ez mind szép és jó,
a szakértők szerint azonban nem mindenki számára megfelelő egy ilyen étrend, és érdemes csínján bánni vele, hiszen hosszú távon az anyagcserénk láthatja kárát
– minden bizonnyal részben ez lehet a magyarázat a villámdiéták során fellépő jojó-effektusra, vagyis a fogyást követi visszahízásra.
Mint azt tudjuk, az anyagcsere segít, hogy szervezet képes legyen energiává alakítani az elfogyasztott táplálékot. Működését sok minden befolyásolja – az étrendünk, a testmozgás, de még a hormonok is –, melyek alól a villámdiéták sem kivételek. Amikor ugyanis kevesebb kalóriát fogyasztunk, a szervezetnek nem kell annyi energiát felhasználnia az emésztéshez. Ilyenkor általában az izomtömegünkből is veszítünk, és az anyagcsere hatékonysága is csökken. Mindez a stresszhormon (kortizol) növekedéséhez, illetve fáradtságérzethez is vezethet, ami a testmozgásra irányuló törekvéseinket is nehezebbé teszi, hiszen kevesebb energia áll a szervezet rendelkezésére.
Ha a kelleténél hosszabb ideig próbálunk tartani egy ilyen és ehhez hasonló diétát, a megnövekedett stresszhormon-szint szervezetünk hormonális összetételét is megzavarhatja – többek között a pajzsmirigy által termelt T3 hormon szintjét is csökkentheti, ami később súlygyarapodáshoz és pajzsmirigy-alulműködéshez is vezethet (ami egyébként az egyik leggyakoribb hormonbetegség jelenleg Magyarországon, a teljes lakosság körülbelül 10 százalékát érinti).
A kevésbé drasztikus diéták bizonyítottan fenntarthatóbbak, kevésbé hatnak negatívan az anyagcserénkre, nem terhelik le annyira a szervezetet, mint a gyors fogyást ígérő, gyakran koplalással járó hóbortok, és hatékonyabban képesek fenntartani az energiaszintet annyira, hogy az egyébként nélkülözhetetlen testmozgáshoz is elegendő erőnk legyen.
Egy fenntartható, kiegyensúlyozott és fokozatos étrend az izmok működését is óvja, melyek nélkül aligha indulna be a zsírégetés folyamata. Ráadásul, ha következetesek vagyunk, nem kell lemondanunk a finom falatokról, és
nem dől össze a világ, ha néhanapján egy kis édességet is megengedünk magunknak,
amennyiben odafigyelünk a rendszeres testmozgásra, hidratálásra, a változatos étrendre, illetve a szénhidrát-, zsír- és fehérjebevitel megfelelő arányaira – a szakemberek szerint a legfenntarthatóbb diéta az, ami hetente körülbelül 0,5-1 kilogrammal csökkenti a testsúlyunkat. Ha nem vagy biztos benne, hogy milyen étrend vagy diéta lenne egészséged szempontjából a legbiztonságosabb, mindenképp konzultálj szakemberrel, mielőtt belevágnál az életmódváltásba!
A friss zöldségekkel és teljes kiőrlésű termékekkel teli étrend csodát tesz az emberi aggyal. Tudtad, hogy még az öregedést is lassíthatja? Kattints ide, ha egy igazán fenntartható és egészséges étrendet keresel!
Kiemelt kép: Canva