–––SZPONZORÁLT TARTALOM–––
Ismét pályázhatunk állami támogatásra elektromos autók vásárlásához. Az itt közzétett tervezet szerint a korábbi pályázattól eltérően a lakosság után az üzleti szektort segítik bekapcsolódni az elektromobilitásba. A vállalkozások 2024. februártól 2025. március végéig pályázhatnak állami támogatásra, amelynek maximális összege egy 25 millió forint értékű elektromos autó esetében 4 millió forint. A pályázatnál fontos szempont a vállalat éves bevétele is: az előző lezárt üzleti év nettó árbevétele nem lehet alacsonyabb a megpályázott támogatással érintett beszerzési projekt elszámolható költségénél.
A pályázat keretösszege 30 milliárd forint, amelyet tisztán elektromos személygépkocsik, kisteherautók vagy kisbuszok vásárlásához lehet felhasználni, összesen 1-16 járműre. Az igényeket 2024. február 1-től 2025. március 31-ig lehet benyújtani, és a beszerzést 2026-ig kell lebonyolítani. A támogatás csak nem flottaszolgáltatást nyújtó egyéni vállalkozó taxisoknak (ha a taxis személyszállítási tevékenység 2023. december 1-ig bejegyzésre került) és legalább két főt foglalkoztató magyarországi vállalkozásoknak jár, illetve konzorciumok nem pályázhatnak.
Az akkumulátor teljesítménye és a jármű ára alapján három kategóriában határozzák meg a támogatás mértékét, amelyek 2,8 millió forinttól indulnak és 4 millió forintig terjednek.
A tervezet szerint a budapesti és az ország többi részén működő cégek között összesen 9375 pályázó részesülhet a keretösszegből, amire régiónként lehet pályázni.
Miért érdemes elektromos autóra váltani?
Az elektromos autók rohamos terjedése nem csupán divat, hanem egy fenntarthatóbb és környezetbarátabb közlekedésre való vágy kifejeződése is. Az elektromos autók iránti növekvő érdeklődést számos tényező magyarázza, és több tanulmány is alátámasztja az előnyeit.
Az egyik legfontosabb előny az elektromos autók környezetbarát jellege. Az elektromos járművek ugyanis jelentősen csökkentik a légszennyezést és a károsanyag-kibocsátást, ami kulcsfontosságú a klímaváltozás elleni küzdelemben. A Massachusettsi Műszaki Egyetem tanulmánya kimutatta, hogy az elektromos autók használata 50%-kal csökkenti a globális szén-dioxid-kibocsátást, az üvegházhatású gázok kibocsátását pedig 75%-kal redukálja a hagyományos üzemű járművekhez képest.
Emellett az elektromos autók fenntartási költségei is alacsonyabbak lehetnek hagyományos társaiknál.
A Norvég Energiaügynökség kutatása szerint az elektromos járművek karbantartási költségei mintegy 40%-kal alacsonyabbak, mivel kevesebb mozgó alkatrészük van, ami kevesebb kopást és meghibásodást eredményez. Ráadásul az elektromos autók üzemeltetése is gazdaságosabb lehet. A Bloomberg New Energy Finance jelentése szerint az elektromos autók üzemeltetési költségei várhatóan 2025-re megegyeznek a hagyományos belső égésű motorral rendelkező járművekével. Ráadásul egyes országokban adókedvezmények, támogatások és alacsonyabb üzemanyagköltségek is hozzájárulnak a gazdaságossághoz.
Az elektromos autók továbbá hozzájárulhatnak a nemzeti energiabiztonsághoz is. Az Európai Unió egy tanulmánya szerint
az elektromos járművek elterjedése csökkentheti az olajimport iránti függőséget, mivel az elektromos autók töltéséhez használt áramot különböző, változatos forrásokból lehet előállítani, beleértve a megújuló energiákat is.
Az Amerikai Energiagazdálkodási Hivatal (EIA) szerint az elektromos autók hatékonyabban használják az energiát, és kevesebb energiaveszteséget okoznak, mint hagyományos társaik, ami hozzájárulhat az energiaforrások fenntarthatóbb felhasználásához. Mindezek együttesen alátámasztják, hogy az elektromos autók nem csupán modern technológiai csodák, hanem aktív lépések, megoldások a fenntarthatóbb és környezetbarátabb közlekedés felé. Az elektromobilitás terjedése pozitív hatással lehet mind a környezetre, mind a gazdaságra, és a fenti tanulmányok azt sugallják, hogy ez az irány a jövőben tovább erősödhet.
Modern és stílusos e-négykerekűek
A Volkswagen csoporthoz tartozó CUPRA vállalat is részt vesz az elektromos járművek forradalmában modern és stílusos elektromos modelljeinek – Born, Tavascan és a városi kisautó, a Raval – köszönhetően. (Jó hír, hogy mivel a Born már 2021-től elérhető, így rá már a fenti támogatással is pályázhatunk.) Ezek a járművek ötvözik az innovációt, a teljesítményt és a környezetbarát megoldásokat, hozzájárulva a fenntartható közlekedés térnyeréséhez Magyarországon.
A CUPRA egy izgalmas márkát képvisel a sportosság és a kifinomultság terén, és több új modellel hódítja meg az e-járművek piacát is. Az autóiparban elért sikerei mellett kiemelkedik a fenntartható és elektromos mobilitás terén is. Ha ismerős a név és a formavilág, az nem véletlen: sokáig a SEAT CUPRA típusjelzéssel dobta piacra különböző típusainak sportos modelljeit, 2018 óta azonban különálló márkaként folytatja tovább az útját a Volkswagen csoporton belül. Az első modellje, az Ateca, azonnal az egyedülálló sportosság és teljesítmény szimbólumává vált, azonban a márka a fenntarthatóság és az elektromobilitás terén is meghatározó lépéseket tesz, hogy ne kelljen kompromisszumot kötnünk.
A CUPRA márka sikerének kulcsa részben az ambiciózus tervekben, a modern technológiában és a fenntarthatóságban rejlik.
A márka elkötelezett a sportosság és a luxus iránt, mindezt ötvözve az elektromos mobilitás előnyeivel. Az első tisztán elektromos modelljük, a Born, rendkívül pozitív visszajelzéseket kapott, és az Euro NCAP biztonsági teszteken is kimagasló eredményeket ért el, amivel kiemelkedik a versenytársak közül, és a jövőbeni elektromos modellek is hasonlóan magas elvárásoknak fognak megfelelni.
További lépés a fenntartható mobilitás felé a Tavascan, a márka első tisztán elektromos SUV-modellje, ami idén érkezik a magyar piacra. Az autó atletikus formatervezése és magas teljesítménye a CUPRA értékeit hordozza, miközben korszerű technológiát alkalmaz az elektromos vezetési élmény fokozására, emellett ötvözi a modern technológiát, a fenntarthatóságot és a sportos teljesítményt.
A 2025-ben piacra kerülő, de már most bemutatott elektromos városi kisautó, a Raval nevű modell további izgalmat és innovációt hoz a márka kínálatába. A tisztán elektromos meghajtással rendelkező autó tervezésekor Barcelona Raval negyedének szellemisége és az urbánus stílus inspirálta a tervezőket. A Raval a városi elektromos mobilitás egy új korszakát képviseli: kifejezetten a Z generációt célozva arra készült, hogy megfeleljen az új, lázadó és fenntarthatóságra összpontosító városi mobilitási igényeknek. Az autó dizájnja és funkciói valódi érzelmeket keltve vonzzák a fiatal vezetőket, és a fenntartható fejlesztései, mint az újrahasznosított anyagok és a környezetbarát technológiák, a Z nemzedék környezettudatos értékrendjéhez igazodnak. A könnyű szerkezet, a magas teljesítményű villanymotor és a hosszú hatótávolság egy olyan városi életstílust támogat, amely vonzó lehet a fiatalok számára, akik a mobilitás terén új, innovatív és érzelmekkel teli megoldásokat keresnek.
Láthatáron a magyar CUPRA
Külön érdekesség, hogy a CUPRA márka büszkeségét, a plug-in hybrid meghajtással is kapható Terramar modellt Magyarországon, pontosabban Győrben gyártják idén év végétől. Ez egy újabb mérföldkő a márkának, és a hazai közönség számára is különleges értéket képvisel – azonban erre a modellre a kiírás alapján sajnos nem lehet igénybe venni a támogatást, mivel az csupán a tisztán elektromos autókra vonatkozik. Ettől függetlenül ez is egy igazán jó opció, ha egy környezetbarátabb, de mégis sportos autót keresünk.
A CUPRA ambiciózus terveket tűzött ki maga elé: az eladások és a forgalom növelése mellett szándékukban áll, hogy 2030-ra tisztán elektromos márkává váljanak. Az már most elmondható, hogy viszonylag rövid múltjuk ellenére dinamikus és ambiciózus szereplőjévé váltak az autóiparnak, amely az innováció és a fenntarthatóság felé mozdul el. A márka új elektromos modelljei és tervei arra utalnak, hogy a CUPRA továbbra is a sportosság és a környezetbarát technológia éllovasa marad a jövőben is.
Kiemelt kép: Pexels