Tettre készek, okosak és sikeresek – Szemtelenül fiatal politikai vezetők a nagyvilágból

Tettre készek, okosak és sikeresek – Szemtelenül fiatal politikai vezetők a nagyvilágból

Komoly döntésekért felelnek – az éghajlatváltozás és oktatás kérdésétől egészen az emberi jogokig.

Gabriel Attal (nyitó képünkön) oktatási minisztert nevezte ki az új francia miniszterelnöknek Emmanuel Macron államfő január 9-én, miután a korábbi miniszterelnök, Élisabeth Borne 2024. január 8-án benyújtotta lemondását. Felmérések szerint a 34 éves tárcavezető a legnépszerűbb politikus az országban: a modern francia történelem legfiatalabb miniszterelnöke Macron 2016-ban alakult Renaissance pártjának alapítói közé tartozik, ahol számos tisztséget betöltött korábban – egy ideig kormányszóvivőként, költségvetési miniszterként és oktatási államtitkárként is tevékenykedett.

Oktatási miniszterként betöltött hivatali ideje alatt az iskolai zaklatás (bullying) ellen is fellépett, és eltörölte az iskolákban az abaja, vagyis a muszlim nők egy része által hordott, földig érő bő köntös viselését, elkerülvén az oktatási intézményekben egyre nagyobb méreteket öltő vallási- és politikai megosztottságot (legyen az zsidó, muszlim vagy keresztény, Franciaország szigorúan tiltja a vallási jelképeket és szimbólumokat az állami fenntartású iskolákban). Francia lapok értesülései szerint az átszervezésre azért került sor, mert Macron új lendületet szeretne adni második mandátumának az idei európai parlamenti választások előtt. Legyen bármi is az ok,

a fiatalok inkluzív szerepére a közéletben így is-úgy is szükség van,

hiszen az államok képviselőinek a fiatalabb generációk sajátos igényeit is szem előtt kell tartania.

És közel sem csak Gabriel Attal az egyetlen 40 év alatti politikus, aki felrázta a közéletet. Közép-Amerikától Dél-Afrikán át egészen Ausztráliáig szétnéztünk a világban, és olyan szemtelenül fiatal vezetőkre bukkantunk, akik nemcsak a klímaváltozás, de az emberi jogok és a társadalmi egyenlőtlenségek elleni küzdelem mozgatórugóivá is váltak. Ismerjük meg őket egy kicsit közelebbről!

Bogolo Kenewodo

Bogolo Kenewodo (Fotó: Instagram /@bogolojoy

Bogolo Kenewodo (Fotó: Instagram /@bogolojoy)

A 37 éves Bogolo Kenewodo az innováció és az emberi jogok iránti szenvedélyének köszönhetően vált népszerű politikussá hazájában. Botswana valaha volt legfiatalabb kereskedelmi-, befektetési- és ipari minisztereként írt történelmet 2018-ban – jelenleg az ENSZ magas szintű klímaaktivistáinak (High-Level Climate Champions) különleges tanácsadója és a Kenewendo Advisory, egy botswanai székhelyű magángazdasági és fejlesztési tanácsadással foglalkozó, szakpolitikai elemzésekre specializálódott vállalat ügyvezető igazgatója, de tagja továbbá a Világgazdasági Fórumnak, illetve számos jótékonysági testületnek is.  

Kenewodo egy közép-botswanai aprócska faluban, Motopiban látta meg a napvilágot 1987-ben.

Nemzetközi közgazdaságtanból a rangos Chevening-ösztöndíj révén szerzett mesterdiplomát a Sussexi Egyetemen, és miután hazájában parlamenti képviselővé, majd ipari miniszterré választották, különös figyelmet fordított a kettős mércére, illetve a nők képviseletére a munkaerőpiacon. Emellett a gyermekek jogainak védelmében több úttörőnek számító törvényt is elfogadtatott: többek között társalapítója lett egy mentorprogramnak, ami a nehéz sorsú diáklányokat segítette, és a szexuális bántalmazók kötelező nyilvántartását is sikerrel indítványozta, melynek segítségével elkerülhetővé vált, hogy a gyermekekkel foglalkozó intézmények szexuális bűnözőket alkalmazzanak.

Sayida Ounissi 

Sayida Ounissi 

Sayida Ounissi  (Fotó: Instagram / @saida_ounissi)

Sayida Ounissi 1987. február 3-án született Tuniszban. Családját 1993-ban Zine El Abidine Ben Ali rezsimje elől csempészték Algériába, mielőtt letelepedtek Franciaországban. Ounissi  Párizsban, a Sorbonne Egyetemen szerzett diplomát történelem és politológia szakon, majd doktori tanulmányai befejeztével és Ben Ali bukása után, 2011-ben tért vissza Tunéziába, ahol a Young Muslims of Europe európai civil szervezet alelnökeként dolgozott, mielőtt 2014-ben parlamenti képviselőnek választották.

„Az arab világban annyira tiszteljük az idősebbeket, hogy fiatal és tapasztalatlan politikusként sokkal keményebben kell küzdened azért, hogy meghallják a hangodat”

 – mondta egy korábbi interjúban.

A most 36 éves Sayida Ounissi pedig nem adta fel, és Tunézia egyik legfiatalabb parlamenti képviselőjeként írt történelmet az országban. Muszlim, hidzsábot visel, hisz a párbeszéd erejében, és büszke feministának vallja magát: miután 2014-ben megválasztották, újradefiniálta a tunéziai állam szerepét a nők védelmében, és segített elfogadtatni egy mindenre kiterjedő törvényt, ami a nők elleni erőszak felszámolását, illetve az áldozatok védelmét célozta meg. Jelenleg szakképzésért felelős államtitkárként tevékenykedik. 

Edison Broce

Edison Broce

Edison Broce (Fotó: Instagram / @edisonbroce)

A jelenleg 33 éves Edison Broce panamai független politikus, jogász és klímaaktivista – hivatalosan is ő Panama legfiatalabb képviselője. Miután 2015-ben elnyerte a Chevening-ösztöndíjat, közgazdálkodás és közpolitika szakon szerzett mesterfokozatot az Oxfordi Egyetemen.

Egyetemi évei alatt számtalan fenntarthatósággal kapcsolatos projekten dolgozott, és egy civil környezetvédelmi szervezetet is alapított – később, törvényhozóként ő alkotta meg Panama első újrahasznosítási törvényét. Állítása szerint parlamenti képviselőként komolyan veszi a választókkal szembeni felelősséget: aktívan küzd a korrupció ellen, a fiatal generáció politikai részvételének növelésén munkálkodik, és hangot ad számos olyan kérdésnek, amelyek a kirekesztett közösségeket, illetve az oktatási rendszert érintik.

Jordon Steele-John 

Jordon Steele-John 

Jordon Steele-John  (Fotó: Instagram / @jordonsteelejohn)

A jelenleg 29 éves Jordon Steele-John meglehetősen nehéz körülmények között, 1994. október 14-én látta meg a napvilágot az Egyesült Királyságban. Miután családja Ausztráliába emigrált, először édesanyjánál, majd egy évvel később édesapjánál is agyi aneurizmát diagnosztizáltak az orvosok – és ha mindez nem volna elég, Steele-John születésétől kezdve agyi bénulással küzdött.

Mivel szülei munkaképtelenné váltak, a nélkülözéstől való félelem mindennapossá vált a családban. Egy ilyen környezetben hamar szembesült a létbizonytalansággal és a rendszer hiányosságaival – és éppen ez volt az, ami miatt egészen fiatalon a politika felé vette az irányt.

„Úgy gondolom, nagyon fontos, hogy több olyan ember legyen a parlamentben, akik ismerik ezt az érzését. Akik tudják, hogy mit jelent a kiszolgáltatottság, és milyen hónapról hónapra kiszámolni, mennyi maradhat ételre, rezsire és lakbérre”

– mondta egy korábbi interjúban.  

Elhivatottságának, akaraterejének, egyedülálló perspektívájának és mozgáskorlátozottként megélt tapasztalatainak köszönhetően került a parlamentbe 2017-ben, ezzel pedig ő lett Ausztrália valaha volt legfiatalabb szenátora, a fogyatékkal élők és LMBT-jogok szószólója – és a második kerekesszékkel közlekedő politikus a parlamentben, ahol többek között ő vezeti a fogyatékkal élőkkel szembeni visszaélésekkel és kizsákmányolással kapcsolatos ügyeket.

Akit meghurcoltak a fiatalságáért

Finnország valaha volt legfiatalabb miniszterelnökeként, 34 évesen robbant a köztudatba 2019-ben Sanna Marin, aki hivatali ideje alatt már-már rocksztárokat illető népszerűségnek örvendett külföldön is. Az orosz-ukrán háborúval kapcsolatos karakán kijelentései, Finnország bevezetése a NATO-ba, illetve a koronavírus-járvány visszaszorítására irányuló sikeres intézkedései tették igazán népszerűvé, ám 2023 áprilisában lemondott tisztségéről, miután pártja elvesztette a finnországi országgyűlési választásokat.

Sanna Marin (Fotó: Hannibal Hanschke/Getty Images)

Sanna Marin (Fotó: Hannibal Hanschke/Getty Images)

Az egykori kormányfő nem csinált titkot abból, hogy ahogyan mások, úgy ő szívesen adózik a kikapcsolódás oltárán, legyen szó zenei fesztiválokról vagy más szórakozási lehetőségekről. Amikor nyilvánosságra került egy privát videó, amelyben Sanna Marin énekel és táncol a barátaival, kapott hideget-meleget: ellenfelei botrányosnak minősítették, hiszen „egy politikus nem mehet el idáig a szórakozásban” – állították (ugyanezekkel a kérdésekkel sokkal kevésbé kellett szembenéznie Boris Johnson egykori brit miniszterelnöknek, amiről Lami Juli írt korábban). Marin, hogy véget vessen a találgatásoknak, önként vállalta a drogtesztet, ami végül negatív lett.

„Én is ember vagyok. Egyetlen napot sem hiányoztam a munkából. Szeretném hinni, hogy az emberek azt nézik, hogy mit csinálok munkaidőben, és nem pedig azt, hogy mivel töltöm a szabadidőmet”

– mondta 2022-ben a szociáldemokrata párt konferenciáján.     

A politikára a közvélemény gyakran tehát olyan területként tekint, ami évtizedes tapasztalatot kíván, a fejlődés érdekében azonban az új és fiatal hangokra is érdemes nyitottnak lennie a társadalomnak, amire az egykori finn miniszterelnök esete is jó példa lehet.

Ha érdekel, hogy mi folyik a világban, akkor olvasd el a COP28 klímakonferenciáról készült anyagunkat is, amiből kiderül, hogy pontosan hogyan állunk a klímaváltozás elleni küzdelemben. 

Kiemelt kép: Gabriel Attal 2022. március 23-án, Párizsban (Daniel Pier/NurPhoto/Getty Images)