Január nem zöldség- és gyümölcsügyi árúbőségéről híres, de ha nyitott szemmel járunk a piacon, az évnek ebben a szakban is találunk friss, hazai, szezonális zöldséget. Például hónapos retket, mely nevét arról kapta, hogy vetés után egy hónappal (feltéve, hogy tápanyagdús földbe került és elegendő vizet kapott) már be is takarítható.
A hónapos retek az egyik kedvenc téli zöldségem, mert frissességet hoz a szürke, hideg napokba, és nemcsak a legegyszerűbb szendvicsnek ad kis harsogó lendületet, de (bár kevésbé gondolunk rá így), sütve, főzve is fogyasztható, és kifejezetten finom úgy is. Ma három könnyű receptet mutatunk, csupa olyat, ami a reteknek hála üdeséget csempész a legsötétebb téli napokba is.
Zöldborsós-joghurtos burgonyasaláta retekkel
Hozzávalók 4 személyre:
- 1,5 kg burgonya
- 1-1,5 csokor retek
- 30 dkg zöldborsó
- 1 csokor petrezselyem
Az öntethez:
- 4 dl natúr joghurt
- 3-4 evőkanál olívaolaj
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 evőkanál almaecet
- só, frissen őrölt bors
A megmosott, héjas burgonyát sós vízben megfőzzük, kihűtjük, megpucoljuk, majd felkarikázzuk. A borsót szintén megfőzzük sós vízben, leszűrjük. A retket felkarikázzuk, a petrezselymet finomra vágjuk. A borsót és a retket a burgonyához keverjük, a petrezselyem felét is hozzáadjuk. Az öntethez mozsárban összezúzzuk a fokhagymát kevés sóval, hozzáadjuk az olajat, a joghurtot, az ecetet, majd ízesítjük sóval és borssal. Összeforgatjuk a salátával, bőségesen teszünk rá, mert a burgonya sokat magába szív. A maradék petrezselyemmel megszórva kínáljuk.
Tipp: Pirított csirkemell- vagy pulykacsíkokkal is gazdagítható!
Sütőben sült hónapos retek
Hozzávalók két személyre:
- 2 csokor retek
- só
- bors
- 2 evőkanál olaj
- 2 gerezd fokhagyma reszelve
A retket leöblítjük, a leveleiről is lemossuk a homokot, majd levágjuk őket a gumókról. A sütőt 180 fokra melegítjük elő, a sütőpapíros tepsi aljára a retek leveleit tesszük, a retkeket pedig félbe vágva, olajjal, sóval, borssal és a fokhagymával összemasszírozva elterítjük rajtuk. 180 fokos sütőben fedő/fólia nélkül 25 percig sütjük, ezalatt a levelek egy része ropogósra sül, a retkek pedig csodás rózsaszínűek és puhák, de még bőven haraphatók lesznek. Magában is fogyasztható, de készíthetünk hozzá egy tejfölös mártogatóst, remek köret húsételek mellé, ha pedig a tetejére kis feta sajtot szórunk, egy szelet kovászos kenyérrel kiadós vacsora.
Zöldséges sertésraguleves retekkel
Hozzávalók 4 személyre:
- 25 dkg sertéscomb
- 1 fej vöröshagyma
- 5 evőkanál olaj
- 2 gerezd fokhagyma
- 3 szál sárgarépa
- 2 szál fehérrépa
- 25 dkg burgonya
- 30 dkg zöldborsó
- 1 kisebb fej karfiol
- 2 dl főzőtejszín
- só, frissen őrölt bors
- fél citrom leve
- 1 csokor retek
A sertéscombot lehártyázzuk, kis kockákra vágjuk. A finomra vágott vöröshagymát megpároljuk a felhevített olajon, hozzáadjuk a lehártyázott, kis kockákra vágott sertéscombot, körbepirítjuk, majd ráreszeljük a megtisztított fokhagymát. Felöntjük 1,5 liter vízzel (vagy leszűrt húslevessel), és 15 percig főzzük nagy lángon. Közben megtisztítjuk a sárgarépát, fehérrépát, burgonyát, felkarikázzuk, illetve felkockázzuk, ezt is a leveshez adjuk. 10 perc után hozzáadjuk a zöldborsót, a rózsáira szedett karfiolt és a tejszínt is. Amikor minden zöldség megpuhult, elzárjuk a lángot. Sózzuk, borsozzuk, ízlés szerint citromlével tesszük pikánssá. Tálaláskor nagyobb darabokra vágott friss retekkel tálaljuk, ez remekül roppan a főtt zöldségek mellett.
Mindent a retekről
A hónapos retek nem véletlenül az egyik kedvence a hobbikertészeknek is: az év legnagyobb részében, viszonylag könnyen termeszthető, igénytelen növény (ezt mi sem bizonyítja jobban, mint hogy nálam is megmaradt). Régóta ismert nemcsak frissítő, de étvágynövelő hatásáról és magas vitamintartalmáról is, mondják azt is, hogy a gyulladt bőrnek is kiváló kezelője, továbbá, hogy segít karban tartani a keringési rendszer egészségét is.
Retekből persze nemcsak hónapos létezik: sokfélét kapni. Míg a hónapos- és fekete retek sokszor enyhén (vagy erősebben csípős), a sörretek és a vajretek húsa szinte vajszerű, édeskés, így a retkek közül gyerek és felnőtt is megtalálhatja a kedvencét. Érdemes azonban csínján bánni velük, mert az arra érzékenyeknél puffadást, gyomorfájást okozhat nagyobb mennyiségben való fogyasztása, a népi gyógyászat szerint inkább este érdemes fogyasztani ezt az egyébként sokoldalú növényt.
Kiemelt kép: Getty Images