Mutatunk 5 okot, miért ne öntsd ki – ennyi mindenre jó a savanyúság leve.

Ennyi mindenre jó a savanyúság leve – mutatunk 5 okot, miért ne öntsd ki

Ha kiürül a befőttesüveg, akkor jön csak el igazán a megmaradt ecetes lé ideje.
  • Ezért tesz jót a szervezetnek a savanyúság leve
  • 5 módszer: így hasznosítható újra a savanyúság leve
  • Mikor nem javasolt fogyasztani belőle

A maradékmentés egyre több háztartásban válik prioritássá, hiszen nem csupán az ételpazarlás ellen teszünk vele, de még pénzt is spórolunk, amennyiben ügyesen, következetesen csináljuk. Akkor sem kell megijedni, ha elsőre nem érzünk még rá, miből mit tudunk kihozni, ami finom is, változatos is, és a család minden tagja megeszi. Egyszerre kezdjünk csak egyfélével, például készítsünk kenyeret a jobb sorsra ítélt banánokból, gondoljuk újra a maradék sült húst többféleképpen, de a megunt krumplipüré is újjáéledhet mennyei pásztorpite vagy gofri formájában.

A savanyúság megmaradt levére azonban nem mindig gondolunk újrahasznosítható alapanyagként, pedig roppant egészséges – ha tartósítószermentes verzióról van szó –, igazi elektrolitbomba (be is vethetjük másnaposság ellen), nem mellesleg rengeteg antioxidáns és tápanyag található benne, melyet bűn lenne nem beilleszteni étrendünkbe. Kíváncsiak vagytok, hogyan lehet? Mutatjuk az 5 legjobb felhasználási módot.

Ezért tesz jót a szervezetnek a savanyúság leve

A savanyúság leve értékes tápanyagokban gazdag, noha a vitaminok és ásványi anyagok mértéke nagyban függ attól, pontosan milyen savanyúságról beszélünk. Akár a kovászos uborkát, akár a savanyú káposztát tartjuk kedvencünknek, az otthon elkészített változat több szempontból is jobb lehet a boltban kapható termékeknél, mivel lehetőségünk nyílik szabályozni az összetevőket, elkerülni a káros adalékanyagokat és az ízek terén is kedvünkre kísérletezhetünk.

A legjobb, ha az üzletekben található savanyúságok között azokat keressük, melyek nem tartalmaznak nagy mennyiségben sót és különféle mesterséges tartósítószereket, valamint a hozzávalók is teljesen természetesek. 

Mutatunk 5 okot, miért ne öntsd ki – ennyi mindenre jó a savanyúság leve.

A savanyúság igazi elektrolitbomba, vagyis fontos szerepet játszik az ideg- és izomsejtek megfelelő működésében (Fotó: Canva)

Mivel alapvetően a savanyúság fermentált élelmiszernek számít, probiotikumban gazdag, ezért jótékony hatással van emésztőrendszerünkre, hozzájárul a bélflóra egyensúlyához és az immunrendszer, az izmok megfelelő működését is támogatja. Vitaminok és ásványi anyagok forrása, ráadásul alacsony a kalóriatartalma, így életmódváltás vagy böjt alatt is bátran fogyasztható.

A benne található antioxidánsok segíthetnek a sejtek védelmében az úgynevezett oxidatív stresszel szemben, ezenfelül a savanyúság leve ízletes alternatívát is jelent a folyadékpótlás során, ha már ráuntunk a víz semleges ízére vagy sportolás után feltöltenénk a nátriumraktárakat. 

Így hasznosítható újra a savanyúság leve

  1. Pácokhoz mint alapanyag: A savanyúság leve remekül illik a különféle húsokhoz, így például csirke, sertés vagy marha pácolására is tökéletes egy kis extra fűszerrel és fokhagymával. 
  2. Salátaöntet újragondolva: A joghurt semlegesíti az ecet erősségét, ezért könnyű és ízletes salátaöntetet is varázsolhatunk a megmaradt léből, főleg ha még egy kis olajjal, mustárral és egyéb ízesítőkkel is fokozzuk. 
  3. Levesekhez is szuper: A savanykás aroma nem csupán főzelékekben működik, ugyanúgy levesekhez is adhatunk a finom léből. Próbáljuk ki például kapros uborkaleveshez, paradicsomból vagy borsóból készült előételhez. 
  4. Szósz házilag: Ugyanígy készíthetünk ízletes házi szószokat is a savanyúság levéből, ha összekeverjük mézzel, mustárral vagy akár szójaszósszal.
  5. Napindító turmixhoz: Fokozhatjuk a reggeli zöldségturmix ízét is egy kis savanykás aromával. Spenóttal, káposztafélékkel, uborkával, zellerrel és répával is harmonikus ízvilágot teremthetünk. 

Mikor nem javasolt a fogyasztása

Fontos azonban tudni, hogy a savanyúság leve nem minden esetben tesz jót a szervezetünknek, kiváltképp ha nátriumszegény diétát tartunk, ha valamilyen gyomorérzékenységünk vagy fogászati problémánk van. De akkor is javasolt az óvatosság, ha magas a vérnyomásunk, allergiásak vagyunk valamilyen konkrét összetevőre vagy esetleg bizonyos gyógyszerek szedése miatt nem ajánlott bevinni belőle túl nagy mennyiséget. Ezért mielőtt rákapnánk a savanyúság levére a hétköznapokban, járjunk utána a számunkra legegészségesebb fogyasztási módnak. 

Szeretnél jobban elmerülni az otthoni tartósítási, savanyítási technikákban? Segítünk megismerni a legegészségesebb módszereket. 

Kiemelt kép: Getty Images