kave-koffein-kihagyas

Imádsz kávézni? – Azért érdemes néha leállni egy kicsit a koffeinnel

Bár a kávét imádjuk, a koffein ellentmondásos szerepet tölthet be sokak életében.
  • A koffein mint pszichoaktív szer.
  • Így hat a szervezetre a koffein-megvonás.
  • Ezek lehetnek a sokadik kávé kihagyásának előnyös hatásai.

A koffein köztudottan az egyik legelterjedtebb függőséget okozó pszichoaktív szer, ami kávéban, teában, kakaóban, üdítőkben és csokikban egyaránt megtalálható. Sőt, mivel maga a kávébab is tartalmazza, nem vonható ki belőle teljesen, így minimális mennyiségben ugyan (körülbelül 4 mg), de a koffeinmentes kávékban is fellelhető. Fogyasztásakor gyorsan, nagyjából 2 óra alatt felszívódik, és akár 9 óra is eltelhet, mire teljesen kiürül a szervezetünkből.

Sokan el sem tudjuk képzelni nélküle a reggeleket, ami annak köszönhető, hogy vízben és zsírban is oldódik, így nagyon hamar kifejti élénkítő hatását a szervezetben. A kávé szerelmesei tudják, hogy a koffein meglehetősen ellentmondásos vegyület, hiszen tényleg segít beindítani a napot, fokozza az agyműködést, gyulladáscsökkentő hatású, és még a zsírégetésben is segítségünkre lehet – amennyiben mértékkel fogyasztjuk.

Egy egészséges felnőttnek naponta legfeljebb 400 mg koffein (nagyjából 2-3 csésze kávé) fogyasztása ajánlott,

ennél több már fejfájáshoz, fokozott szívdobogáshoz, kézremegéshez, álmatlansághoz és ingerlékenységhez is vezethet.

A kávé persze nem ördögtől való dolog, hiszen jótékony hatásai is ismertek. Igazából minden a mértékletességen múlik, de ha úgy érezzük, hogy túllőttünk a célon, érdemes picit visszavennünk, és elgondolkodni azon, hogy mennyi előnyünk is származhat abból, ha tartunk egy kicsi koffeinszünetet. Lássuk, mit mondd erről a tudomány!

A koffein és a szív- és érrendszer egészsége

A koffein fokozza a savtermelést, illetve savkiválasztást indít el a gyomorban, és mivel gyengíti a nyelőcső záróizmát, gyomorégést is emésztési zavarokat is okozhat, ha túl sokat fogyasztunk belőle (a kellemetlenségek egy része ráadásul erőteljesebben jelentkezik, ha a kávét éhgyomorra isszuk).

Ha csökkentjük a napi koffeinadagunkat, vagy úgy döntünk, hogy teljesen elhagyjuk, nemcsak a gyomorégésnek vethetünk véget, de a magas vérnyomást és pulzusszámot is csökkenthetjük.

Ha valaki hosszú évek óta indítja kávéval a reggeleit, annak a szervezete is hozzászokott a koffeinhez, így ha szünetet szeretnénk tartani, vagy csak visszavennénk egy kicsit a napi adagból, számoljunk azzal, hogy a koffeinmegvonás napközbeni fáradságot és fejfájást is okozhat (attól függően, hogy mennyit és milyen régóta fogyasztjuk), míg a szervezet nem alkalmazkodik az új helyzethez. Emiatt az a legtutibb, ha lassan, fokozatosan csökkentjük a mennyiséget, amennyiben teljesen lemondanánk róla.

Kávémentesen a kiegyensúlyozott éjszakákért

A koffeinről köztudott, hogy csak akkor befolyásolja az alvást, ha késő délután és este fogyasztjuk, mivel fokozza az adrenalin-termelődést, illetve (körülbelül 40 perccel) késlelteti a fáradságot okozó hormon, a melatonin felszabadulását. Ennek következtében az éjszakáink is nyugtalanabbul telhetnek, ami nyílegyenes út a másnapi levertség, a rossz közérzet és a koffein utáni sóvárgás felé.

kave-koffein-kihagyas

Fotó: Getty Images / Canva

Talán ennek köszönhető, hogy a kutatások a szorongásos zavarokkal és a pánikrohamokkal való összefüggéseit is vizsgálták már a (túlzott) kávéfogyasztásnak – és nem csak azoknál, akik hajlamosabbak a mentális problémákra, mivel aligha akad olyan ember, akit ne viselne meg az alvásmegvonás. Ha tehát elhagyjuk a koffeint, és ehhez az állapothoz a szervezetünk is hozzászokik, kevesebb stressz érheti majd a szervezetünket, és az éjszakáink is nyugodtabban telhetnek.

Ahová a király is egyedül jár…

A koffein a simaizmokra is hatással van, különösen a vastagbélben, ahol összehúzódásokat, ezáltal pedig székelési ingert is okozhat. A koffein ráadásul az ürülék állagát is megváltoztathatja, különösen akkor, ha túl sokat fogyasztunk belőle, és minden bizonnyal enyhe vizelethajtó hatásait is tapasztaltuk már. Bizonyított, hogy ahogyan az alkohol, úgy a koffein is irritálhatja a húgyhólyagot, elhagyásával azonban normalizálhatjuk a szervezet vízfelvételét, és a vécére is kevesebbet kell majd rohangálnunk. 

Kávékihagyás a ragyogóbb mosoly titka

A magas koffeintartalmú italok bizony a fogainkat is elszínezhetik, nem beszélve a teában és a kávéban természetesen jelenlévő vegyületekről, a tanninokról, amelyek szintén sárgás-barnás lerakódásokat eredményezhetnek a fogfelszínen.

A koffeintartalmú italok ráadásul csökkentik a nyáltermelést, így ha túl sokat fogyasztunk belőlük, szájszárazsággal is számolnunk kell.

Ha szeretnénk megőrizni a fogaink fehérségét és egészségét, mindenképp csökkentsük a napi tea- és kávéadagunkat (és persze ügyeljünk a helyes és rendszeres fogmosásra)!

A koffeinfogyasztás következtében fellépő magas stressz-szint ráadásul éjszakai fogcsikorgatást is eredményezhet – ebben az esetben komolyan érdemes átgondolnunk, hogy szükségünk van-e annyi koffeinre, amennyit napközben fogyasztunk…

Neked is problémát okoznak a koffeinmegvonás tünetei? Így törheted meg egyszerűen, szenvedés nélkül a koffeinfüggőséget!

Kiemelt kép: Pexels