Biztosan mindannyian elmerengtünk már azon, hogy a közeg, amiben felnőttünk, hányféle módon formálhatta a személyiségünket. Talán az is megfordult a fejünkben, hogy a minket illető, szüleink által választott név mennyire passzol hozzánk, mennyire tettük magunkévá a születésünk óta, tudunk-e azonosulni a jelentésével, a csengésével, és hogyan tekint rá a szélesebb társadalom.
Hogy milyen keresztnévvel illessenek bennünket, biztosan fejtörést okozott a szüleinknek, hiszen születésünk előtt csak a saját identitásuk kifejezésére tudtak hagyatkozni a névválasztásban. Természetesen személyiségünket számtalan tényező alakítja; köztük a genetika, a neveltetés, a megélt tapasztalatok, az emberek, akik körülvesznek bennünket, és végső soron az is, hogy milyen szerepet vállalunk az életben, akár a családunkban, akár a munkahelyünkön.
Gordon Allport szociálpszichológus, a személyiségpszichológia egyik atyja szerint mindezen hatások közepette könnyű megfeledkezni a nevünk szerepéről, és
sokan talán nem is gondolnák, hogy a név tulajdonképpen az egyén önképének alapjául szolgál.
Vagyis részben ahhoz is hozzájárulhat, hogy milyen emberré válunk a későbbiekben. Ha például valakit gyerekként csúfolnak a neve miatt, az valamilyen szinten hatással lehet a személyiségfejlődésére. De pozitív, érzékeny példák is vannak arra, ha valakinek valamilyen negatív eseményhez köthető a keresztneve. A segélyszervezetekhez befutott adományok között például meglepően sok a Katarina, a Kate és a Kevin – vagyis azok, akiknek megegyezik a nevük az emberi áldozatokat is követelő hurrikánokkal.
A név tehát egy nagyon egyedi és személyes, nem általunk választott hatás, ami egész életünkben velünk marad. Hacsak valami miatt nem változtatjuk meg önként, ahogyan azt számos neves művész, többek között Elton John is tette, aki Reginald Kenneth Dwight néven látta meg a napvilágot:
„Ez egy tipikus ’50-es évekbeli angol név, amit nem igazán szerettem. Alig vártam, hogy megváltoztassam – és most ez vagyok igazán én.”
A név kapcsolata a kultúrával, a sztereotípiákkal
és a családdal
A név elsőként a származásunkról és etnikai hovatartozásunkról árulkodik. A káros előítéleteket és sztereotip magatartásformákat tekintve azonban számos kellemetlen következménnyel járhat. Egy amerikai kutatás szerint a 2001. szeptember 11-ei terrortámadásokat követő időkben az arab hangzású névvel rendelkezőket kisebb valószínűséggel interjúztatták a munkáltatók, ami több szempontból is igazságtalan, különösen azért, mert egy név nem árulkodik az egyén valós hátteréről. De a nevek befolyása itt nem ér véget, hiszen hangzásukat tekintve lehetnek divatosak és idejétmúltak is, amelyek elkerülhetetlenül hatással vannak a rólunk kialakult első benyomásra, és ahogyan érezzük magunkat a bőrünkben.
Egy korábbi kutatás során Jean Twenge amerikai pszichológus megállapította, hogy azok az emberek, akik valamilyen oknál fogva nem voltak kibékülve a saját nevükkel, illetve kellemetlen tapasztalatokat szereztek általa, rosszabbul teljesítettek az önbizalmat és az általános elégedettséget mérő vizsgálatokon. Egy 2011-es, társkereső oldalakat vizsgáló német kutatás pedig azt találta, hogy a divatosabb, szokványosabb neveket viselő emberekkel (például Alexander) nagyobb valószínűséggel kezdtek ismerkedni az oldalon, mint kevésbé elterjedt vagy trendi nevű (például Kevin) társaikkal.
Az Arizonai Állami Egyetem tanulmánya szerint a ritka és szokatlan neveknek és beceneveknek azonban előnyei is lehetnek, különösen a kevésbé hétköznapinak számító tevékenységek, például a művészetek területén, hiszen egy nem szokványos név tudat alatt arra is ösztönözheti viselőjét, hogy egyedi és kreatív legyen, és hogy kevésbé megszokott, inkább újszerű és innovatív stratégiák mentén munkálkodjon.
„A gyakori és a szokatlan nevek egyaránt járhatnak előnyökkel és hátrányokkal, amivel nem árt tisztában lenniük a leendő szülőknek, függetlenül attól, hogy milyen nevet terveznek adni a gyermeküknek”
– tanácsolja a nevek társadalmi hatásaival foglalkozó szociálpszicholgus, David Zhu.
Sokszor egy-egy név mögött történetek is állnak, gondoljunk csak azokra, akik fontos szerepet betöltő, valami miatt emlékezetes felmenőik után lettek elnevezve, ami a szakemberek szerint a családi értékek átörökítését tudatosan vagy tudattalanul hordozza (ami később a körülmények függvényében nemcsak büszkeséget, de akár terhet is jelenthet viselőjének). És persze ott vannak a körülmények is, hiszen ha valaki például koraszülöttként látta meg a napvilágot, nagyobb eséllyel kaphatja a győzelmet és életet jelentő Viktória, Vivien, Zoé, Viktor vagy Zénó neveket, ami a későbbiekben valamilyen szinten a személyiségét is áthathatja.
A név még a karrierünkre is hatással lehet
A tudomány szerint nevünk arról is árulkodik, hogy hol élünk. Egy 2002-es vizsgálatsorozatban a kutatók azt találták, hogy a Virginia nevű nők, szemben a Mildreddel, nagyobb valószínűséggel származnak Virginia Beach területéről, az Amerikai Egyesült Államok keleti partvidékéről, míg a Mildred nevet viselők Wisconsin államban élnek többen. Ebben talán még lehet is némi logikát találni, de hogy a Dennisek aránytalanul nagy valószínűséggel váltak fogorvossá (ami angol nyelvterületen dentist), azt igencsak nehéz elképzelni. Pedig tényleg van benne valami. A tudósok a jelenséget implicit egoizmusként emlegetik, amit Jozef Nuttin belga pszichológus fedezett fel 1985-ben. Nuttin szerint azok, akik egészséges önképpel rendelkeznek, általában a nevükkel is elégedettek, és a saját identitásuk részeként kezelik. Aki pedig büszke a nevére, tudattalanul is előnyben részesíti azokat a betűket, melyek a nevében szerepelnek (Dennis-dentist). A jelenséggel a ’80-as évek óta számtalan tanulmány foglalkozott már, és tudományos bizonyítékok is igazolják, hogy ha nem is minden esetben, de a való életben, akár karrierünk területén is befolyásolhatja a döntéseinket.
A nevek tehát érdekes betekintést nyújthatnak bizonyos társadalmi jelenségekbe,
ugyanakkor fontos hangsúlyozni, hogy első sorban nem ez határozza meg, hogy kiből milyen ember válik.
Ha saját nevünk jelentése és a hangzása pozitív érzéssel tölt el bennünket, tényleg segíthet abban, hogy magabiztosabbá váljunk, azonban ha valami miatt kellemetlen érzéseket társítunk hozzá, fontos, hogy feloldjuk a hozzá fűződő rossz tapasztalatokat, amihez akár szakemberi segítséget is kérhetünk.
Ami régen leánykori név volt, azt ma már születési, saját vagy egyéni névnek is hívhatjuk. A variációk száma nagy, a döntés pedig sok mindent meghatároz. Olvasd el Jónap Rita cikkét a házasság és névválasztás kapcsolatáról!
Kiemelt kép: Getty Images