ukran-miss-japan

Áll a bál: Egy ukrán modellt választottak meg Miss Japánnak

Nem tévedés történt.

Nemzetközi vitát generált, hogy 2024. januárjában egy 26 éves, ukrán származású modellt, Karolina Shiinót választották meg Miss Japánnak. A zsűri döntése sokakat felháborított. Vannak, akik úgy gondolják, a szépségversenyek egyik alapszabályát szegték meg azzal, hogy nem japán születésű versenyzőnek adták a címet.

„Azt akartam, hogy végre japánnak tartsanak – nyilatkozta a CNN-nek Shiino, aki, bár Ukrajnában, ukrán szülők gyermekeként született, 5 éves kora óta Nagojában él, rendelkezik japán állampolgársággal és a nyelvet is folyékonyan beszéli. – Végül is a sokszínűség korában élünk, és a sokszínűségre szükség van.ok ember van, aki hozzám hasonlóan aggódik a külső megjelenése és a lénye közötti eltérések miatt. (Életem során voltak, akik) azt mondták nekem, hogy nem vagyok japán, de

én teljesen japán vagyok,

így a Miss Japánra is úgy neveztem be, hogy őszintén hittem magamban. Nagyon boldog vagyok, hogy végre elismertek.”

Sokan felháborodtak az ukrán Miss Japán megválasztásán

Rengetegen felháborodtak a zsűri döntésén, sokan azt fejtegették, hogyan is képviselhetné a japán szépségideált olyasvalaki, aki nem is odavalósi. Az önjelölt véleményvezérek főleg azon háborognak, mennyire nem tisztességes mindez a többi versenyzővel és a japán kultúrával szemben.

Shiino győzelmi beszédében viszont azt hangsúlyozta, bízik benne, hogy hamarosan egy olyan társadalomban élhetünk majd, amelyben nem a külső megjelenés alapján ítéljük meg egymást. Ami, lássuk be, egy kicsit azért mókás, tekintve, hogy épp egy szépségverseny eredményhirdetésén, annak nyerteseként sikerült ezt mondania…

A videó alatt szinte kizárólag olyan hozzászólásokat olvashatunk, amelyek a zsűri döntését támadják.

Faji megkülönböztetés vs. etnikai különbözőség

Az egyik legnépszerűbb komment például ennyit ír az ügy kapcsán: „Ez olyan, mintha egy golden retriever benevezne egy shiba kutya versenyre, és megnyerné”. Persze, volt, aki ennél elegánsabban is meg tudta fogalmazni, mi a problémája a versennyel és az azon született eredménnyel.

„A faji megkülönböztetés teljesen elfogadhatatlan

– szögezte le Hiroe Yamashita történész az X-en. – De ha a Miss Japán verseny a szépség fogalmáról szól, akkor szerintem annak a japán szépség standardjait kellene figyelembe vennie. Karolina Shiino külsejével szemben egy japán lánynak esélye sincs, ha a modern (nyugati) szépségideált vesszük alapul.”

Nem az első ilyen eset

2015-ben szintén sokan kiakadtak, mikor egy másik japán szépségverseny zsűrije Miss Universe Japánnak koronázta Ariana Miyamotót – akinek édesanyja japán, édesapja pedig afroamerikai származású.

Vele egyetértésben többek szerint kifejezetten fontos lett volna, hogy egy japán nő nyerje meg a Miss Japán szépségversenyt, minekutána az ázsiai szigetországban egyre inkább a nyugati szépségideál hódít. Sokan úgy vélik, a japán lányok gyakran komplexusosak a külsejük miatt. Őket például valószínűleg nagyban segíthette volna az önelfogadás útján, ha a zsűri a döntésével megmutatja, bizony ők is legalább olyan szépek, mint nyugat-európai kortársaik.

ukran-miss-japan

Karolina Shiino, az ukrán Miss Japán. (Fotó forrása: Instagram/karolina0824)

A Miss Japán verseny elnöke, Ai Wada azt nyilatkozta, azért Shiino kapta a Miss Nippon címet, mert ő egy „keményen dolgozó, de szerény japán nő, aki nagyon figyelmes másokkal”.

Te tudod, ki volt az első magyar szépségkirálynő? Korábban mi is megírtuk Simon Böske tragikus történetét.

Kiemelt kép: Pexels