munka-siker-testsuly

Szomorú összefüggést találtak a testalkat és a munkahelyi siker között

A nők testsúlyáról mindig is vitáztunk. Bármelyik korba utazunk vissza feljegyzések és történészek segítségével, mindig volt egy uralkodó divatirányzat, amihez a nők igazodni próbáltak. Aki kudarcot vallott, rosszabb esélyekkel talált férjet – vagy éppen munkát.

Milyen szép lenne, ha most azt írhatnám, ez mára megváltozott. Hogy a plus size nemcsak a divat- és szépségiparba tört be, de végre felhagytunk azzal a gyakorlattal, hogy kilóban mérjük a vonzerőt vagy épp a képességeket. Persze, hogy nem így van. A mai napig megítélünk és megítéltetünk a kinézetünk alapján. A vékonyság mítosza nem tűnt el, csupán a háttérbe húzódott, és az üzleti életben bizony továbbra is befolyásolja a sikerességet.

Az Eurostat, az Európai Unió statisztikai hivatala által gyűjtött adatokból kiderül, hogy a gazdagabb országokban – például az Egyesült Államokban és Nagy-Britanniában – a tehetősebb, sikeresebb emberek vékonyabbak. Gondoljunk csak a sztárokra, vagy az ismert női vezetőkre. A fejlődő országokban ennek az ellenkezője igaz: a gazdag emberek általában kerekebbek, hiszen több élelemhez jutnak, sőt a társadalmi státusz egy értelemben meg is követeli, hogy látsszon a jómód.

A testsúly és a munkahelyi siker összefügg

Nem így nyugaton: az elvárások szerint az ápolt, sikeres nő ad magára, és nem hagyja, hogy hízásnak induljon. Ha pénzt akar keresni, vagy pozíciót váltani, vékonynak kell lennie.

Számos tanulmány megállapította már, hogy a túlsúlyos nők alacsonyabb bért kapnak, mint vékonyabb társaik. Miközben ráadásul az elhízott férfiakra ugyanez nem érvényes. Esetükben senki nem veszi elő a mérleget és a centit, nekik elhiszik, hogy a képességeik nem függnek össze a méreteikkel.

munka-siker-testsuly

A nők testsúlya befolyásolja a munkahelyi sikerességüket (Fotó: Getty Images)

De a túlsúlyos nők más diszkriminációval is szembesülnek: kisebb eséllyel veszik fel őket adott munkákra, a kezdőbérük pedig alacsonyabb, mint vékonyabb társaiké. Ha ezek után is kitartanak a munkahelyükön, ritkábban léptetik elő őket, és a béremelések sem ugyanabban az ütemben érkeznek.

Már 5,8 kilónyi különbség is évi kilencezer dollárnyi, azaz 3,2 millió forintos hátrányt jelenthet a munkaerőpiacon.

Ez a szám pedig egyes esetekben még magasabb is lehet, az elhízott nők tehát komoly veszteséget könyvelhetnek vékony testalkatú kolléganőikkel szemben, függetlenül a iskolázottságtól. Ez pedig egyszerűen jogsértés. Minden embernek, tekintet nélkül a nemére, a faji hovatartozására vagy épp a kinézetére ugyanannyi megbecsülés és jövedelem jár ugyanazért a munkáért. Elméletben.

Aki sikeres akar lenni a munkában, fogyjon le?

A gyakorlatban azonban a vékonytól bármilyen irányba eltérő testalkatú nők nemcsak kevesebb fizetésre számíthatnak, de bizonyos munkakörökről nem is álmodhatnak. A cégek nem szívesen adnak nekik olyan pozíciót, ahol nagy nyilvánosság előtt a vállalatot képviselik, esetleg üzleteket kötnek.

Míg egy férfi kereskedő akármilyen derékbőség mellett sikeres lehet, a nőknél már számolják a centiket.

2013-ban bírósági döntés született arról, hogy nem volt jogellenes kirúgni azokat a pincérnőket, akiknek testsúlya 7%-ot nőtt – mindez egy Atlantic City városában működő kaszinóban történt. A kirúgott pincérnők pert indítottak, amelynek meghallgatásán elmondták, hogy végül már hashajtókkal próbálták csökkenteni a súlyukat a rendszeres mérlegelés (!) előtt. Mindez nem hatotta meg a vezetőséget, a bíró pedig a kaszinónak adott igazat.

Szintén emlékezetes volt, mikor a texasi Victoria városában található Citizens Medical Center, azaz egy egészségügyi központ 2012-ben nyilvánosan megszabta, milyen testtömeg-indexű alkalmazottakat hajlandó felvenni. A céljuk az, hogy az alkalmazottak megjelenése „ne legyen zavaró” és „megfeleljen a betegek elvárásainak”. Így 35-ös BMI felett ne is jelentkezzen senki hozzájuk!

Ki számít egészségesnek?

Pedig a BMI nem feltétlenül azt mutatja, mennyire egészséges valaki. Például egy dohányzó, alkoholt fogyasztó, a sporttól tartózkodó, mégis vékony nő szervezete valójában rosszabb állapotban lehet, mint egy megfelelő étrendet követő, rendszeresen mozgó, de nehezebb társáé.

A kinézetet és a kilók számát ugyanis sok minden befolyásolhatja, például a testalkat, egyes betegségek, a gyerekek száma, a genetika, és még sorolhatnánk. Azaz nem lehet kizárólagos fokmérője az igényességnek és az egészségnek. A kitartást, a jó kommunikációs készségeket, a tudást, a rátermettséget, a szakmaiságot pedig végképp nem mutatja. Ezt a mindennapokban elfogadjuk a férfiaktól, a másik nem viszont tagjai még mindig versenyezni kénytelenek.

Korábban ebben a cikkben részletesen írtunk róla, miért problémás már gyerekeknél is BMI alapján mérni az egészségességet.

Kiemelt kép: Getty Images