- Fülünk az egyik legfontosabb érzékszervünk, hallásunk alapvető fontosságú a körülöttünk lévő világ érzékeléséhez.
- Csaknem mindannyiunkkal előfordul, hogy néha megmagyarázhatatlan csengő, zúgó vagy zörgő hangot hallunk a fülünkben.
- Ezek a zajok néha zavaróak, máskor nem tulajdonítunk nekik nagy jelentőséget.
Veled is előfordult már olyan, hogy (annak ellenére, hogy a zajnak nem volt külső forrása) furcsa zúgást, surrogást, esetleg magas, sípoló hangot hallottál, mindezt valahogyan belülről, a füledben? Ezeket a furcsa érzékleteket összefoglaló néven fülzúgásnak nevezzük.
A hallással is úgy vagyunk, mint a látásunkkal. Természetesnek vesszük, hogy kiválóan működik ez az érzékelésünk – egészen addig, míg valami probléma nem adódik vele. A fül csengése, csörgése, zúgása sokszor ártalmatlan okra vezethető vissza, de előfordul olyan is, hogy komoly gond van a háttérben.
Ha csak nagy ritkán fordul elő, nem okoz különösebb kellemetlenséget, azonban ha hosszú ideig fennálló problémáról van szó, a dolog zavaróvá válhat, és felmerülhet az is, hogy valamilyen komolyabb, kivizsgálásra érdemes panasz áll a jelenség mögött. Bár a fülzúgás bizonyos esetekben az öregedési folyamatok normális velejárója lehet, más okok is húzódhatnak a háttérben. Ezért érdemes figyelni, nem válik-e idővel gyakoribbá, vagy kellemetlenebbé. Ha így van, ideje felkeresni az orvost!
Nézzük, mik lehetnek a fülzúgás mögött húzódó leggyakoribb okok!
1. Fülzúgás, fülcsengés okozója lehet: Életkor
Legtöbbünk hallása az életkorunk előrehaladtával egyre romlik, ez a folyamat általában 60 éves kor körül kezdődik, és legtöbbször mindkét fület érinti. Ez nemcsak azzal jár, hogy egyre hangosabban kell beszélni hozzánk, nem győzzük feltekerni a tévé hangerejét, vagy hogy egyre többször gondolkodunk el azon, megrendeljük-e a tévében látott hangfelerősítő kütyüt. De azzal is, hogy egyre gyakoribbá válhatnak a különféle „fantomzajok”, a csengő, zúgó zörejek.
Ha mindez zavarja a mindennapi életvezetést, érdemes vele orvoshoz fordulnunk. Fülünk egészségéért egyébként életmódszokásainkkal is sokat tehetünk. A rostban gazdag, a vérkeringést karban tartó diéta abban is segít, hogy hallószerünk egészségét hosszan megőrizhessük.
2. Fülzúgás, fülcsengés okozója lehet: Hangos zaj
A hangos zaj a leggyakoribb ok a különféle fülzúgások, csengések és sípolások mögött. Az ilyen jellegű hangérzet megjelenhet akkor, ha rövid ideig tettük ki magunkat extrém hanghatásnak (például koncerten voltunk, vagy az utcán légkalapács mellett haladtunk el). De kialakulhat akkor is, ha évekig voltunk erős zajnak kitéve, például mert zajos gyártósor mellett dolgoztunk.
Akármelyik esetről is van szó, a csengést vegyük jelzésnek, mert
a túl erős hanghatások hosszú távon halláskárosodáshoz vezethetnek,
aminek a csilingelés tünete, vagy akár előjele is lehet.
3. Fülzúgás, fülcsengés okozója lehet: Túl sok fülzsír
A szervezet azért termeli ezt a viasszerű anyagot, hogy segítségével felfogja a fülbe érkező szennyeződéseket és megvédje a füledet. Normális esetben a fül magától tisztul, azaz a fülzsír a piszokkal együtt, kis adagokban távozik. Ha azonban túl sok halmozódik fel belőle, az fülzúgáshoz vagy akár halláskárosodáshoz is vezethet.
Orvosunk kíméletesen eltávolíthatja a felhalmozódást, így ha arra gyanakszunk, a túl sok fülzsír okoz problémát, irány a rendelő! Az otthoni fülpucolásra rendszeresített pálcikát viszont jobb, ha elfelejtjük, vagy legfeljebb a külső hallójáratot tisztítjuk vele, mert ezzel az eszközzel sokszor csak súlyosbítjuk a problémát. Sőt, akár sérülést is okozhatunk.
4. Fülzúgás, fülcsengés okozója lehet: Gyógyszer
Egyes vényköteles és vény nélkül kapható gyógyszerek is kiválthatnak fülcsengést, vagy fel is erősíthetik azt. Ezek közé a gyógyszerek közé tartozik a vérhígító, a különféle vízhajtók, a nem szteroid gyulladáscsökkentők, a kinin alapú gyógyszerek, valamint bizonyos antibiotikumok, antidepresszánsok és rákgyógyszerek is. Általában minél nagyobb dózisban szedjük ezeket a szereket, annál nagyobb az esélye a probléma kialakulásának.
Ha úgy vetted észre, esetedben is a gyógyszer szedésével függnek össze a panaszok, keresd fel orvosodat, hátha ki tudjátok váltani a gyógyszert. Bár gyakran előfordul, hogy ha abbahagyjuk a gyógyszert, a kellemetlen tünetek elmúlnak, soha ne függesszük fel önkényesen, orvosi konzultáció nélkül a kezelést!
5. Fülzúgás, fülcsengés okozója lehet: Fül- és orrmelléküreg-fertőzés
Előfordulhat, hogy egy-egy felső légúti megbetegedés kapcsán fülfájást vagy fülzúgást is észlelsz. Ennek oka lehet valamilyen fül- vagy orrmelléküreg-fertőzés, amely kellemetlen szintig fokozza a nyomást az ormelléküregben.
Az ilyen jellegű panaszok általában átmeneti jellegűek és az eredeti megbetegedés kezelésével párhuzamosan enyhülnek. Ha tiéd makacsabb, mindenképpen beszélj az orvosoddal róla!
6. Fülzúgás, fülcsengés okozója lehet: Rágóízületi gyulladás
Az állkapocs vagy az ahhoz kapcsolódó temporomandibuláris ízület problémái is okozhatnak fülzúgást, -csengést. Lehet, hogy furcsa pattogást, esetleg fájdalmat észlelsz az ízületben, amikor rágsz vagy beszélsz. Ha ilyesmit érzel, az valószínűsíti, hogy az állkapocs környékén van a probléma. Ez azt jelenti, hogy érdemes orvoshoz, esetleg fogorvoshoz is ellátogatni.
7. Fülzúgás, fülcsengés okozója lehet: Vérnyomásprobléma
A magas vérnyomás, illetve a közvetve ahhoz hozzájáruló tényezők, például az alkohol- és koffeinfogyasztás, illetve a dohányzás mind felelősek lehetnek a fülzúgásért. (Kevesen tudják, hogy a dohányzás, de még a passzív dohányzás is okozhat hallásproblémákat.) Az ilyen típusú fülzúgás gyakran a véráramlás üteméhez hasonló pulzálással hívja fel magára és arra a figyelmet, hogy ideje orvoshoz fordulni.
8. Fülzúgás, fülcsengés okozója lehet: Ritka egészségi probléma
Bizonyos esetekben a fülzúgás mögött a fentieknél jóval ritkábban előforduló okok is meghúzódhatnak. A kellemetlen hanghatásoknak oka lehet a belső fül csontjainak különféle elváltozása, egy Meniere-kór nevű belső fülbetegség, esetleg a fej- és nyaksérülések. Az olyan állapotok, mint a fibromyalgia vagy a Lyme-kór szintén kiválthatnak fülcsengést.
Vannak, akik szerint a fülcsengésnek és fülzúgásnak lelki okai lehetnek, így ebbe az irányba is érdemes elindulni, ha nagyon nem sikerül felderíteni a hanghatások okát. Amennyiben bizonytalan vagy abban, mi okozza a panaszokat, esetleg azok hosszan fennállnak vagy zavaróvá válnak, keresd fel orvosod!
Képzeld, olyan is megesett már, hogy egy fülkagylóban motozó pók okozott a fülzúgáshoz hasonló panaszt valakinek.
Kiemelt kép: Getty Images