etelek-kulon-tarolasa

Gondoltad volna? – Ezeket az ételeket jobb, ha nem tárolod ugyanazon a helyen

Bizonyos élelmiszerek hamarabb megromlanak attól függően, mi kerül melléjük a kamrában.

Az ételek tárolásával kapcsolatban arról már írtunk, hogy a közhiedelemmel ellentétben milyen alapanyagokat nem érdemes túl sokáig tartogatni az éléstárban, és az élelmiszerek frissen tartására is adódott pár tippünk. Sőt, a szakértők szerint az sem mindegy, hogyan párosítjuk a gyümölcsöket a turmixban. Ám arról már kevesebbet hallani, hogy pusztán a nem megfelelő tárolással akaratlanul is megrövidíthetjük ételeink szavatossági idejét. A pazarlásról nem is beszélve.

Különösen a friss termékek érzékenyek a helytelen elhelyezésre – lásd a hűtő teteje, ahol egyébként még jó pár dolgot nem javasolt felhalmozni. Ezért utánajártunk, mely élelmiszerek számítanak tiltólistásnak, ha együtt tárolásról van szó, és hogyan pakolhatjuk ki őket a kamrapolcra úgy, hogy minél hosszabb ideig megőrizzék frissességüket.

Ezért érdemes külön tárolni bizonyos élelmiszereket

Hogy mi az összefüggés a tárolás és a frissesség között? A válasz egy szerves vegyületben, pontosabban egy természetes növényi hormonban keresendő, mely gyorsítja a gyümölcsök érését és szabályozza a növények virágzását.

Ez a vegyület az etilén, mely jelentősen felpörgeti az érési folyamatot, amennyiben nem vagyunk elég körültekintőek. Bizonyos gyümölcsök és zöldségek ugyanis kifejezetten etiléntermelők, míg más fajták etilénérzékenyek – ezért a rossz tárolás utóbbiak esetében kihat az eltarthatóságra. 

Jó, de melyik élelmiszer hova tartozik? Általánosságban a gyümölcsök jó része etiléntermelő, míg a zöldségek érzékenyek erre a hormonra. Ám

a konkrét kategorizálást némileg megnehezíti, hogy bizony az etiléntermelők között is találunk szenzitív fajtákat.

Ilyen például az alma vagy a paradicsom, de valójában minden olyan gyümölcs és zöldség, mely leszedés után hajlamos a továbbérésre. Tehát a körte és a banán is.

Ezzel szemben például a citrusfélék, az ananász, a bogyósok és a szőlő nem mondhatni etilénérzékenynek. Ám ez nem jelenti azt, hogy nedvesség, magas hőmérséklet és gombák hatására ne lennének romlandóak. Ezért érdemes ezen élelmiszerek tárolására is külön odafigyelni.

etelek-kulon-tarolasa

Fotó: Canva

Általánosságban elmondható, hogy az érzékeny élelmiszereket érdemes inkább elkülöníteni azoktól, melyekről tudjuk, hogy etilént bocsátanak ki. Ennek következtében ezek az élelmiszerek hosszabb ideig is képesek lesznek megőrizni frissességüket.

Ezeket az ételeket külön tároljuk!

A már említett fajtákon túl kritikus élelmiszernek számít az uborka, mely fokozottan érzékeny az etiléngázra, így nem javasolt burgonya, banán, eper vagy avokádó mellett tartani. De az a legjobb, ha inkább teljesen külön tároljuk minden mástól. A legideálisabb számára a 20 Celsius-fok körüli hőmérséklet, ha viszont hűtésre van szükség, tegyük hűtőbe jól szellőző zacskóban, hogy megóvjuk más zöldségektől és gyümölcsöktől!

Az uborkához hasonlóan a sütőtök, a hagyma, a karfiol, a brokkoli, a spárga, a kelbimbó, a leveles zöldségek és noha gyümölcs, de a már említett banán is etilénérzékeny. 

A másik oldalon pedig ott sorakoznak az etiléntermelő fajták. A fentebb felsorolt élelmiszereket semmiképp se tároljuk együtt őszibarackkal, almával, eperrel vagy szilvával, de paprika, zeller és zöldbab se kerüljön melléjük – utóbbiak hiába tartoznak a zöldségek közé!

Mivel ennyire szerteágazó, mit és hogyan lehet frissességében megőrizni, a legegyszerűbb, ha egységes tárolási módszert alkalmazunk! Így teljes mértékben elkerülhetjük a kockázatot, akár tisztában vagyunk az etilén termelődésével, akár nem.

Így tároljuk helyesen a friss árut!

A hűtővel nem lőhetünk mellé, ugyanis az alacsony hőmérséklet lassítja az etilén termelődésének idejét. Erre az elkülönített tárolással csak még jobban ráerősíthetünk. A legmegfelelőbb hőmérséklet általában 4 Celsius-fok alatt van, miközben a levegő szabadon áramlik, a különböző típusú élelmiszerek pedig külön tárolókban kapnak helyet.

A legjobb, ha apró szellőzőnyílásokkal ellátott zacskóban vagy zárt dobozban tesszük őket a hűvösre, hogy ne kerülhessenek baktériumok vagy más szennyeződések a termékekre. Emellett az is fontos, hogy könnyen elérhető, ne túl napos és ne is túl sötét helyre helyezzük az alapanyagokat. És persze, hogy mindig a régebbi gyümölcsökből, zöldségekből használjunk először a sütés-főzéshez!

Martha Stewart szerint így érdemes kamránkban tárolni az ételeket.

Kiemelt kép: Getty Images