- Egy egészséges nő élete során 4-500 alkalommal menstruál.
- Míg vannak, akiknek mindez minimális kellemetlenséggel jár csak, másoknak komoly fájdalmaik vannak.
- Fontos, hogy figyeljünk testünk jelzéseire.
Bár hosszú ideig úgy voltunk vele, hogy a menstruációs fájdalom olyan valami, amit akkor is tűrni kell (méghozzá csendben), ha jelentősen megnehezíti a mindennapokat, mára bebizonyosodott, hogy van a fájdalomnak az a szintje és jellege, ami nem tekinthető normálisnak. Ha menstruációs fájdalmaink megnehezítik a mindennapokat, ha valami szokatlan tünetet észlelünk a menstruáció kapcsán, orvoshoz kell fordulni, mert komoly probléma állhat a háttérben.
Ebben a cikkben azokról az esetekről lesz szó, amikor a panaszokat nem szabad elbagatellizálni.
Micsoda a menstruációs görcs?
Bár vannak olyan nők, akik szinte semmilyen fájdalmat nem éreznek a menstruációjukkor, a többségnek vannak kisebb-nagyobb fájdalmai, görcsei. A menstruációs ciklus során a méhnyálkahártya megvastagszik, felkészülve arra, hogy az esetlegesen megtermékenyített petesejt beágyazódhasson. Amennyiben ez nem történik meg, a nyálkahártya leválik, majd a menstruáció során távozik.
A menstruáció idején jelentkező fájdalom oka, hogy a méh görcsösen összehúzódik annak érdekében, hogy segítsen leválasztani és eltávolítani a megvastagodott méhnyálkahártyát. Az összehúzódásokat (és így közvetve a fájdalmat is) a hormonszerű anyagok, az úgynevezett prosztalginok váltják ki.
A prosztalginok emelkedett szintje erősebb menstruációs görcsökkel jár. Némi fájdalom és kellemetlen érzés (például fájdalom, ami a derékba, akár a combba sugárzik) a menstruáció alatt nem szokatlan, különösen az első menstruációt követő néhány évben.
A súlyos, rosszullétig fajuló menstruációs görcsök azonban nem tekinthetők normálisnak.
Problémát jelezhetnek, többek közt olyan egészségügyi állapotot is, amely hatással lehet a termékenységére is.
Menstruációs görcs, fájdalom és betegség
A rendellenes menstruációs fájdalmak mögött olyan betegségek is húzódhatnak, amik jelentősen befolyásolják a termékenységet, megnehezíthetik vagy akár lehetetlenné is tehetik a teherbe esést. A fájdalmas menstruációt ezért nem „csak” a jobb közérzet miatt, de reproduktív egészségünk szempontjából is érdemes kivizsgáltatni.
Lássuk, milyen, a termékenységet is megzavaró okok húzódhatnak az erős fájdalmak mögött!
1. Endometriózis
Ebben az állapotban a méhnyálkahártya, azaz az úgynevezett endometrium a méh üregén kívül is megjelenik, olyan helyeken rakódik le, mint a méh hátsó része, a petevezetékek és a petefészkek környéke. Idővel ezek a szövetek gyulladást és hegesedést okozhatnak a kismedence területén. Ez nemcsak rendkívül erős menstruációs fájdalmakat, hanem meddőséget, továbbá nagyméretű petefészekcisztákat, úgynevezett csokoládécisztákat is okozhat.
2. Mióma
A miómák olyan nem rákos daganatok, amelyek a méh izomfalából nőnek ki. Sok nőnek tudomása sincs arról, hogy miómája van, mert sok esetben nem okoznak panaszt. Egyes miómák azonban fájdalmat és rendellenes menstruációt okozhatnak, befolyásolhatják a termékenységet, esetleg növelhetik a vetélés kockázatát is.
3. Kismedencei gyulladás
A fájdalmas menstruáció oka lehet a méh és a petevezetékek gyulladása is. Ez a rendellenesség – ami valamilyen húgyúti fertőzés következtében vagy akár a szülés kapcsán is létrejöhet – az egyik leggyakoribb oka a petevezetékek elzáródásának.
6-féle menstruációs fájdalom és rendellenes tünet
Mivel fájdalomküszöbünk egyénileg eltérő, illetve más-más a viszonyunk a menstruációhoz és a fájdalomhoz is, nehéz pontosan meghatározni, hogy milyen az a fájdalom, amit már nem tekinthetünk normálisnak. Ráadásul itt messze nemcsak arról van szó, hogy ugyanazt a fájdalmat egyik nő erősebbnek, más gyengébbnek érzi.
Nagyon széles skálán mozog, hogy milyen erősségű görcsökkel kell megküzdeniük a nőknek. Akármennyire enyhe panaszaid is vannak, bátran csillapítsd őket, ha szükségesnek érezd, és fordulj orvoshoz, ha úgy tapasztalod, hogy az egyszerű fájdalomcsillapítás nem elég.
1. Késői vagy súlyosbodó menstruációs fájdalom
Egyes nőknél már tizenéves korukban, első menstruációjukkor is erős fájdalom jelentkezik. Ezt a legtöbbször nem valamilyen alapbetegség okozza, és sokszor előfordul, hogy a tünetek az évek múlásával enyhülnek. Ezt a jelenséget a szakirodalom elsődleges diszmenorrheának nevezi, és bár az orvosok nem mindig kutatják az okát, a kamasz lányoknak sem kell egyszerűen elfogadniuk az erős fájdalmat. Panaszaikra ma már hatékony szerek kaphatók.
Az élet későbbi szakaszában súlyosbodó menstruációs fájdalmakat bizonyos esetekben a reproduktív rendszer betegségei vagy rendellenességei is okozhatják, a menstruációs fájdalomnak ezt a típusát másodlagos dysmenorrheának nevezik. Ha erős fájdalmaid ciklusod indulása után több évvel jelentkeznek, érdemes orvossal konzultálnod, mert lehet, hogy valamilyen betegség van a háttérben.
2. Menstruációs görcs és életvitel
Ha menstruációs fájdalmaid annyira erősek, hogy rendszeresen beteget kell jelentened miattuk a munkahelyeden, vagy nem tudsz tőlük bemenni az iskolába, az nem normális. Ebben az esetben beszélned kell az orvosoddal, hogy kivizsgálja a dolgot, és azzal párhuzamosan hatékony fájdalomcsillapítást tudjon keresni a számodra.
3. Nem csak akkor görcsöl
A kismedencei panaszok közvetlenül a menstruáció előtt és a menstruáció első néhány napja alatt normálisnak tekinthetők, és az ovuláció környékén is tapasztalhatsz némi érzékenységet. Ha azonban a ciklusod során máskor is kismedencei fájdalmat érzel, az már problémát jelezhet.
Ugyanígy bajra hívhatja fel a figyelmet, ha szex közben fájdalmat tapasztalsz. A fájdalmas szex egyes okai ugyanis néha egybeesnek azokkal, amik a kórosan erős menstruációs görcsökért is felelősek.
4. Hosszan tartó fájdalom
A menstruáció alatti vérzés többnyire 2-7 napig tart, viszont ha ez alatt az idő alatt végig erős menstruációs görcseid vannak, nem normális jelenség. Az, hogy a menstruáció első 1-3 napjában menstruációs kellemetlenségeket tapasztalsz, bár nagyon kényelmetlen, rendben lehet: a görcsök a vérzés megindulása előtti napon elkezdődhetnek.
Viszont nem szabad, hogy a menstruáció végéig kitartsanak kínjaid, és az sincs rendben, ha már napokkal a menstruáció előtt jelentkeznek. Ezekben az esetekben irány az orvos!
5. Hosszú menstruációs vérzés
Bajt jelezhet a 7 napnál hosszabb ideig tartó menstruáció és az is, ha a vérzés olyan erős, hogy óránként kell cserélned a betétet vagy a tampont. A túl erős vérzés vérszegénységet, vashiányt okozhat, emellett jelezhet valamilyen alapbetegséget is.
Ha ezzel a panasszal küzdesz, érdemes mihamarabb orvoshoz fordulnod!
6. Egyéb aggasztó tünetek
Ha a menstruációs fájdalmon kívül szabálytalan ciklusokat, szex közbeni fájdalmat, kismedencei fájdalmat, teherbeesési nehézséget, hosszan tartó puffadást, duzzanatot vagy nyomást érzel, ha hányingerrel vagy hasmenéssel kísért görcs vagy fájdalmas bélmozgás jelentkezik, ha vizeletürítési problémák lépnek fel a menstruáció alatt, vagy ha egyszerűen aggódsz, mert úgy érzed, a görcsök nem normálisak, bátran keresd fel az orvosod!
Bár szüleink, nagyszüleink idejében még nagyon keveset beszéltünk a menstruációról, és általánosan elfogadott volt, hogy az ehhez kapcsolódó, sokszor igen megterhelő fizikai és pszichés terheket egyszerűen viselni kell, ma már változóban a közvélemény és az orvostudomány hozzáállása is.
Egyre szélesebb körben fogadjuk el hogy nincs ok egy fájdalmaival küzdő nőnek azt mondani, „bírja ki”, vagy arra hivatkozni, hogy évezredek óta ez a nők sorsa. Nemcsak azért, mert ma már nagyon sokféle enyhülést kínáló kezelési mód létezik, amit vétek lenne nem kihasználni, de azért is, mert
a „régen is így volt” kitétel csak részben igaz.
Napjainkra egyre inkább úgy tűnik, hogy a különféle gyulladásos folyamatok, így a kismedencei gyulladások vagy akár az endometriózis mögött is meghúzódhatnak életmódbéli okok, és a fájdalmak súlyossága akár táplálkozásunk minőségével szintén összefügghet. Az ultrafeldolgozott élelmiszerek például biztosan katalizátorként működnek, így az egyre szaporodó esetszámok hátterében messze nem csak az „ingerküszöb csökkenése” áll.
Ha fájdalmunk van, ne késlekedjünk, forduljunk orvoshoz, mert igenis lehetünk jobban!
Korábban a menstruáció kultúrtörténetéről is részletesen írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images