- Július 26-tól augusztus 26-ig tartanak az idei olimpiai játékok.
- A 2024-es olimpia egyben egy centenáriumi ünnepség is.
- Az olimpiai érmekhez az Eiffel-torony darabkáit is felhasználták.
A 33. nyári olimpiai játékok helyszíne újra Európában lesz (egy sportág kivételével, de erről lejjebb olvashatsz majd bővebben), a francia főváros ad majd otthont az év legfontosabb versenysorozatának. A Nemzetközi Olimpiai Bizottságnál (NOB) pályázó városok között volt Budapest is, ám Magyarország 2017-ben visszalépett. 2017 nyarán egyszerre jelentették be a 2024-es és a 2028-as nyári olimpia helyszínét, előbbi Párizsban lesz, utóbbit majd Los Angelesben rendezik meg.
1. Nyakukban az Eiffel-torony
Akik a 2024-es olimpiai játékokon dobogós helyezést érnek majd el, igazán különleges érmeket kapnak majd. A medálban felhasználták azokat a vasdarabokat, amelyeket a torony felújításakor cseréltek le. Párizs ikonikus építményét az egész világon ismerik, és a szervezők azt szerették volna, ha a legjobb olimpikonok Párizs egy darabját is hazavinnék magukkal. A medálokhoz használt értékes vasdarabokat egyébként egy olyan raktárban rejtették el, aminek a helyét sosem árulták el, most pedig már az érméket díszítik.
2. Az olimpia egyik helyszíne: Tahiti
Ha még nem gondolkoztál azon, hogy versenyszerűen szörfözz, akkor jobb, ha tudod, hogy bár hivatalosan Párizs rendezi az olimpiát, a kvalifikált szörfversenyzök majd a francia tengerentúli területen, Tahitin mérhetik majd össze a tudásukat.
3. Kabalaállat helyett…
A legtöbb olimpián állatot választanak a világverseny kabalájának, idén azonban francia kokárdás piros, plüss sapkákat lehet majd mindenhol kapni. Pontosabban a frígiai sapkáról formázott plüsst, ami trikolort visel. A kokárda ugyanolyan ismert francia szimbólum, mint az Eiffel-torony, nem csoda, hogy ez is helyet kapott a kis figurákon.
4. Jegyet vennél az olimpiára?
Már régen elindult a jegyértékesítés a 2024-es nyári olimpiai játékok versenyeire. A jegyvásárlás azonban nem olyan egyszerű, több lépésből áll, először természetesen regisztrálni kell, a többi lépést pedig itt találod a jegyvásárláshoz.
5. Párizs halad a korral
A fenntarthatóság jegyében ez lesz az első olyan nyári olimpiai helyszín, amelynél 95%-ban régi, már meglévő építményekben rendezik meg. A színpadokat, emelvényeket, dobogókat – vagyis az ideiglenes építményeket – pedig újrahasznosítják majd.
6. Éljen a tömegsport!
Az olimpiai ötkarikás játékok történetében először a maratoni távon tömegfutást rendeznek majd. A mindenki számára nyitott útvonalon ezúttal nemcsak versenysportolók mérettethetik meg magukat, hanem az elszánt amatőrök is – ha ez megvalósul, egy érzelmektől túlcsordult versenyt láthatunk majd. A szervezők szerették volna, ha a kötöttségek nélküli futás a szabadságot jelképezi.
7. Történelem és szabadság a fókuszban
És ha már a maratonnál és a szabadságnál tartunk, nagyon különleges útvonala lesz a nyári ötkarikás játékok idei maratonjának. Minden világversenyen fontos, hogy a versenyzők és a nézők is megismerhessék a rendező ország kultúráját, a várost és a történelmet. Párizsban egymást érik a történelmi helyszínek, de a rendezők még erre is rátesznek egy lapáttal: az 1789-es nagy francia forradalom több pontján is végigvezetik a futókat. A forradalom fontos momentuma volt az „asszonyok menete”, amelynek során a párizsi nők az éhezés és az élelmiszerhiány miatt Párizsból Versailles-ba vonultak. A szervezők a nők előtt azzal szeretnének tisztelegni, hogy a menet útvonalának egy részét is a futóverseny távjába illesztik.
8. Értékelik a tánctudást
A 2024-es olimpiai játékokon először mérhetik össze a tudásukat a világ legjobb breaktáncosai. A komoly fizikai erőnlétet követelő tánc és sport vitát váltott ki a NOB-ban, de a bizottság végül 2020-ban elfogadta olimpiai sportágnak. A látványos show a párizsi Concorde téren lesz, ahol nézők ezrei követhetik majd figyelemmel a táncosokat.
Az atléta ikerpárt a szklerózis multiplex sem tudja visszatartani, hogy az olimpián vagy más világversenyen méretessék meg magukat.
Kiemelt kép: Olympics.com