Ki ne szorongana az első munkahelyi meetingjén? Öltözködött és izgult már annyit nő, mint mielőtt bemutatná őt a párja a tágabb családjának? Egy új baráti társasághoz csatlakozni is stresszes élmény, hiszen azt szeretnénk, ha minél többen megszeretnének minket.
De hogy érjük ezt el? Van, aki a mosoly és a kedvesség erejében hisz, más abban, hogy gyorsan meg kell mutatni, ki a legerősebb falkatag a csapatban. Szerencsére a szakértők nem hagynak egyedül minket, és összeállítottak egy listát arról, milyen viselkedések, trükkök lehetnek valóban célravezetők.
1. Tölts minél több időt velük!
Az emberek idővel megszeretik azokat, akiket rendszeresen látnak, pusztán amiatt, mert ismerősnek tűnnek. A jelenséget már az 1950-es években is kutatták, miután az MIT kutatói felfedezték, hogy azok az egyetemisták, akik közelebb éltek egymáshoz, nagyobb valószínűséggel voltak barátok, mint azok, akik távolabb éltek egymástól. Azaz hacsak nem irritál minket a másik, akkor
pusztán attól, hogy többször összefutunk vele semleges helyzetekben, nagyobb eséllyel fogjuk kedvelni vagy alakítunk ki vele barátságot.
A Pittsburghi Egyetem pszichológusai le is tesztelték az elméletet. Négy nő vegyült el az egyetemisták között, magukat hallgatónak álcázva. Mindegyiküknél mérték, hány alkalommal vettek részt az órákon. A teszt végén megmutatták a nők fényképét az osztálytársaknak. Kiderült, hogy amelyiküket a legtöbbet látták, azt tartották a legszimpatikusabbnak.
2. Másold azokat az embereket, akik szimpatikusak!
Ezt a stratégiát tükrözésnek nevezik, és a másik személy viselkedésének finom utánzását jelenti. Amikor beszélgetsz valakivel, próbáld meg lemásolni a testbeszédét, gesztusait és arckifejezéseit. Ez egyébként magától is megtörténik, ha figyelünk a másikra és alapvetően érzünk egyfajta összhangot. Aki viszont azon kapja magát, hogy nem másol, fejlesztheti egy kicsit a tudását. A New York-i Egyetem kutatói 1999-ben dokumentálták a kaméleonhatást, azaz a másik önkéntelen utánzását, ami a szimpátia erősödéséhez vezet. A szakértők 78 férfinak és nőnek adtak páros feladatot.
A tesztalanyok úgy hitték, véletlenszerűen kerültek egy csapatba emberekkel, de a másik fél minden esetben egy kutató volt. Ezután videóra vették, hogyan használják a beépített emberek a másolás különböző szintjeit. Kiderült, hogy a tesztalanyok jobban megszerették azokat, akik visszatükrözték az ő gesztusaikat, testtartásukat. Persze nem szabad ezt sem túlzásba vinni, ha egy beszélgetés során folyton arra figyelünk, hogy mániákusan utánozzuk a másikat, könnyen kínos helyzetbe keveredhetünk. Elég, ha az agyunk hátuljában ott lebeg, hogy a kaméleonhatás működik.
3. Légy melegszívű és hozzáértő – ebben a sorrendben!
Sokan kezdik azzal a baráti vagy munkahelyi ismerkedést, hogy azonnal a képességeiket csillogtatják, ők mindenhez értenek, nincs olyan program, amit ne használtak volna már tökéletesen. Ez a viselkedés általában visszatetszést kelt. Ugyanakkor az is igaz, hogy a másokról hozott ítéletünkre hatással van a hozzáértés: minél okosabb egy ember, annál jobb tulajdonságokat feltételezünk róla. Ám ez csak akkor működik, ha melegszívűek és kedvesek vagyunk.
A munkahelyünkön érdemes barátságosan viselkednünk, hagyjuk a versengést és mások lebecsülését. Ha azt éreztetjük, hogy egy csapatban dolgozunk, s mi ehhez hozzá tudjuk adni a szakértelmünket, máris nagyra értékelnek majd a többiek. A sorrend azonban fontos: először a kedvesség, ami azt mutatja, hogy érdemes megbízni bennünk, aztán jöhetnek a különböző skillek – de sosem egy másik kolléga rovására!
4. Ne dicsérj mindenkit!
Bár a mosoly, a kedvesség és a másik gesztusainak másolása valóban szimpátiát szül, azért ne essünk túlzásokba. Azok a felnőttek, akik gyerekkorukban nem élhették meg, hogy feltétel nélkül elfogadják és szeretik őket, hajlamosak lehetnek látható módon azon dolgozni, hogy környezetüktől szerezzék be a pozitív visszajelzéseket. Mások úgy vélik, a szeretettel, bókkokal történő elárasztás a legjobb út az anyós, a főnök vagy egy gyerek szívéhez. Ez azonban gyakran inkább kontraproduktív. Párkapcsolati szempontból kifejezetten veszélyes is lehet, hiszen alárendelődünk a másiknak, ezzel felborítva a természetes egyensúlyt. Semmi baj a dicsérettel, a mosolygással, ha azt mértékkel adjuk, nem állandóan. Az is fontos, hogy ne aggassunk ultrapozitív jelzőket mindenkire, hiszen így azok, akikkel valóban szimpatizálunk, nem veszik észre, hogy közelednénk hozzájuk.
5. Legyenek közös értékeitek!
Hasonló a hasonlót vonzza, tartja a mondás, amit Theodore Newcomb klasszikus tanulmánya óta emlegetünk, s van benne igazság. Kísérletében Newcomb felmérte tesztalanyai hozzáállását, véleményét kifejezetten vitás témákban (például a politika vagy épp a szexualitás). Ezután összeköltöztette a résztvevőket egy, a Michigani Egyetem tulajdonában lévő házba. Az eredmények azt mutatták, hogy a hasonló nézeteket vallók könnyebben összebarátkoztak egymással. Ezért születhetnek jó szakmai vagy személyes kapcsolatok egy rendezvényen, tüntetésen, sportolás közben, koncerten, mert már egy dolog biztos közös a másikkal. Minél több ilyen terület van, annál esélyesebb a jó viszony.
Aki tehát barátokat szeretne, érdemes többféle hobbit, sportot, művészeti ágat rendszeresen gyakorolnia vagy legalább élveznie, és az ezekhez kapcsolódó rendezvényeken keresgélnie.
Kiemelt kép: Getty Images