- A böjtölés modern formája agyserkentő hatású, de igen szigorú étkezési mód.
- A megadott 8 órás időablakban bármennyit lehet enni, azon kívül azonban semmit.
- Lehet, hogy az időszakos böjtölésről is kiderül, hogy többet árt, mint használ hosszú távon.
A böjt évezredek óta része a kultúránknak, minden vallásnak megvan a saját önmegtartóztató, tisztulást szimbolizáló rítusa, ám a modern diéták korszakában egészen mást jelent már böjtölni. Leginkább fogyási vagy egészségmegőrzési céllal mondunk le a kontroll nélküli evésről. A tudatos étkezés jegyében a legújabb trend az intermittent fasting, magyarul az időszakos böjt.
Jelenleg az egyik leghíresebb böjtölő – a celebeken kívül – az Egyesült Királyság miniszterelnöke, Rishi Sunak, aki minden héten 36 órán át böjtöl.
A brit politikus hisz abban, hogy abban a másfél napban tartott böjtje tökéletes arra, hogy regenerálódjon és lelassítsa az öregedést – ebben az időszakban csak vizet, teát és fekete kávét fogyaszt. Egy ilyen befolyásos ember étkezési szokásai pedig igen sok embert, főleg férfiakat késztetnek arra, hogy ők maguk is kipróbálják a szigorú önmegtartóztatást, hiszen látják, hogy egy ilyen fontos vezető is tökéletesen funkcionál a megvonás ellenére.
Kik az időszakos böjt hívei?
Az időszakos böjtölőknek két csoportja van: az egyik egészségmegőrzési céllal tartja ezt az étkezési módot (főleg nők, akik PCOS-ben, bélbetegségekben, ízületi gyulladásban, vagy 2-es típusú cukorbetegségben szenvednek), a másik csoport életmódváltozást vár. Utóbbiba tartoznak nagyrészt azok a férfiak, akik teljesítménynövekedés miatt kezdenek bele az időszakos böjtbe. A tanulmányok azt mutatják, hogy a visszafogott étkezés nemcsak a mentális teljesítményt növeli, de a tesztoszteronszintet is. Elon Musk és Jordan Peterson sztárpszichológus is esküszik az időszakos böjtre, sőt állítólag a Szilícium-völgy összes menő vezérigazgatója ezzel a diétával tudja egyensúlyozni a munkamánia káros hatásait.
Böjtölés a férfiasságért
Az Independent cikke szerint egy jól behatárolható demográfiai csoport rajong az időszakos böjtért: azok a férfiak, akik mindennél többre becsülik a saját férfiasságukat. Szerintük a túltáplált, túlkényeztetett, haszontalan modern embernek vissza kell térnünk a vadászó-gyűjtögető ősember céltudatos napjaihoz, ahol a férfiak állítólag képesek voltak arra, hogy minimális táplálkozással is jól teljesítettek – értsd túléltek a vadonaban. Érdekes módon a böjtölők legádázabb ellensége a reggeli, amiről eddig azt papolták nekünk gyerekkorunk óta, hogy a nap legfontosabb étkezése, aminek bőségesnek és táplálónak kell lennie.
Az is fontos, hogy a böjtölő egészséges, maszkulin, modern férfi még vékony is.
Hogy is van ez, ha a fogyás a cél, aminek elérése érdekében nem eszünk rendesen, akkor az nem nevezhető étkezési zavarnak? Sokan azt gondolják, férfiakat nem érint ez a mentális probléma, pedig csak az Egyesült Államokban 10 millió férfi küzd különféle étkezési zavarral. A kényszerbetegségek közé sorolt táplálkozási probléma testképzavarral és szélsőséges szokásokkal jár: az étkezések elhagyása például már egy ilyen szélsőség, az evés ellenségként való feltüntetése szintén egy intő jel, a fogyási céllal történő túl szigorú étrend pedig a harmadik redflag, amire figyelni kell.
Kiemelt kép: Getty Images