- A tanulmány szerint az agy térfogata változik a menstruáció alatt.
- 32 éves, egészséges nő agyáról készültek MRI-felvételek 30 napon keresztül.
- Az agy térfogatának növekedése befolyásolhatja az agyműködést is.
A nők többsége rendszeresen tapasztalja PMS-tüneteket, vagyis a menstruációt megelőző kellemetlen panaszokat. Ilyenkor szinte száz féle tünet ütheti fel a fejét, de a leggyakoribb a hangulatingadozás, az ingerlékenység, az alvászavar, az izzadás, a migrén, a fokozott étvágy vagy éppen émelygés és hasgörcs is.
Azt eddig is tudtuk, hogy a megemelkedett ösztrogénszint önmagában elég indok lenne a PMS-tünetekhez, de talán az új kutatások mást is kiderítenek.
Előrelépés történt az agykutatásban, ugyanis rájöttek, hogy a nemi hormonok megváltoztatják ideiglenesen az agy egyes területeit – de ennek nincs köze a kellemetlenségekhez, inkább pozitívan hat. Patkányokat és más kistestű emlősöket vizsgáltak a ciklusuk alatt, és kiderült, hogy bizonyos agyi régiók térfogata változott az ösztrogén hatására. Az ösztrogén, vagyis a tüszőhormon a női szervezet egyik legfontosabb hormonja: elősegíti a másodlagos női nemi jellegek kifejlődését, szerepet játszik a méhnyálkahártya vastagodásában és a menstruációs ciklus szabályozásában. De hogy ez a hatásos hormon képes-e megváltoztatni a női agy szerkezetét, eddig nem volt ismert.
Memória és érzelemszabályozás
A National Geographic cikke szerint az ösztrogén drámaian átalakítja az agy azon területeit, amelyek az érzelmeket, a memóriát, a viselkedést és az információátvitel hatékonyságát szabályozzák, azaz a változás a hippokampuszban történik.
„Elképesztő látni, hogy a felnőttek agya szupergyorsan képes megváltozni”
– mondja Julia Sacher, a lipcsei Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences pszichiátere és idegtudósa, aki az egyik tanulmányt vezette.
Azért is érdekes ez az új felfedezés, mert egy nő átlagosan 450-500 alkalommal menstruál az életében, ez azt jelenti, hogy ennyiszer nő meg, majd csökken vissza az agya az eredeti állapotra.
Hormondömping
Na de milyen hormonok játszanak szerepet az agynövekedésben? A női nemi hormonok szintje a ciklus elején a legalacsonyabb, de aztán a következő hetekben emelkedik: ösztrogén, progeszteron termelődik hullámzó mennyiségben, emellett a tesztoszteron és a kortizol szintén váltakozik: hajnalban emelkedik a szintjük, este pedig csökken.
Az ösztrogén stimulálja az agy kognitív funkciókért felelős részét.
A szürkeállomány a memória, a tanulás és az érzelemszabályozás területe, addig a fehérállomány (ami az agy legbelső részében van) az idegsejtek információcseréjért felel és összeköti a szürkeállomány idegsejtjeit is a többi idegsejttel, vagyis fontos ingerület-átviteli szerepe van.
A hippokampusz része a fehér- és a szürkeállomány, ez az agyi rész tele van hormonreceptorokkal, fiatalon ez a rész a legnagyobb, ilyenkor tudunk például könnyen nyelveket tanulni és új mozgásokat begyakorolni, de a kor előrehaladtával zsugorodhat ez az agyrész. Például a demenciában és Alzheimer-kórban szenvedőknél kimutatták, hogy a hippokampusz egy része összemegy.
Azt is tudjuk, hogy a menopauza hatására a szürkeállomány egy része összezsugorodik, vagyis amíg menstruálunk, addig még meg tud nőni az agy, ám a változókor után ez ciklikus változás megszűnik.
Az új, 2020-ban elkezdett kutatás, amelynek vezetője Emily Jacobs, a Santa Barbara-i Kaliforniai Egyetem idegkutatója nem volt benne biztos, hogy szabad-e sok agyi felvételt készíteni egy emberen egy hónapon keresztül, de az egyik önként kutatója vállalkozott erre: egy hónapig 24 óránként készített MRI-felvételt az agyáról.
Ezek után lipcsei és a Santa Barbara-i kutatások párhuzamosan folytak, összesen 50 nő agyát vizsgálták. Ehhez az kellett, hogy a ciklus 6 meghatározott pontján vért vettek és MRI-t is készítettek, így kapcsolták össze a hormonszintet és az agy átváltozását.
A tanulmány azt sugallja, hogy az ovulációt megelőző fehérállománybeli változások hatékonyabb információátvitelt válthatnak ki az agy különböző részein.
Sajnos arról még nincsenek kutatási eredmények, hogy a hangulatingadozással is összefüggésben van-e az agy méretének változása, mert a kutatásban résztvevő nők közül egyiknek sem volt ilyen panasza a kutatás alatt.
Olvasd el azt is, hogyan működik a férfiak agya!
Kiemelt kép: Getty Images