Ahány ház, annyi szokás, és ahány ország, annyiféle fogás. Amiben viszont kétségkívül minden háztartás megegyezik, az nem más, mint az ételek alapját fűszerező fokhagyma, amit a keleti konyhától a magyaron át egészen az Egyesült Államokig előszeretettel fogyasztunk szerte a világban.
Kivételek persze mindig akadnak, és ehhez ráadásul Drakula grófnak sem kell lennünk – bőven elég, ha a brit királyi család tagjaként tengetjük az életünket. Az előkelő família asztalánál tilos bármit is felszolgálni, ami fokhagymából készült. A szigorú szabályt ráadásul a királyi család körútjai során is figyelembe kell venniük a vendéglátóknak.
Nos, amíg ők lemaradnak valami igazán jóról, addig szerencsére mi szabadon élvezhetjük a fokhagymagerezdek jellegzetes illatát, ízét és a bennük található jótékony vegyületek egészségre gyakorolt hatásait. Sőt, ha a fenntartható és pénztárcabarát, de mégis ízletes fogások hívei vagyunk, akár még többet is kihozhatunk ebből az igazán karakteres fűszerzöldségből. Mutatjuk, hogyan használhatjuk fel ától cettig a legegyszerűbben, és miért nem érdemes kidobni a héját!
Ide veled, házi fokhagymapor!
Fokhagymasóból és fokhagymaporból Dunát lehetne rekeszteni a szupermarketekben, és hát nem is véletlen, hogy ennyire szeretjük, hiszen mindig jól jön, ha éppen nincs otthon fűszernek való egész fokhagyma.
A por a fokhagyma aprított, porállagra őrölt változata, ami alapvetően az egész zöldség felhasználásával készül, és ami nagyszerű módja annak, hogy a héjat is felhasználjuk valamire. És ha nem marad más, csak a héj? Az sem probléma, hiszen sült krumpli, húsok, pirítós, saláták, mártogatós szószok, pácok, pörköltek, levesek és főzelékek ízesítésére szintén tökéletes lehet. Sőt, a héj önmagában kifejezetten egészséges, ugyanis a benne található enzimek, vitaminok és nyomelemek számtalan hasznos tulajdonsággal bírnak:
- kedvezően hatnak az emésztésre
- stabilizálják az anyagcserét
- csökkentik a rák, a diabétesz, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát
- fokozzák az immunrendszer működését
- gomba- és vírusellenes hatással rendelkeznek
Megéri tehát összegyűjteni a fokhagyma, sőt, még a vöröshagyma héját is, és házi készítésű hagymaport készíteni belőlük. Az ötlet ráadásul a közösségi médiában is nagyot megy mostanában, hála Alessandro Vitale olasz sztárséfnek, aki hangulatos, jópofa videóival TikTokon és Instagramon buzdítja követőit az élelmiszer-hulladékok minimalizálására. Valahogy így:
Ahogyan a videóból is kiderül, a folyamat egyszerű, mint a karikacsapás, és még puccos hozzávalókat sem igényel:
- Minél több, annál jobb: gyűjtsd össze a fokhagyma héját (ha szeretnéd, a vöröshagyma héját is mellé dobhatod), és jó alaposan öblítsd le vízzel.
- Terítsd ki egy száraz konyharuhán, töröld szárazra a héjakat, majd helyezd el őket egy tepsiben. Ha szükséges, sütőpapírt is használhatsz.
- Süsd őket a sütőben 160 Celsius-fokon, 5 percig.
- Miután ropogósra sültek, tedd a héjakat turmixgépbe vagy kézi aprítóba, és addig őröld őket, míg porállagot nem kapsz.
- Nem szükséges, de ha szeretnéd, az ízeket sóval, borssal, füstölt paprikával, csilivel, curryporral és zöldfűszerekkel is fokozhatod – határ a csillagos ég!
Egy valamit azonban fontos leszögezni, mielőtt fejest ugranánk az otthoni fokhagymapor-bizniszbe. Az ízletes fűszernövény esetleges mellékhatásai szerencsére elenyészőek a benne található jótékony vegyületekhez képest, a legnagyobb gondot jellemzően pedig a kellemetlen szájszag jelentheti. Ugyanakkor
szoptatós kismamaként, cukorbetegként, emésztési zavarok, magas vérnyomás, allergia és 12 évnél fiatalabb gyerekek esetén érdemes csínján bánni az erősebb, csípősebb fűszerekkel, beleértve a fokhagymából készült őrleményeket is.
Ha biztosra szeretnénk menni, és nyugodt szívvel fogyasztanánk vagy kínálnánk házi fokhagymaport a zero waste jegyében, mindenképpen konzultáljunk előtte kezelőorvossal!
Ha nem szeretnél vele pepecselni, semmi baj, a hagymahéj komposztanyagként is kiválóan működik. A linkre kattintva megtudhatod, mivel varázsolhatod még gazdagabbá a komposztodat!
Kiemelt kép: Pexels