Mint azt tudjuk, 100%-ig tökéletes munkahely nincs, egyes területek azonban kétségtelenül jobban illeszkednek a profilunkhoz, mint mások, valamit valamiért alapon pedig alkalmazkodni is sokkal könnyebb. Azonban hiába szeretjük, amit csinálunk, eljöhet az idő, mikor a munkába járás gondolata már nem tölt el izgalommal. Sőt, esetleg fásulttá is válunk, és már több csésze kávé sem elegendő ahhoz, hogy újult erővel ugorjunk fejest a teendőkbe…
Állandó kereset, étel az asztalra, tető a fejünk fölé márpedig kell. Így sokszor hajlamosak vagyunk elhessegetni a mellkasunkat szorító kellemetlen érzést: lehet, hogy itt az ideje a váltásnak? Tény, hogy minden drasztikusabb változás nehéz, a munkahelyváltás pedig kifejezetten kockázatos, de vannak helyzetek, amikor nem érdemes tagadó üzemmódba kapcsolunk. Néha jobb belátni, hogy máshol jobban érvényesülhetnénk.
Egyre nehezebben kelsz ki az ágyból? Sosincs kedved elindulni? Hétvégén is azon izgulsz, hogy hétfőn munkába kell állnod? Mindannyian voltunk már ilyen helyzetben, és tényleg vannak nyűgösebb időszakok, amikor valami miatt nem sok örömünket leljük a kihívásokban – már ha vannak egyáltalán. Sokszor nehéz eldönteni, hogy csak ideiglenes állapotról van szó, ami néhány szabadnappal orvosolható, vagy valami más, komolyabb dolog húzódik a háttérben.
Ellenben nagyszüleink idejével, a mai korban aligha akad valaki, aki első és egyetlen munkahelyéről megy nyugdíjba. A folyamatosan változó munkaerőpiacon gyakran küzdünk azzal a kérdéssel, hogy milyen gyakran kell(ene) munkahelyet váltanunk (felmérések szerint nagyjából 3-5 évente), hogy ne csak a bevételeinket növeljük, de versenyképesek és mentálisan is egészségesek maradjunk.
5 jel, ami elárulja, ideje lenne munkahelyet váltanod
Biztosan jó helyen vagy? Ha nem vagy kényszerhelyzetben, és van időd alaposan átgondolni a dolgot, mindenképp érdemes meghatároznod, mire is vágysz igazán. Nézzük, milyen intő jelek árulkodhatnak arról, ha új munkahely után kellene nézned!
1. Elfogytak a szakmai kihívások (vagy sosem voltak)
Nagy különbség van aközött, hogy egy egyébként számunkra élvezetes munkakörbe néha egyhangú feladatok is becsúsznak, és hogy eleve olyan munkát végzünk, ami untat minket. Szuper dolog a tapasztalat, a rutin azonban könnyedén monotonitássá válhat, ha huzamosabb ideje szellemi kihívások nélkül dolgozunk, illetve ha maga a munkafolyamat sem igényel újításokat. Ebben az esetben érdemes lehet megnézni, hogy cégen belül van-e lehetőségünk más munkakörben dolgozni – ha nincs, megértett az idő a teljes váltásra.
2. Úgy érzed, nem értékelnek eléggé
Évek óta ugyanannál a cégnél dolgozol, és hiába vagy mindig toppon, nem kapsz pozitív visszajelzéseket? Úgy érzed, hiába adsz bele apait-anyait, egy helyben toporogsz, ami ráadásul a fizetéseden is meglátszik? Ez sajnos több mint elegendő ok arra, hogy alulértékelve érezd magad. Ha senki nem ismeri el a munkádat, és a cég nem is tervez ezen változtatni, érdemes átgondolnod az igényeidet, és egy olyan új hely után nézned, ahol jó eséllyel embernek, nem pedig robotnak tekintenek majd.
3. Nem tudsz azonosulni a munkahelyed szellemiségével
Talán kezdőként nem okozott gondot, de ahogyan telik az idő, és minél többet látsz a részletekből, egyre kevésbé tudsz azonosulni a vállalati kultúrával? Nem érdekel már a cégen belüli fejlődés, a továbbképzések lehetősége és a csapatépítő programok sem? Sőt, a plusz pénzért végezhető extra feladatok sem villanyoznak fel?
Ha nem vagy összhangban a munkáltatóddal, a kollégákkal és a cég elképzeléseivel, valószínűleg nem passzol hozzád az adott terület, vagy egyszerűen csak kinőtted a helyet, és olyan feladatokra van szükséged, amelyekben tényleg hiszel, és amelyekkel határozottan egyet is értesz.
4. Minden este stresszes vagy
A vasárnap esti blues-ként emlegetett jelenséget mindannyian tapasztaltuk már. Ilyenkor a gyomrunk is görcsbe rándul, ha a másnapi munkavégzésre gondolunk. De mi van akkor, ha huzamosabb ideje minden nap „vasárnap” van? Ha minden hétköznap esténk nyűgösen és stresszesen telik, és csak péntek estére engedünk fel egy kicsit, ideje átgondolnunk, tényleg jó helyen vagyunk-e.
Nem jó ötlet beletörődni valamibe, ami a fizikai és mentális egészségünk rovására mehet.
Ha így érzel, mindenképp bogarászd át a hirdetéseket!
5. Egyszerűen nem szereted, amit csinálsz
Vannak helyzetek, amikor kénytelenek vagyunk kompromisszumot kötni, így olyan feladatokba és munkakörökbe is belefuthatunk, amik tulajdonképpen egyáltalán nem illenek hozzánk. A szükség nagy úr, és ideig-óráig tényleg ellavírozhatunk valamiben, ami távol áll tőlünk, de hosszú távon egyáltalán nem kifizetődő, ha semmi örömöt nem lelünk abban, amit nap mint nap csinálunk.
Ahogyan Steve Jobs mondta egykor: „Az időd véges, úgyhogy ne vesztegesd el arra, hogy valaki más életét éled! (…) Ne engedd, hogy mások véleménye túlharsogja a saját belső hangodat! De ami a legfontosabb, legyen elég bátorságod a szívedre és a megérzéseidre hallgatni! Ők valahogy már most is tudják, mivé akarsz válni valójában.”
Munkahelyváltás során érdemes szem előtt tartani, mely munkakörökre lehet hosszú távon is szüksége az emberiségnek.
Kiemelt kép: Getty Images