Tavasszal érdemes professzionális bőrtisztítást kérni a kozmetikusnál, illetve könnyedebb ápolókra váltani. Illetve beiktatni egy nagyon fontos hatóanyagot, a C-vitamint.
Sokat olvashattál már erről az antioxidáns hatású vitaminról, vagyis a C-vitaminról, ami napjaink egyik szuperhatóanyagának számít. De miért is? Az antioxidánsok (ilyen még egyébként az E-vitamin és az A-vitamin származékok, más néven retinoidok) molekuláris szinten kötődnek a szabadgyökökhöz, és megakadályozzák, hogy azok károsítsák a bőrt, és ennek számos pozitív hatása is van. A C-vitamin két másik antioxidánssal, az E-vitaminnal (vagyis tocopherol) és a ferulsavval (ferulic acid) működik a legjobban, ezért van, hogy egyre több szérumban és krémben tűnik fel ez a trió. Az antioxidánsok működéséről, illetve arról, hogy mit okoznak a szabadgyökök, már korábban is írtunk.
A C-vitamin nemcsak az általános egészségre, de a bőrre is remek hatással van. A vitamint szervezetünk nem képes előállítani, ezért kell kívülről pótolni. Azonban amit ételekkel, étrendkiegészítőkkel beviszünk, azt bőrünk nem tudja hasznosítani, ekkor lépnek be a képbe a C-vitamint tartalmazó arcápolók.
Ezért jó a C-vitamin a bőrnek
- Fokozza az arcbőr ragyogását.
- Mivel antioxidáns, védi a bőrt a külső agresszoroktól (UV-sugárzás, szmog stb.), emellett gyulladáscsökentő hatású.
- Erősíti a fényvédő termékek hatását.
- A C-vitamin a pigmentfoltok elleni harcban is segít, mert egy olyan hatóanyag, amely blokkolja a pigmenttermelő sejtek burjánzásáért felelős (tehát festékképzéshez szükséges) tirozináz enzim működését. (Ilyen még az arbutin, az azelainsav, az édesgyökér, a százszorszép, a tetrapeptide-30, az oligopeptide-68, az acetyl glycyl beta-alanine vagy a thiamidol is, illetve a niacinamid, vagyis B3-vitamin.
- A C-vitamin fokozza a bőr saját kollagéntermelését. Ez az a fehérje, amely növeli a bőr feszességét és rugalmasságát, ezért van, hogy a finom ráncok halványításában is segít ez az összetevő.
C-vitaminos szérumok
A legtöbb termékben C-vitamin származékot találhatsz, mégpedig azért, mert ez egy nagyon instabil összetevő. Ezért van az, hogy egy megbontott, tiszta C-vitamin szérum maximum három hónapig őrzi meg szavatosságát, illetve az is, hogy ahogy elkezd csökkenni a vitamintartalma, úgy kezd el először sárgulni, majd bebarnulni az arcápoló. Tiszta C-vitamint akkor válassz, ha a bőröd nem érzékeny – amennyiben az (vagy rozáceás), akkor C-vitamin származékosat keress. A legjobb természetesen, ha bőrgyógyász javaslatára választasz, olyat, amely formulája a C-vitamin aktív formáját (például L-aszkorbinsavat) tartalmaz, 10%-20%-os erősségű és 3,5-nél alacsonyabb pH-értékű. Méghozzá azért, mivel ezt a kombinációt vizsgálták klinikai vizsgálatokban.
C-vitaminos arckrémek
A legtöbb C-vitaminos szérumnak krém párja is van, amelyet kifejezetten úgy alakítottak ki, hogy tökéletesen párosítható legyen a szérummal. A The Body Shop újdonsága például a régi kedvenc C-vitaminos ragyogásfokozó hidratáló arckrém gazdagabb változata, amely kétszer annyi ideig tartja hidratáltan a bőrt, mint a klasszikus verziója.
A magyar Natics szintén egy újdonsággal jelentkezett: lipofilt, vagyis egy olajban oldódó C-vitamint tartalmaz, amely a bőr mélyebb rétegeibe is képes behatolni. A Nivea terméke C- és E-vitamint, valamint 100%-ban bőrazonos Q10 koenzimet tartalmaz, így támad a ráncocskák ellen, A Mádara krém formulájában a C-vitamin egy stabil formája, az aszkorbil-glükozid található, ami ellenáll az oxidációnak és könnyen behatol a bőrbe.
Kiemelt kép: Getty Images/Canva/nőklapja.hu