gyerek-nem-gyogyul

Ez állhat a gyerek el nem múló megfázása hátterében

Bár már ránk köszöntött a tavasz, a betegségek még mindig velünk élnek. Alig lézeng valaki az óvodás csoportokban, hetekig húzódó nyavalyákkal, el nem múló megfázásokkal küzdünk. Mi kellene ahhoz, hogy a gyerek végre meggyógyuljon?

A bölcsis- vagy óvodáskorú gyerekek nagyjából májusig mintha folyamatosan náthásak, taknyosak lennének. Ezzel együtt jár a köhögés, olykor az étvágytalanság is. Szövődményként gyakran lép fel arcüreg- vagy középfülgyulladás is, amit gyakran antibiotikummal kell kezelni. A kiváltó ok azonban szinte mindig a makacs, nem gyógyuló felső légúti fertőzés.

A téma körüljárásában dr. Ráth Gábor gyermek fül-orr-gégész, audiológus szakorvos, egyetemi adjunktus, a Pécsi Tudományegyetem Gyermekgyógyászati Klinika Fül-Orr-Gégészeti részlegének vezetője segített.

Mindannyian ezerszer hallottuk már, hogy a gyerek kiskorában szerzi meg az immunvédelmét, addig viszont tényleg kéthetente ledönti valami a lábáról.

Ha várunk pár évet, egyre kevesebb betegség nehezíti majd az életünket. Időnként viszont egy olyan góc állhat a háttérben, amit muszáj megszüntetnünk.

A makacs, nem gyógyuló náthával járó felülfertőződések egy idő után már nem kezelhetők antibiotikummal, hiszen nem nullázhatjuk le a bélrendszert, és nem szedhetünk egy hónapon belül háromféle erős gyógyszert. Akkor viszont mivel akadályozzuk meg az állandó orrfolyást, éjszakai köhögést, a gyulladásokat?

Eleinte jönnek a vitaminok, az immunrendszer működését segítő készítmények, a sós vizes, a lohasztó és a szteroidos orrsprayk, az antihisztamin-szirupok, a nyákoldók, a köhögéscsillapítók, az orrfújás és az orrszívás, a fülkürt átfújása, az orrlufi és az orrmosás.

A trükk, amitől hamarabb múlik a nátha

Otthoni orrmosó szettet – célzottan gyerekeknek –, illetve kis zacskókban sót és szódabikarbónát tartalmazó, izotóniás sóoldat előállítására alkalmas port kaphatunk a patikában. Utóbbit felforralt, majd langyosra hűtött vízben kell elkeverni, a mosdó fölé hajolva az egyik orrlyukon bepumpálni a vizet, majd figyelni, ahogyan távozik – a lerakódásokkal együtt. A kisgyerekek eleinte kellemetlennek találják, de hamar meg lehet tanulni a gyors használatot.

Eredményeképp az orr- és arcüreg sokkal tisztább lesz, mint előtte volt, a sóoldat pedig gondoskodik a hidratálásról és az esetleges allergia miatt szenvedő nyálkahártya ápolásáról is. 

Ha ezután sem gyógyul a gyerek

Gyakran előfordul, hogy még az orrmosással együtt is küszködünk a felülfertőződéssel. Ha ez történik, a nem múló betegség háttérben a belobbant orrmandula állhat.

gyerek-nem-gyogyul

Ha a gyerek nem gyógyul, a műtét hozhat megoldást. (Kép: Getty Images)

Megnagyobbodott orrgarati mandula esetén a gyerekek orrlégzése gátolt. Szájlégzőkké válnak, szuszognak, horkolnak éjszaka, romlik az alvás minősége és légzéskimaradások is jelentkezhetnek. Gyakrabban náthásak és tovább tart a nátha, mint a többi hasonló életkorú gyereknél. Többet hiányoznak a közösségükből és gyakrabban kapnak antibiotikumot. A középfülükben gyakran folyadék halmozódik fel, ami halláscsökkenést okoz és hajlamosítja őket heveny középfülgyulladásra.

Nem kell megijedni a műtéttől!

Jellemzően 1 éves kortól végeznek orrmandula-műtétet, így eddig az életkorig valószínűleg várnunk kell. Maga a műtét a legtöbb esetben az adott gyerek első altatásos beavatkozása. Általában 1 napot kell a kórházban tölteni, egy éjszakát az operáció után. Mielőtt elaltatnák, a kis beteg már kap nyugtató hatású szert, így

maximum mi izgulunk majd, hogy minden rendben menjen.

Egyébként meglepően gyors rutinbeavatkozásról van szó, a mi dolgunk csupán arra figyelni, hogy a frissen műtött gyerek pár napig ne ugrabugráljon (nehezebb, mint gondolnánk). Később pedig az orrmandula helyén keletkezett var lepottyanását kell figyelnünk.

Bár a következő években így is megtalálhatják majd a családot makacs légúti fertőzések, azok már rövidebb és enyhébb lefolyásúak lesznek. Az orrmosással persze érdemes néhány hetet várni az esetleges műtét után.

Mire van szükség az egészséges gyerekkorhoz?

A változatos, egészséges étkezés, a gyümölcsök és zöldségek kellő mennyiségben történő fogyasztása, a makro- és mikrotápanyagok javasolt dózisban történő bevitele, a testsúly egészséges BMI tartományban tartása, a rendszeres mozgás és szabad levegőn tartózkodás mind segít mérsékelni a gyermekkori felső légúti betegségek gyakoriságát.

Ezen kívül persze fontos a gyermek egészsége szempontjából a szociális kapcsolatok fenntartása, a lelki egyensúly ápolása, valamint a szerető környezet és a biztonságérzet – de erről majd egy következő cikkben.

Nem gyógyulunk mi magunk sem a náthából? Próbáljuk ki ezeket az otthoni praktikákat a tünetek enyhítésére!

Kiemelt kép: Getty Images