A bizalom minden jól működő emberi kapcsolat alapja.
  • bizalom az egyik legnagyobb dolog, amit egyik ember a másiknak adhat. 
  • A bizalmat ki kell érdemelni.
  • Ha odafigyelünk néhány apróságra, hamarabb nyerhetjük el mások bizalmát

Olyan világban élünk, amiben az emberek jó része kifejezetten bizalmatlan, de legalábbis nagyon óvatos. Nem is csoda: az online térben annyi átverés leselkedik ránk – legyen szó akár randiappról, akár nem valós munkalehetőségekről vagy bankszámlás csalásról –, hogy sokan offline is a folyamatos kétkedést választják, és nagyon nehezen szavaznak bizalmat a másiknak. Kölcsönös bizalom nélkül viszont csaknem lehetetlen hatékony emberi- és munkakapcsolatokat kialakítani. 

Szeretnéd hamarabb ledönteni a falakat és elérni, hogy az emberek a bizalmukba fogadjanak? Néhány egyszerű trükkel, a mindennapokból lassan kikopó, de pozitív emberi gesztussal nagyot léphetsz ebbe az irányba.

1. Pszichológiai trükk: mosoly

Egy széles mosoly csodákra képes, hiszen világszerte a barátságosság és kedvesség azonnal felismerhető jele. Pláne, ha szívből jön, és az egész arcot felderíti, azaz nemcsak a száj húzódik tőle szélesre, hanem vele nevetek a szemek is. Tudtad, hogy ennek a mosolynak neve is van? Duchenne-mosolynak hívják azt, amelyik egész az ember szeméig ér, és amitől apró ráncok gyűlnek össze annak sarkában.

Az egész arcával mosolygó ember boldogságot, pozitivitást sugároz, azaz csupa olyasmit, amit szeretnek testközelből is érezni az emberek, ezért hamarabb és szívesebben nyitnak egy szívből mosolygó ember felé.

A széles mosoly ráadásul magát a gazdáját is jó kedvre deríti,

ezért semmi akadálya, hogy már ma elkezdd gyakorolni!

2. Pszichológiai trükk: tükrözés

Talán te is megfigyelted már, hogy amikor valaki őszinte érdeklődést mutat feléd, sokszor önkéntelenül is átveszi gesztusaidat, ezzel pedig rövid úton bizalmat ébreszt benned. A bizalomépítés e módját érdemes tudatosan is gyakorolni, ha bizalmat szeretnénk kelteni, mert a mimikri kifejezetten finom módja a kapcsolatépítésnek, ráadásul olyan, aminek a tudomány is igazolja hatását.

pszichologiai-trukk-bizalom

Szeretünk másban magunkra ismerni (Fotó: Getty Images)

Kutatások szerint agyunk pozitív érzelmekkel (például bizalommal) reagál azokra az emberekre, akik tükrözik a testbeszédünket, mert úgy érezzük, empatizálnak velünk. Túlzásba esni viszont nem szabad, nehogy mesterkéltnek, vagy gúnyosnak tűnjön az ember a nagy utánzósdiban! Érdemes olyan apróságot tükrözni, mint egy keresztbe vetett láb, vagy oldalra döntött fej.

3. Pszichológiai trükk: megszólítás

Köztudott, hogy az emberek szeretik visszahallani a saját nevüket. Ha beszélgetőpartnered nevét többször is elismétled egy-egy beszélgetésben, azzal személyessé teszed az interakciót, így az illető úgy érzi, hogy nemcsak észreveszed, számon tartod, de meg is becsülöd őt. Mindez ráadásul az udvariasság jele is.

Ha valaki egy találkozás után azonnal megjegyzi a nevünket, joggal érezzük úgy, hogy tisztel bennünket, ettől pedig önkéntelenül is bízni kezdünk benne. Ne feledd viszont, hogy a kevesebb itt is több: nem kell minden mondatba beleszőni a beszélgetőpartner nevét, viszont érdemes egy-egy kérdést azzal együtt feltenni neki.

4. Pszichológiai trükk: szemkontaktus 

A szemkontaktus erőteljes nonverbális jelzés, amely bizalmat, nyíltságot, érdeklődést és őszinteséget közvetít, hiszen azt mutatja, hogy nincs titkolni valónk. Egy beszélgetés során a szemkontaktus fenntartásával azt mutatod meg, hogy aktívan figyelsz, és valóban érdekel, amit a másik személy mond. Ez a figyelmesség azonnal bizalmat ébreszt a másik emberben.

5. Pszichológiai trükk: figyelem

Kevés dolog olyan bizalomgerjesztő, mint az, ha valaki jó hallgatóság, azaz osztatlan figyelmet szentel a beszélgetésnek, átgondolt kérdéseket tesz fel, és empatikus válaszokat is ad, illetve emlékszik a beszélgetőpartner számára fontos részletekre is. Az aktív figyelem segít jobban megérteni másokat, miközben megmutatja nekik, hogy téged valóban érdekelnek a gondolataik és érzéseik. Ha pedig az emberek úgy érzik, hogy meghallgatod és megérted őket, nagyobb valószínűséggel bíznak meg benned!

6. Pszichológiai trükk: sebezhetőség

A sebezhetőség kimutatása azt jelenti, hogy nyíltan beszélsz a saját érzéseidről, gondolataidról és élményeidről – még akkor is, ha nehéz megosztani őket. Ha kimutatod sebezhetőségedet, hitelességet és őszinteséget sugárzol, ami segíthet másoknak abban, hogy könnyebben felvállalják saját sérülékenységüket is. Az pedig, ha valaki megosztja veled nehéz érzéseit, kényelmetlen élményeit és zavarba ejtő gondolatait, mindenképpen a bizalom jele.

7. Pszichológiai trükk: bók

Ha kedves, ugyanakkor hiteles és nem túlzó bókokat mondasz a másikra, beszélgetőpartnereid jobban érezik majd magukat, és nyitottabbak lehetnek arra, hogy megbízzanak benned. Viszont különösen fontos, hogy jól adagold a kedves megjegyzéseket. Koncentrálj arra, hogy mások tetteit, képességeit vagy eredményeit dicsérd meg, ne csak a külsejüket! És arra is, hogy ne ess túlzásokba. Fontos, hogy a bókok őszinték és a helyzethez illőek legyenek, nehogy manipulatívnak vagy őszintétlennek tűnjenek.

8. Pszichológiai trükk: hála

Egy másik olyan pszichológiai trükk, aminek hatására bárki rögtön megbízik benned, az, ha hálát mutatsz felé. Ez a gesztus azt üzeni, hogy értékeled őt és nagyra tartod az erőfeszítéseit is. Azzal, hogy elismered mások munkáját és köszönetet is mondasz nekik, pozitív érzelmeket adsz át, és erősíted a kapcsolatotokat – ez pedig oda vezethet, hogy jobban megbíztok majd egymásban.

9. Pszchológiai trükk: humor

Tudtad, hogy a jó humorérzék megközelíthetőbbé és szerethetőbbé tehet, miközben lebontja a közted és mások között lévő falakat? A közös nevetés bajtársiasságot és kellemes légkört teremt, amiben az emberek nyugodtabbak lesznek, és könnyebben bíznak meg egymásban. Persze azért a viccel mindig óvatosan kell bánni: az együtt nevetés akkor jön szívből, ha nem valaki kárára történik a tréfálkozás.

A bizalom kiépítése nehéz ügy: amilyen nehéz felépíteni, olyan könnyű egy pillanat alatt lerombolni. Ha bizalmat ébresztettél másokban, az kicsit olyan, mintha megszelídítetted volna őket: most már felelősséggel tartozol azért, hogy a neked megszavazott bizalommal jól élj, és soha ne élj vissza. Ha így teszel, magánéleti és munkahelyi kapcsolataid is szárnyalni fognak.

Szeretnél nemcsak bizalmat kelteni, de vonzóbbnak is tűnni? Erre is hoztunk pár trükköt!

Kiemelt kép: Getty Images