- Talán a legsokoldalúbb alapanyag a konyhában a tojás.
- Számos jótékony egészségügyi hatása van.
- A főtt tojás pucolása viszont nem mindig könnyű – ehhez adunk tippeket.
A tojás majdnem olyan sokféleképpen elkészíthető, mint ahányféle csokit szeret Gombóc Artúr. Lehet sütni, főzni, rántottának, omlettként, buggyantva is isteni, és készülhet pörkölt, leves és rakott krumpli is belőle.
Nem beszélve arról, hogy a tojás nemcsak egy ízletes és sokoldalú élelmiszer, hanem számos jótékony hatással is rendelkezik az egészségre. Többek között
kiváló fehérjeforrás, ami hozzájárul az izomépítéshez és fenntartásához, a benne található esszenciális aminosavak pedig elősegítik a szervezet szöveteinek és sejtjeinek felépítését és regenerálódását.
Emellett fontos vitaminokat tartalmaz, mint a B-vitaminok (B2, B6, B12), amelyek elengedhetetlenek az energiaellátáshoz és az idegrendszer megfelelő működéséhez, és gazdag olyan ásványi anyagokban is, mint például a vas, a cink, a foszfor és a kálium.
Azonban a főtt tojás megpucolása gyakran feladja a leckét még a gyakorlott háziasszonyoknak/szakácsoknak is, pláne, ha valaki nem igazán szokott főzni.
Sokan találkoztak már azzal a bosszantó helyzettel, amikor a héj sehogyan sem akar leválni a tojásról, és kisebb-nagyobb darabokban a fehérjéhez tapad.
Az ezzel való pepecselés nemcsak időigényes és frusztráló, hanem gyakran az étvágyunkat is elveheti, különösen ha gyorsan szeretnénk elkészíteni egy ételt vagy uzsonnát. Nem beszélve a több mint hervasztó látványról, amit a megtépázott tojás nyújt.
Szerencsére azonban több olyan módszer is létezik, amivel könnyedén meg tudunk szabadulni a tojáshéjtól. Lássuk hát, melyek ezek!
Főtt tojás pucolása – 6 tuti módszer
1. Használj nem túl friss tojásokat
Bár elsőre furcsának tűnhet, de a kissé régebbi tojások sokkal könnyebben meghámozhatók, mint a frissek. Ha nemrég vásároltad őket, érdemes hagyni, hogy pár napig álljanak a hűtőszekrényben, mielőtt megfőznéd őket. Így a tojások már kicsit száradtabbá válnak, nagyobb lesz a légbuborék a héj és a fehérje között, és könnyebben válik el a héj a tojásfehérjétől. Azért azt ne várd meg, míg megbuggyannak!
2. Kezdd forrásban lévő vízzel
Sokan hajlanak arra, hogy hideg vízben kezdjék főzni a tojásokat, azonban a forrásban lévő víz sokkal hatékonyabb lehet. A gyöngyöző vízbe helyezett tojás ugyanis gyorsabban és egyenletesebben fő meg, így könnyebben meghámozható lesz. A forró víz ráadásul meg is lazítja a héjat, így könnyebben leválik majd a főtt tojásról.
Extra tippként tegyél a főzővízbe némi sót, ecetet vagy szódabikarbónát, mert ezek segítenek megkeményíteni mind a tojást, mind pedig a héját, ami sokkal könnyebben leválik.
3. Sokkolás hideg vízben
Jó ötlet az is, hogy miután megfőtt a tojás, azonnal egy tál hideg vagy egyenesen jeges vízbe helyezed. Ez a hirtelen hőmérséklet-változás segít megakadályozni, hogy a tojás tovább főjön, és megkönnyíti a héj lehámozását.
4. Hámozd víz alatt
Az egyik legkönnyebbnek tartott módja a főtt tojás pucolásának az, ha víz alatt végzed. Folyó víz alatt vagy egy tál hideg vízben végezd, ugyanis a víz segít leválasztani a tojásfehérjéről a héjat, ami könnyebben lehúzható lesz. Ezen módszerrel minimalizálhatjuk a rendetlenséget is.
5. Használj kanalat
Ha a hagyományos hámozási módszerek nem működnek, próbáld ki a kanalat. Repeszd meg a tojást, majd helyezz egy kanalat a héj alá, és finoman csúsztasd végig a tojáson a homorú oldalát. Ez a módszer különösen hasznos lehet, ha a tojás héja makacsul ragaszkodik a fehérjéhez. Íme egy videó segítségképpen hozzá:
6. Hámozás műanyag tálban/befőttes üvegben
Ha nagyobb mennyiségű tojást kell meghámozni, tedd őket (egyszerre ötöt) egy műanyag tálba némi hideg vízzel, majd rázd meg óvatosan. Ezáltal a héjak könnyen leválnak a tojásokról, így gyorsan és hatékonyan dolgozhatsz velük tovább.
Így használd fel a maradék főtt tojást, hogy ne legyen unalmas.
Kiemelt kép: Canva