- A haj elvékonyodása és ritkulása 40 éves kor felett természetes.
- Az elvékonyodó haj sokak önbizalmát rombolja.
- Egy-két apró trükkel sokat tehetünk azért, hogy az elvékonyodó haj is jobban mutasson.
Életkorunk előrehaladtával hajunk egyre ritkábbá, vékonyabbá válik, és sokat veszít tartásából is. A probléma mindkét nemet érinti, a férfiak kifejezetten jelentős, akár teljes hajvesztést tapasztalnak, nőként pedig az enyhébb ritkulással is nehéz szembesülni. Azokat, akiknek korábban éppen hajuk volt a legfőbb ékességük, kifejezetten lesújtja, amikor nemcsak hajvesztést, de a hajszálak elvékonyodást is tapasztalják.
Mielőtt anyáink és nagyanyáink praktikáihoz: a dauerhez és az alaposan felstuccolt, tupírozott rövid frizurához nyúlnánk (ezt a fazont most amúgy is inkább fiatal fiúk viselik), érdemes utánanézni, mit kínál hajápolási ipar ma azoknak, akik 2024-ben szembesülnek a problémával.
Az elvékonyodó haj oka
Hajunk, bőrünkhöz hasonlóan fontos tükre egészségi állapotunknak és életkorunknak is. Ha egészségesek vagyunk, ha minden jól működik odabenn és nem szenvedünk hiányt semmilyen tápanyagban, körülbelül 30-35 éves korunkig biztosan szép a hajunk. Bár vannak, akiknél korábban elkezdődik a haj életkorral együtt járó vékonyodása, és olyanok is, akiket eleve pókhálónyi szálakkal áldott meg az ég, 40 körül mindannyian észre fogjuk venni, hogy valami megváltozott.
Az életkorral együtt járó hajvékonyodás mögött alapvetően hormonális változások állnak, melyeket felerősíthetnek életmódszokásaink vagy egy-egy esetleges betegség is. Akármi okozza hajunk elvékonyodását, az okok feltárása, és ha lehetséges, megszüntetése mellett fontos a tüneti kezelés is.
1. Elvékonyodó haj ellen: ritkább hajmosás
Ahogy vékonyodik a hajunk, egyre többször érezzük azt, hogy kellemetlenül a fejünkhöz lapul, ez pedig arra sarkallhat bennünket, hogy a korábbinál gyakrabban mossuk meg. Szakértők viszont ezt nem javasolják. Ők azt mondják, hogy az elvékonyodó hajat legfeljebb heti két-három alkalommal szabad megmosni, mert a túlzásba vitt mosás arra készteti a fejbőrt, hogy több zsírt termeljen, ez pedig éppen az ellenkező hatást váltja ki: lapos és élettelen hajhoz vezet.
A mosások közötti idő nyújtására használjunk inkább száraz samponokat, amelyek azzal, hogy felfogják a felesleges zsírt, nagyobb volument és jobb tartást is eredményeznek. Fontos viszont, hogy ezt se vigyük túlzásba, mert a száraz sampon hatóanyagai megülhetnek a haj tövénél, kényelmetlenül elnehezítve azt.
2. Elvékonyodó haj ellen: volumennövelés
Az elvékonyodó haj ápolása annak mosásakor kezdődik. Ehhez a művelethez bizonyos életkor felett már a hajat nemcsak tisztító vagy ápoló, de azt erősítő, annak volumenét növelő sampont érdemes választani. Ha most váltunk sampont, fontos, hogy alaposan tanulmányozzuk át a termék csomagolását, és kerüljük azokat a készítményeket, amik különféle szulfátokat tartalmaznak, mert ezek idővel gyengíthetik a hajhagymákat, így hajlamosabbá tehetik a hajat a töredezésre és a ritkulására.
A volumennövelő sampon használata segíthet a hajtövek megemelésében és abban is, hogy több tápanyag jusson a hajszálakba, a koffeintartalmú samponok pedig szintén a hajhagymák egészségére vannak jó hatással. Hajdúsító tippekkel ebben a cikkben is találkozhattál.
3. Elvékonyodó haj ellen: hajtóemelő
Az elvékonyodó haj formázása különösen nagy kihívás lehet, mert a különféle zselék, olajok, viaszok elnehezítik a hajat, ezáltal élettelennek és kevesebbnek is mutatják azt. Ezek alkalmazása helyett keress olyan termékeket, amelyek nedvességgel látják el a hajadat, miközben megemelik azt, és ezáltal nagyobb térfogatot kölcsönöznek neki. Egy könnyű volumennövelő hajhab vagy hajspray a hajtövektől a hajvégekig alkalmazva segít megvastagítani az elvékonyodó hajat anélkül, hogy elnehezítené azt.
Néhány bevált termék, amelyektől dúsabbnak hat a haj
1. Lee Stafford Plump Up The Volume hajtőemelő sampon, 3990 Ft/250 ml (profimed.hu) 2. Marionnaud Hairoe hajdúsító sampon, 5200 Ft/190ml (marionnaud.hu) 3. Fekkai Clean Styler Root Lift hajtőemelő spray, most 6632 FT/45ml (douglas.hu) 4. Tresemmé hajtőemelő és dúsító hajhab, 2299 Ft (dm) 5. Olaplex No 4D detoxikáló és dúsító száraz sampon (nem hagy fehér nyomot), most 7205 Ft a WOMAN15 kóddal (notino.hu)
4. Elvékonyodó haj ellen: minimális szárítás
Ha csak teheted, elvékonyodó hajadat hagyd a levegőn csaknem készre száradni, és csak rövid ideig, elsősorban formázási céllal használd a hajszárítót. A haj nedvesen a legérzékenyebb, ekkor van a legjobban kitéve a sérüléseknek. Ha ilyen állapotban körkefével vagy más eszközzel húzzuk-nyúzzuk, nem teszünk jót neki. Ha a hajad körülbelül 70-80 százalékban megszáradt, jöhet a volument növelő szárítás, aminek legjobb módja, ha az ember fejjel lefelé, körkefével szárít.
5. Elvékonyodó haj ellen: minimális hőhatás
A túl erőteljes hőhatás az erős és egészséges hajnak sem tesznek jót, az elvékonyodó haj ellen viszont merényletnek minősülnek. Ha muszáj (valószínűleg nem muszáj) hajvasalót vagy épp hajsütő vasat használnod, válassz olyan eszközt, ami nemcsak alacsony hőfokú opciót kínál, de az elvékonyodó haj védelmét szolgáló egyéb funkciókat is tartalmaz, például kíméletes, a vékony hajat óvó bevonattal készül. A vasalásról eleve lebeszélnénk, de a hajsütés alternatívájaként is inkább a hajcsavarókat ajánljuk, mert ezek hő hatása nélkül érnek el hasonló hatást.
6. Elvékonyodó haj ellen: egy jó hajkefe
Az elvékonyodó haj hajlamos könnyen összegubancolódni, a gubanc pedig rövid úton töredezéshez vezet. Ezért fontos, hogy naponta egyszer alaposan keféld át a hajadat! Ne ijedj meg az ilyenkor távozó hajszálaktól, ami kijön, annak jönnie is kell, viszont a haj átkefélése remek módja a fejbőr stimulálásának, és ezáltal a hajnövekedés ösztönzésének is. Ügyelj arra, hogy puha vagy rugalmas sörtéjű kefét használj, például természetes vaddisznósörtés kefét, mert ez finom szálaival jobban elválasztja az összegubancolódott hajat, ráadásul simít is és sokkal kíméletesebb is.
7. Elvékonyodó haj ellen: selyem párnahuzat
A selyem/szetén párnahuzat használatának számos előnye van: nemcsak kellemes érzés feküdni rajta, de egyre többet olvasni arról is, hogy akár a ráncok kialakulásának is gátat vethet. Másik jó tulajdonsága, hogy óvja az érzékeny és elvékonyodó hajat, mert az kevésbé dörzsölődik és törik, ha selyem vánkoson forgolódunk. Ha ilyen párnán hajtjuk álomra a fejünket, reggel nemcsak kevésbé kócosan, de egészségesebb hajjal is ébredünk.
8. Elvékonyodó haj ellen: rendszeres vágás
Ahhoz, hogy a hajad a lehető legtovább egészséges maradhasson, nagyon fontos a rendszeres hajvágás. Az elvékonyodó hajat ráadásul gyakrabban is kell vágni, mint más hajtípusokat, mert hajlamosabb lehet a töredezésre. A töredezett hajvégek sérülései a hajszálon felfelé haladva tovább roncsolnak, és még vékonyabbá teszik a hajat. Szakemberek szerint körülbelül 6-8 hetente érdemes vágatni.
9. Elvékonyodó haj ellen: frizura
Ha zavar az elvékonyodó haj, fontos, hogy frizuráddal ellensúlyozd ezt a hatást. Általános szabályként elmondható, hogy (bár nem kell, automatikusan rövid frizurára váltani), negyven felett az esetek nagy többségében érdemes kicsit kurtítani a frizura hosszán. Ez nemcsak a töredezésnek veszi elejét, de már önmagában teltebbnek mutatja a hajat.
Sokat csalhat a vágás is, a nem egyhossz -frizurák, sokat dúsítanak, csakúgy, mint egy mélyről indított oldalválaszték, és az is, ha fodrászunkat megkéjük, dobja fel hajunkat némi óvatos melírral vagy átmenettel, mert ez sokkal dúsabbnak mutatja az elvékonyodó hajat. 50 felett ezek a legjobb faonok a fodrászok szerint.
Mit tehetünk még az elvékonyodó haj ellen?
Ahogy bőrünk, úgy hajunk egészsége is nagyon sok tekintetben függ életmódszokásainktól. Ha azt szeretnénk, hogy hajunk a lehető legtovább megőrizze rugalmasságát és szépségét, figyeljünk arra, hogy elegendő folyadékot fogyasszunk, hogy vigyük be a haj számára legfontosabb vitaminokat, és ne feledkezzünk meg a kollagén pótlásáról sem.
Hajunk elvékonyodása, körmeink töredezése és az apró ráncok kialakulása sok más mellett a kollagéntermelés csökkenésével is összefügg, és részben ez felelős az idősebb korban egyre gyakoribb ízületi problémákért is. Érdemes ezért a pótlásáról gondoskodni. És végül: vitamin ide vagy oda,
a kiegyensúlyozott táplálkozást és a rendszeres mozgást nem lehet megspórolni.
Előbbi többek között a bélrendszer egészségéért felel, és egyre többet tudunk arról, hogy azon keresztül mi minden más jóllétéért is felel. A sport pedig (sok más egyéb pozitív hatás mellett) arról is gondoskodik, hogy egészséges keringésünk a legutolsó hajhagymáig is elszállítsa a bevitt tápanyagokat.
Érdekel, mi mindent tehetsz azért, hogy 40 felett is klassz legyen a hajad? Mutatjuk!
Kiemelt kép: Getty Images