éjszakai_izzadás_álmatlanság

Az éjszakai izzadás 7 oka – Így tegyünk ellene

Sokszor előfordul veled, hogy – kellemesen hűvös hálószoba ide, szellős pizsama oda – reggel csatakosan ébredsz, és gyakorta megtörténik az is, hogy ágyneműdből reggel szinte csavarni lehet a vizet?
  • Az éjszakai izzadás rendkívül kellemetlen jelenség. 
  • Sokszor egészen banális okok állnak az éjszakai izzadás hétterében. 
  • Bizonyos esetekben viszont súlyos betegséget jelezhet az éjszakai izzadás

Bár vizes hálóruhában ébredni kifejezetten ijesztő reggeli élmény is lehet – főleg ha az ember semmilyen racionális okot nem talál rá hirtelen, az éjszakai izzadás bizonyos körülmények között teljesen normális. Ha például lázas az ember, vagy ha nyáridőben már képtelen kellemesre hűteni a szobát, nem meglepő, ha reggel csurom vizesen ébred: a szervezet ugyanis épp az izzadással igyekszik hűteni a testet. De mi van akkor, ha sem kánikula, sem akut betegség nem indokolja az éjszakai izzadást? 

Mikor kóros az (éjszakai) izzadás?

Az izzadás szervezetünk egyik alapvető, természetes hőszabályozási folyamata, melynek célja, hogy a szervezet belső hőmérséklete lehetőleg ne emelkedjen 37 fok fölé. Testünk folyamatosan finomhangolja aktuális testhőnket, ezért ha nem is érezzük, folyamatosan párologtatunk még akkor is, ha nincs nagy hőség.

Több millió izzadságmirigyünk napi több deciliter folyadékot választ ki, extrém hőmérsékleti körülmények között akár több litert is. Izzadni tehát normális, problémát az okoz, ha az izzadás túlzó mértékű (például nap közben több alkalommal ruhát kell cserélnünk, vagy reggel vizes ruhában ébredünk), vagy azért kellemetlen, mert a legváratlanabb pillanatokban lep meg bennünket. A következőkben azt vesszük sorra, mi állhat az erős éjszakai izzadás hátterében. 

1. Éjszakai izzadás és stressz

A stressz köztudottan rossz hatással van az alvásra, hiszen éberen tartja az elmét, és megnehezíti az ellazulást is. Ha sokszor előfordul veled, hogy nehezen alszol el, mert a napi történéseken, feladatokon kattogsz, vagy a másnapon aggodalmaskodsz, könnyen megeshet, hogy mikor elalszol, még akkor sem pihensz nyugodtan, és ez okozza az éjszakai izzadást.

Komoly, hosszú ideig fennálló, a mindennapi életvezetést rontó szorongás esetén érdemes szakemberhez fordulni. Ha viszont „csak” hajtós időszakon mész keresztül, elég lehet, ha megpróbálsz este jobban el- és lelazulni. Szánj időt a pihenésre, lefekvés előtt vegyél meleg zuhanyt, kerüld a hosszas képernyőzést, és tedd a hálószobát is pihenésre alkalmassá. Azaz szellőztess ki és sötétíts be alaposan. Elképzelhető, hogy már ez is megoldja a problémádat.

2. Éjszakai izzadás és alkohol

Jó ötletnek tűnhet egy fárasztó nap után 1-2 itallal lazítani, főleg, mivel az első néhány korty után az ember valóban úgy érzi, oldódik a stressz. Az esti alkoholfogyasztás ugyanakkor nagyon becsapós: ha könnyebben el is alszunk az italtól, végső soron rosszabbul, nyugtalanabbul alszunk tőle. Egyrészt a légutak ellazításával megváltozhat légzésünk jellege (helló, 2-3 sör utáni horkolás), másrészt az alkohol stimuláló hatásától megemelkedhet a pulzusszámunk is. Mindkét tényező nehezíti a pihentető alvást, és mindkettő növeli a testhőmérsékletet is. Magasabb testhő pedig: több izzadság. Ha erős éjszakai izzadással küzdesz, azt javasoljuk, hagyd el az esti 1-2 pohárkát is.

3. Éjszakai izzadás és körülmények

Csuda jól tud esni, amikor az ember este bevackolja a magát a meleg paplanba, de azért érdemes odafigyelni arra, hogy ne dunsztoljuk be magunkat. Ha alaposan befűtünk otthon, az lefekvéskor, fürdés után még jól eshet, az éjszaka folyamán viszont kellemetlenné válhat és izzadást okozhat.

Ha pedig matracunk és hálóruhánk sem lélegzik (mondjuk, mert előbbi szivacsból, utóbbi pedig flanelből, vagy más nehéz anyagból készült), az megint azt eredményezi, hogy éjszaka gyakorlatilag saját levünkben főhetünk puhára. Tartsuk észben, hogy

a hálószoba ideális hőmérséklete mindig néhány fokkal alacsonyabb, mint a lakás többi helyiségének hőmérséklete,

ezért lefekvéskor tekerjük le a fűtést, és gondoljuk meg kétszer is, szükség van egy a kellemes hőmérsékletre melegített lakásban óriás dunyhára.

alvaszavar-nok-ferfiak

Már megint ömlik rólam a víz (Fotó: Getty Images)

4. Éjszakai izzadás és gyógyszerek

Egyes gyógyszerek hatással lehetnek az agy a testhőmérsékletet és a verejtékmirigyek működését szabályozó területeire, így ezek az orvosságok akár súlyos éjszakai izzadást is kiválthatnak. Az éjszakai izzadással összefüggésbe hozott gyógyszerfajták közé tartoznak többek között az antidepresszánsok, az úgynevezett antiretrovirális (például a HIV elleni) gyógyszerek, a magas vérnyomásra szedett pirulák és a cukorbetegek medikációi is.

Beszélj orvosoddal, ha egyes gyógyszerek kapcsán (vagy szedésük elkezdése óta) tapasztalsz fokozott éjszakai izzadást, mert elképzelhető, hogy a szakember tud olyan helyettesítő terméket felírni neked, ami nem okoz kellemetlen éjszakai izzadást.

5. Éjszakai izzadás és menopauza

A változókor egyik legkellemetlenebb tünete a hőhullám, ami a legváratlanabb helyzetekben lepheti meg az embert, és gyors kiizzadással is jár. A perimenopauzában és menopauzában lévő nők körülbelül 75%-a számol be éjszakai izzadásról, melynek gyakorisága jellemzően a menopauzát követő első néhány évben tetőzik, majd idővel csökken. A hőhullámokat egyes élelmiszerek vagy élvezeti szerek is fokozhatják, ezért a menopauzában az alkohol, a túlzóan fűszeres ételek, a koffein és a dohányzás is tiltólistára kerülhet – elhagyásukat az egész szervezet meg fogja hálálni. Éppen így fontos ügyelni a testsúlyra is, mert az elhízás is az éjszakai izzadás egyik súlyosbító tényezője lehet.

6. Éjszakai izzadás és krónikus betegség

Bizonyos esetekben az éjszakai izzadás valamilyen súlyos egészségügyi állapot vagy betegség következtében jelentkezik. Fokozott izzadást okozhatnak például az autoimmun betegségek, a rákos megbetegedések, a depresszió, a szívbetegség, a HIV/AIDS, a pajzsmirigy rendellenességei, az elhízás, a prosztatarák, és az olyan súlyos fertőzések, mint például a tuberkolózis. Éjszakai izzadást válthatnak ki az alvászavarok, például az alvási apnoé is. Ha fokozott éjszakai izzadással küzdesz, de képtelen vagy megtalálni az okát, kérj egy alaposabb kivizsgálást orvosodtól, hogy meg tudjon nyugtatni.

Középkorú nő az ágyban háton fekve alkarjával eltakarja a szemét

Valami nem stimmel (Fotó: Getty Images)

7. (Éjszakai) izzadási rendellenesség

Bár ritka betegségről van szó, ha az összes lehetséges kiváltó okot kizártad és mégis éjszakai izzadástól szenvedsz, elképezhető, hogy hiperhidrózisban szenvedsz. Ez egy olyan állapot, amelyben a tested ismeretlen okokból túlzottan nagy mennyiségű izzadságot termel. A lakosság kevesebb mint 3%-a küzd hiperhidrózissal,  a kórkép kiváltó oka általában ismeretlen.

Bár nem súlyos, az egészséget veszélyeztető állapottól van szó, az ezzel élő embernek mégis igen kellemetlen perceket okozhat – terápiája pedig egyelőre gyerekcipőben jár. Ha ezzel a rendellenességgel küzdesz (ezt természetesen csak belgyógyász tudja diagnosztizálni), a legjobb, amit tehetsz, ha megpróbálsz együtt élni vele és csökkenteni az általa okozott kellemetlenséget, minőségi izzadásátlókkal, jól szellőző ruhával és ágyneművel.

Mikor érdemes orvoshoz fordulni az éjszakai izzadással? 

Az alvás és az izzadás egyaránt nagyon összetett folyamatok, amelyeket számos egyéb testi működés és külső tényező befolyásol, és melyek egymásra is hatnak. Vannak, akik másoknál jobban izzadnak, másoknak csak extrém melegben kezd gyöngyözni a homlokuk. Izzadásunk mértékét folyadékfogyasztásunk is befolyásolja: ha többet iszunk, többet is tudunk izzadni. A legtöbb esetben napközbeni és éjszakai izzadásunk hasonló mintázatot mutat, és ha eleve izzadékonyak vagyunk, illetve ha az éjszakai izzadás nem újkeletű, és nem is okoz számunkra kellemetlenséget, nincs vele teendő. 

Ha viszont rendszeresen izzadságtól áztatva ébredsz, pedig egyébként nem vagy izzadékony, ha hirtelen fellépő éjszakai izzadást tapasztalsz, amelyet esetleg súlyvesztés is kísér, vagy ha az éjszakai izzadás megakadályoz a minőségi alvásban, mindenképpen fordulj orvoshoz a problémáddal, hogy tüneti kezelésben részesíthessen, vagy amennyiben ez lehetséges, a kiváltó okot is segítsen megszűntetni. 

Na és mi a helyzet az éjszakai pisiléssel? Ebben a cikkünkben ennek jártunk utána. 

Kiemelt kép: Getty Images