miert no hajunk

Ez lehet a magyarázat a férfiak kopaszodására

Hajunk egyik fő ékességünk, rengeteg időt és pénzt szánunk rá, hogy tökéletesen álljon. De elgondolkodtunk már azon, miért pont a fejünkön nőnek ilyen hosszúra a hajszálak? És miért pont a férfiak kopaszodnak?

A haj a szépség, a fiatalság, az erő jelképe férfiaknál és nőknél egyaránt. Az egészséget és a termékenységet jelzi, illatokat közvetít, sőt a fejbőrben található, érzékeny idegvégződéseknek hála a környezet észlelésében is segít. Csakhogy az emberszabású majmoknál nem találunk hosszú hajkoronát, így joggal merül fel a kérdés, hogy ha szinte minden testszőrzetünket elvesztettük az evolúció során, a hajunk miért maradt meg, miért nő ilyen hosszúra, és miért pont a fejünkön?

Az emlősöknek nem véletlenül van szőrük. Melegen tartja őket, védi bőrüket a káros napsugárzástól, a hosszabb szálak a vadászatban, tájékozódásban segítik őket. Emberi őseink csak azért veszthették el ennek nagy részét, mert képesek voltak tüzet gyújtani, ruhát készíteni, olyan menedéket építeni, ami segíti a túlélést a hideg időjárás közepette. Emellett több elmélet is szól arról, vajon milyen evolúciós előnnyel jár a csupaszság.

Miért nő hajunk?

Talán eleve a vízből érkeztünk, vagy a part közelében egyenesedtünk fel? A vízimajom-elmélet szerint ezért hullott ki a szőrzetünk: a vízben inkább akadályt jelentett. Egy másik elképzelés szerint az afrikai forróságban vált használhatatlanná a vastag bunda, ezt támasztja alá az is, hogy az embernek több verejtékmirigye van, mint más emlősöknek. A harmadik teória szerint a különböző, szőrben és bőrben élő élősködőktől szabadultunk meg a testszőrzet minimalizálásával. Ám egyik elmélet sem ad magyarázatot arra, hogy a férfiaknak miért maradt több szőrzetük, arra pedig végképp nem, hogy ha a szőr ennyi bajt okoz, miért nő a fejünkön?

kopaszodás oka férfiak

Volt haj, nincs haj (Fotó: Getty Images)

A haj fontos szerepet játszik a párválasztásban

Talán egyfajta beépített kalap, ami a felegyenesedést követően védi érzékeny fejünket a napsugárzástól? Vagy a rengeteg erőforrást igénylő agyunk működése szempontjából volt fontos, hogy fejünket éjszaka melegen tudjuk tartani? Vagy azért tartottuk meg, mert oly nagy szerepet játszik a párkeresésben?

Hiszen nem olyan szőrzet nő a fejünkön, ami bárhol máshol a testünkön: a hajszálak hosszúak, fényesek, formázhatók, azaz kiválóan alkalmasak arra, hogy jelezzük családi állapotunkat, fogamzóképességünket, vonzóvá tegyük magunkat a párkeresés során.

Mi magyarázza a kopaszodást?

Idővel mindkét nem veszít hajtömegéből: a férfiak viszont akár már egészen fiatal koruktól kopaszodhatnak. Nemcsak arra kell tudományos magyarázatot keresnünk, hogy miért pont a fejünkön nő haj, de arra is, miért jó, ha ezt idővel elveszítjük? Az emlősök öregedésük során megőszülnek, de nem alakulnak ki kopasz foltok a fejükön, vagy testük más részein. Ez ismét csak az emberre jellemző, ráadásul a fej így fázósabbá, védtelenebbé válik.

Fontos szerepe lehet annak is, hogy a nők csak a menopauza környékén tapasztalnak némi ritkulást, míg a férfiak hajhullása fokozottabb, és jóval korábban is kezdődik.

Talán azért, mert ők inkább izmaikkal hívják fel magukra az ellenkező nem figyelmét? Ez nem magyarázná a hiányzó védelmi funkciókat. A kérdésben még a tudósok is csak találgatnak. Egyetlen előnyét tudták felhozni a kopaszságnak: a fejet érő nap miatt több D-vitamin termelődik a hajukat vesztett férfiak testében, ez pedig védi őket a prosztatarákkal szemben.

A hormonok is beleszólnak

A kopaszodásnak erős a kapcsolata a hormonokkal. A legtöbb férfi androgén alopéciában szenved, 95 százalékuk nemi hormonjaik miatt veszti el hajszálait. Mégpedig a dihidrotesztoszteron (DHT) nevű hormon termelődése miatt. Ez a hormon a szőrtüszőkhöz kötődik, aminek következtében azok elkezdenek zsugorodni. Mivel a férfiaknak általában magasabb a természetes tesztoszteronszintjük (és ennek következtében a DHT), mint a nőknek, az egyik magyarázat az lehet, hogy ez okozza a férfiak gyorsabb kopaszodását. Minél több DHT van a szervezetben, annál gyorsabban zsugorodnak a szőrtüszők, és annál gyorsabban kopaszodik meg valaki.

A kopaszodás ráadásul öröklődik, tehát genetikai okai is lehetnek. Egészséges életmóddal sem lehet megelőzni (maximum lassítani), a hajszálak pedig nem nőnek vissza sosem.

Nőket is érintheti, főleg a menopauza környékén, de ők ügyesebben rejtik el ritkuló hajukat. A kopaszodásnak a tesztoszteron mellett az is lehet a magyarázata, hogy az emberi lényeket egyszerűen nem ilyen élethosszra tervezték. A modern világnak köszönhetően azonban már más, evolúciós szempontból hátrányos tulajdonságokkal is élhetünk egészséges, teljes életet.

Kiemelt kép: Getty Images