6 metakommunikációs jel, ami nekik többet mond, mint a többieknek.
  • Az érzelmi intelligencia kiemelkedő jelentőségű készség.
  • A magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek otthonosabban mozognak a szociális térben.
  • A magas érzelmi intelligenciával bíró emberek olyan finom metakommunikációs jeleket is érzékelnek, amiket mások nem.

Az érzelmi intelligencia nemcsak lapunkban népszerű téma: az, hogy az emberi intelligencia jóval több, mint a logikai gondolkodás vagy a térbeli tájékozódás képessége, régóta tudjuk, és egyre inkább lenyűgöz bennünket, milyen sokféle képesség egészen egyedi elegye jellemez minden embert. Egyre nyilvánvalóbb például, milyen óriási jelentősége van a konstruktív életvezetésben annak, mennyire vagyunk képesek felismerni és szabályozni érzéseinket, és eligazodni a másik ember emócióin is.

Az érzelmileg intelligens emberek nemcsak saját érzéseiket ismerik fel és azonosítják be könnyebben, mint mások, de abban is kiemelkednek, hogy a többi ember érzéseit, attitűdjét is magas szinten olvassák. Kifejezetten ügyesen igazodnak el a szociális térben, képesek beleélni magukat valaki más helyzetébe, sokkal komplexebben látják és elemzik a társas helyzeteket. Emiatt kiemelkedően jól teljesítenek minden olyan tevékenységben és azokban a munkakörökben, ahol emberekkel kell foglalkozni.

Az érzelmi intelligencia a másikra való ráhangolódás magas szintű képességét is jelenti: azt, hogy a másik ember olyan apró, akár önkéntelen jelzéseit is pontosan olvassuk, amit a nagy többség még csak észre sem vesz.

Lássuk, melyek azok finomságok a másik ember kommunikációjában, amiket csak a magas szintű érzelmi intelligenciával rendelkező emberek vesznek észre!

1. Érzelmi intelligencia és testbeszéd

A magas érzelmi intelligenciával rendelkező emberek kiemelkedően tehetségesek a testbeszéd olvasásában, és képesek azonnal felismerni és értelmezni a testtartásnak a másik ember érzelmi állapotáról árulkodó változásait.

erzelmi-intelligencia-nonverbalis-kommunikacio

Persze, vannak mindenki számára egyértelmű jelek is… (Fotó: Getty Images)

Bár a testbeszéd egyes jeleit viszonylag könnyű beazonosítani (sokaknak „leesik”, hogy a másik távolságot tart, ha karba font kézzel áll, vagy ha úgy szabályozza a térközt, hogy a szó szoros értelmében tartja a két lépés távolságot), az érzelmileg intelligens emberek radarján ennél apróbb nüanszok (kéz- vagy fejtartással küldött jelek) is fennakadnak.

Ez a képességük lehetővé teszi a számukra, hogy a másik ember közlését finom jelentésárnyalatokkal pontosítsák, és azonnal észre is vegyék, ha a verbális kommunikáció és a nonverbális jelek között ellentét, inkongruencia áll fenn, azaz ha a másik nem egészen őszinte.

2. Érzelmi intelligencia és mikro-arckifejezések

Az érzelmileg intelligens emberek kifinomultan képesek felismerni a rövid, akár csak a másodperc töredékéig tartó, úgynevezett mikro-arckifejezéseket. Azokat, amik tényleg csak átsuhannak a másik ember arcán. A mikro-kifejezések (például a szemöldök mozzanatnyi megemelkedése, pillanatnyi hunyorítás) az arcizmok leheletnyi erenyedése vagy megfeszülése kapcsán következnek be és univerzálisak, azaz a különböző kultúrákban nagyon hasonlóak. Emellett

nehezen, vagy egyáltalán nem kontrollálhatók, és könnyen leleplezik az örömöt, a szomorúságot, a félelmet, a dühöt, a meglepetést, az undort és a megvetést is.

Ha gyakran előfordul veled, hogy például egy, a többiek által jó hangulatúnak tartott megbeszélés kapcsán egy másodpernyi homlokráncból észreveszed, hogy az egyik beszélgetőpartner valójában nem örült együtt a többiekkel, nagyon valószínű, hogy magas érzelmi intelligenciával rendelkezel.

3. Érzelmi intelligencia és hangszín

Egy érzelmileg intelligens ember számára a másik ember hangszíne is nagyon árulkodó. Az érzelmileg intelligens emberek olyan finom hangmagasság, hangerő vagy beszédtempó-változásokat is észrevesznek, amelyeket mások nem, ezért ők minden beszélgetésből több információt tudnak kinyerni, mint a többiek.

Az érzelmileg intelligens embernek füle van arra, ha valaki hangja izgalmában enyhén megemelkedik, vagy ha egy számára fontos emberhez szólva egészen ellágyul. De meg tudja különböztetni az erőltetett kedvességet az igazi melegségtől is, ezért ritkábban ül fel az átveréseknek.

4. Érzelmi intelligencia és kapcsolatok

Az érzelmileg intelligens emberek kiemelkedően érzékenyek a körülöttük lévő társas dinamikára. Felismerik, ha valaki elzárkózik vagy visszahúzódik az interakciókból, észreveszik, ha két ember között – akár ki nem mondott – ellentét van, azonnal kiszúrják azt is, ha valaki nehezen kapcsolódik be a beszélgetésbe, és nem ritkán igyekeznek is bevonni őt.

Az érzelmileg intelligens emberek képesek arra is, hogy olyan légkört teremtsenek, amiben mások is kellemesen érzik magukat, ahol meg tudnak nyílni. Ezért nagyon sokszor előfordul, hogy az érzelmileg intelligens emberek közvetítő szerepet vállalnak a konfliktusok megoldásában, és támogató jelenlétükkel elősegítik a megegyezést. 

5. Érzelmi intelligencia és mosolyok

Két ember között a legrövidebb út a mosoly – tartja a mondás. Csakhogy nem mindegy, milyen az a mosoly – teszik hozzá az érzelmileg intelligens emberek. Duchenne-mosolynak nevezzük azt a valódi, igazi, szívből jövő mosolyt, ami azonnal bizalmat ébreszt a másik emberben, és aminél nem csak a száj kunkorodik magasra/húzódik szélesre, de vele nevet a szem is.

erzelmi-intelligencia-nonverbalis-kommunikacio

Ez egy kicsit kunkorodhatna feljebb… (Kép: Getty Images)

Az emberek többségének nem elég finomak az érzékelői ahhoz, hogy képesek legyenek a kettő megkülönböztetésére, az érzelmileg intelligens emberek azonban egy pillanat alatt felismerik, éppen melyikről is van szó. Ennek megfelelően viszonyulnak a másik személyhez.

6. Érzelmi intelligencia és tekintet

A szemek rengeteg információt szolgáltatnak egy személy érzelmi állapotáról. Az érzelmileg intelligens emberek ezért (akár önkéntelenül is) figyelnek a szemmozgásokra. Például arra, hogy valaki keresi, esetleg erőlteti-e a szemkontaktust.

Ezek a gesztusok olyan, a beszélgetés klímájának megértéséhez fontos érzelmekről árulkodhatnak, mint a bizalom, a szorongás vagy a becstelenség. Az érzelmek szemekből való kiolvasásának képessége különösen értékes: az érzelmileg intelligens embernek elég egy kitágult pupilla ahhoz, hogy észrevegye, a másik izgatott, esetleg ideges lett. Ennek megfelelően tud aztán reagálni és pontosítani a mondandóján.

+1. Érzelmi intelligencia és trauma

Az érzelmi intelligencia nagyon fontos emberi képesség, hiszen számos előnyt rejt azok számára, akik rendelkeznek vele. Az érzelmileg intelligens emberek jobban megértik a többieket, miközben saját, a különféle társas reakciókban mutatott viselkedésükre is figyelmük van. Emiatt többnyire sikeresen tudnak együttműködni másokkal.

Fontos viszont, hogy észrevegyük, ha a mi esetünkben ennél valami többről van szó. Esetleg olyan extra érzékenységről, ami bizonytalanná tesz bennünket, és amit jellemzően gyerekkori trauma idéz elő.

Az érzelmileg intelligens ember sokszor jön meleg, szerető családi fészekből – és sokszor éppen ez alapoz meg magas szintű érzelmi intelligenciájának. Viszont azok, akik hiperérzékenyek a másik ember metakommunikációjára, sokszor olyan gyerekkorból érkeznek, ahol a felnőttek viselkedése kiszámíthatatlan volt, és ezért lett létkérdés, hogy az ember egy hát görbületéből, vagy egy szemöldök rándulásából is értsen.

Ha magas érzelmi intelligenciájú emberként környezeted apró finomságait is érzékeled, az előnyödre válhat. Ha azonban folyamatosan azon szorongsz, vajon mit gondolnak rólad igazából mások, ha azt vizslatod, valóban tetszett-e, amit mondtál, vagy hogy mivel haragítottad magadra a másikat, akkor fontos lenne, hogy feltárd ennek a viszonyulásnak a gyökereit.

Íme, 4 dolog, amit magas érzelmi intelligenciával bíró emberek sosem tesznek.

Kiemelt kép: Getty Images