- A negyvennyolcas forradalom eseményeinek egymásutánját általános iskolás korunk óta kívülről tudjuk.
- A március 15-i események a ma embere számára is pozitív példával szolgálhatnak.
- A forradalom eseményeire ma egy kvízzel emlékezünk.
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményei kiemelkedő jelentőségűek az egész magyarság szempontjából. (AKárcsak az 1956-os, amiről van már Nők Lapja kvíz is.) Az utókor fontos feladata ezért, hogy évről-évre megemlékezzen arról, mi minden történt ebben a viharos, embert próbáló időszakban. Március 15-e előtt, nemzeti ünnepünk környékén kicsik és nagyok is rendszeresen felidézik március idusának legfontosabb eseményeit és azoknak a kiemelkedő alakoknak a nevét, akik kulcsszerepet vállaltak abban, hogy a történelmet megfordítsák.
Márciusi ifjak
A forradalom eseményei és emlékezete ma is nagyon fontos üzeneteket tartogat az utókornak. Nemcsak azt, hogy összefogással (ha csak ideig-óráig is) lehetséges vér és erőszak nélkül érvényt szerezni egy közös akaratnak, de azt is, hogy
a változás mozgatói mindig azok a fiatalok, akik szembe mernek szállni a fennálló renddel,
szokásjoggal, és le tudják magukról rázni a fásultságot.
Március 15-e több mint 170 év távlatából is a fiatalokról szól. Azokról, akiknek a lendülete olyan heves volt, hogy néhány óra alatt többezres tömeget tudott magával ragadni. Fiatalokról, akik nemcsak szenvedélyesek voltak, de nagyon határozott elképzelésük is volt arról, hogy milyen világban szeretnének élni. A Nemzeti dalt egyetlen éjszaka alatt költő Petőfi (apropó, jöhet egy Nők Lapja kvíz Petőfi verseiből?), a 12 pontot 15-én több alkalommal lelkes éljenzés közepette felolvasó Jókai, a későbbi történész, honvéd őrnagy Vasvári Pál huszonéves, felnőtt életük, pályájuk elején álló fiatalok, a jövő reménységei voltak, akik ugyanakkor a történelmet megdöbbentő érettséggel, bátorsággal és széles körű tájékozottsággal formáló felnőttek benyomását keltik a mából visszatekintve.
Március 15. emlékezete
Ma, amikor egyre nehezebb elképzelni, hogy milyen csodák születhetnek „ész, erő és oly szent akarat” szoros összefonódásából, kiemelkedően fontos, hogy tisztelegjünk a forradalom hőseinek emléke előtt, és hogy gyerekeinknek, a ma fiataljainak is átadjunk valamit a forradalom fontos üzeneteiből. Ha tehetjük, szánjunk időt rá, hogy beszélgessünk velük mindarról, ami történt, tűzzük ki a kokárdát, nézzük újra a Föltámadott a tengert, a Kőszívű ember fiait vagy épp a Szegénylegényeket, a kisebbekhez pedig Petőfi személyén keresztül próbáljuk meg közelebb hozni az egyszerre történelmi, mégis nagyon aktuális eseményt.
Mai kvízünkben 1948. március 15-ének eseményeiről lesz szó, felidéződik a 12 pont, a Nemzeti dal és a Nemzeti Színház aznap esti legendás előadása is.
Te mindent tudsz a forradalom eseményeiről?
Kiemelt kép: Bellony László Talpra magyar című képe. Forrás: Wikipédia