II. Erzsébet brit királynő (akkoriban még hercegnő) kiskamasz, mindössze 13 éves volt, amikor kirobbant a második világháború 1939-ben. De hogy milyen is volt akkoriban? Akik ismerték őt, azt mondták, hogy már gyerekként is rendkívül komoly és felelősségteljes gondolkodásról tett tanúbizonyságot.
- Erzsébet királynő a nagy gazdasági világválság, avagy a Nagy Depresszió alatt nőtt fel, ami meghatározta a gondolkodását és az uralkodói stílusát.
- Nagybátyja, VIII. Eduárd lemondása a trónról arra késztette, hogy komolyan vegye a tanulmányait, hiszen trónörökössé vált: alkotmánytörténetet és jogot kezdett tanulni.
II. Erzsébet a háború kezdeti éveiben
A háború kitörésekor a két fiatal hercegnőt, Erzsébetet és Margitot a Londontól 30 kilométerre található Windsor-kastélyba menekítették, míg a király és királyné a Buckingham-palotában maradt, hogy szolidaritást vállaljon a néppel. A palotát is érte bombatalálat, mire a királyné úgy reagált, hogy ettől sokkal jobban érzi magát, hiszen tényleg azt éli át, amit a többi ember, így már a szemükbe tud nézni.
Szüleihez hasonlóan, az akkor 14 éves Erzsébet is szolidaritást vállalt a népével: 1940-ben a BBC Children’s hour rádióadásában közvetlenül szólt a városból evakuált gyerekekhez, bátorította őket, hogy tartsanak ki.
„Hazánkban több ezer gyereknek kellett elhagynia otthonát, akik most édesapjuktól és édesanyjuktól távol élnek. Húgommal, Margit hercegnővel együttérzünk veletek, hiszen mi is tapasztalatból tudjuk, mit jelent, ha nem lehetünk együtt azokkal, akiket a legjobban szeretünk” – üzente a fiatal hercegnő.
Ez a lépés nem csak saját nemzetének szívét érintette meg, hanem Amerikáét is: hatalmas politikai hatása volt.
II. Erzsébet: Az uralkodóvá válás útján
1942-ben Erzsébetet kinevezték a Gránátos Gárdaezred ezredesévé, majd egy évvel később, a 16. születésnapján megtartotta az első nyilvános gárda szemléjét. Ezek mind annak az előjelei voltak, hogy később nagyszerű uralkodó válik majd belőle.
1944-ben, 18 évesen már átvállalt néhány államfői feladatot édesapjától, míg ő Olaszországban tartózkodott. De a hercegnőnek ez nem volt elég: be szeretett volna lépni a Kisegítő Területi Szolgálatba, a brit hadsereg női alakulatába. Szülei sokáig ellenezték ezt, de ez nem állította meg őt. Belépett a seregbe, és mentőautó-vezetőnek kezdett tanulni, majd később, 1945 márciusában autószerelői tanfolyamot végzett el.
A katonai járművek karbantartása mellett, katonai teher- és mentőautó sofőrként tevékenykedett. Napi 7 órát dolgozott, majd éjszakára visszatért a Windsor-kastélyba.
Innentől kezdve a sajtó csak úgy hívta őt, hogy „Princess Auto Mechanic”, avagy autószerelő hercegnő. Ez egyébként a háborús propagandában nagy szerepet játszott, hiszen ő volt az első a királyi család történetében, aki belépett a seregbe, valamint elvegyült a „köznép” között.
A királyi pár nem csak azt ellenezte, hogy a hercegnő belépjen a seregbe: Erzsébet a háború alatt hosszan tartó levélváltásba kezdett későbbi férjével, Fülöp herceggel. 1946-ban pedig, amikor 20 éves volt, a herceg megkérte a kezét. Szüleinek eleinte ez nem tetszett, arra ösztökélték, hogy keressen jobb kérőt. Fülöp herceg Erzsébetnek címzett 1946-ból származó levelében ezt írta:
„Az, hogy megmenekültem a háborútól és megélhettem a győzelmet, hogy lehetőséget kaptam, hogy pihenjek és összeszedjem magam, hogy teljesen és minden fenntartás nélkül szerelembe eshettem, ezektől a dolgoktól az ember minden személyes és e világi baja eltörpül.”
A háború vége – így élte meg a hercegnő
1945 május 8-án, a háború végetértével Erzsébet csatlakozott szüleihez, hogy üdvözölje az ünneplő tömeget a Buckingham-palota erkélyéről. Erzsébet és húga, Margit hercegnő ezután az utcán ünneplő emberekkel elvegyülve, katonai álruhában ünnepelték a háború végét. Állítása szerint ez volt élete legemlékezetesebb napja.
De hogy milyen hatással volt a háború Erzsébetre?
- Tinédzser évei, melyek a személyiségfejlődés szempontjából kulcsfontosságúak, a háború alatt zajlottak, így minden ami a háború alatt történt nagy hatással volt későbbi személyiségére és uralkodói stílusára is.
- Porciózás: ahogy minden családnak, úgy a királyi családnak is követnie kellett a fejadagként meghatározott porciózási szabályokat, valamint a kuponokra épülő új vásárlási metódust a háború alatt. A királynő az esküvői ruhájának anyagát is kuponok összegyűjtésével tudta megvenni. Ez a fajta nélkülözés sok mindenre megtanította.
- A háború alatti években alakította ki kapcsolatát Winston Churchillel, aki később a miniszterelnöke lett.
- Szülei példája által tanulta meg annak fontosságát, hogy hogyan kell helyt állnia a monarchiának egy nemzeti krízis esetén.
Kiemelt kép: Getty Images