tengeri csiga

Gyönyörű, de veszélyes lények lepik el a tengerpartot

Úgy néznek ki, mintha miniatűr kék sárkányok lennének, ráadásul pont a vizualitásban amúgy is erős tengerpartokon csodálhatjuk meg őket. Hozzájuk nyúlni azonban nem szabad: a tengeri csiga érintése igen fájdalmas.

Latinul Glaucus atlanticus a nevük, de a magyar tengeri fecske jóval találóbb. A három centiméter hosszú, varázslatos kék lények (akik valójában tengeri csigák) aranyosak és lenyűgözőek egyszerre, de nem árt vigyázni velük. A texasi strandokon megjelenő állatkák sok szörfösnek okoztak már fájdalmat, így most figyelmeztetni kell a turistákat, mely partszakaszok váltak veszélyessé.

 

A kék sárkányok bár közepes úszók, az áramlatok tömegesen magukkal sodorhatják őket. Így kerültek a texasi partszakaszokra is.

David Campbell texasi tengerbiológus, a MarineBio Természetvédelmi Társaság alapítója szerint ezek a csigák oda mennek, ahová a szél és az áramlatok viszik őket. Megjelentek már európai vizekben, Dél-Afrika keleti és déli partjainál, Ausztrália keleti partján és Mozambikban is. A vízben mókásan, fejjel lefelé lebegnek, mivel gázt tárolnak a gyomrukban. Ennek ellenére nem túl barátságosak, nem szeretik az embereket, arra pedig különösen rosszul reagálnak, ha meg akarják érinteni őket.

tengeri csiga

A tengeri csiga ilyen kicsi, mégis veszélyes (Fotó: Getty Images)

Náluk sokkal nagyobb lényeket esznek

Ezek a tengeri csigák fogazott nyelvük segítségével náluk sokkal nagyobb medúzákkal (például portugál gályákkal) táplálkoznak, és azok toxinjai is a szervezetükbe kerülnek. Emésztés közben eltávolítják azokat. Ezután koncentrálják, majd egyszerűen eltárolják azokat későbbi felhasználásra egy erre a célra szolgáló tömlőben. Amikor aztán valami miatt stresszt tapasztalnak, egyszerre kiszabadítják ezeket a mérgeket, s ha épp mi vagyunk az idegesítő tényező, ezek a mi bőrünkbe fúródnak. A nagy koncentráció miatt a csípés akár háromszor olyan intenzív lehet, mint egy medúzáé.

Hagyjuk békén a tengeri csigát!

Isabel McClelland marylandi szakértő szerint a közösségi média és a vadon élő állatokról készült érdekes képek megosztásának vágya gyakran vezet ahhoz, hogy az emberek túl közel mennek ezekhez a csigákhoz. Bár ami azt illeti, tulajdonképpen bármilyen furcsa, veszélyes élőlényhez. A pózolás pedig magában rejti az érintés veszélyét is. Fontos lenne tudatosítani magunkban, hogy az érdekes állatok nem a mi kedvünkért léteznek. Nem kérnek a társaságunkból. Nem szeretik, ha természetes élőhelyükről elmozdítják őket. Azzal tehetjük értük a legtöbbet, ha nem zavarjuk őket, és igyekszünk minél kevésbé szennyezni a bolygót, amelyet megosztunk velük. Ha nem így teszünk, ezek a kis kék csigák bizony joggal jeleznek vissza csípésekkel.

Kiemelt kép: Getty Images