Hogy halálos, azt eddig is tudtunk, de van egy rosszabb hír is.
  • Egyre többen végeznek ülőmunkát.
  • Az ülőmunka káros hatásairól az elmúlt években sokan cikkeztek.
  • Most az is kiderült, hogy az ülőmunka káros hatásait nem is olyan könnyű kompenzálni.

Az elmúlt évtizedek technikai változásai, a motorizáció, a digitalizáció, a távmunka azt eredményezi, hogy az emberek jó része minden korábbinál többet ül akár a munkahelyén, akár home office-ban, akár a tévé vagy kedvenc online sorozata előtt.

Az összegörnyedt ember

Tekintettel arra, hogy az emberi test mozgásra termett, az ülőmunka és a túl sok ülés egyértelműen káros az egészségünkre. Korábbi kutatások kimutatták, hogy a hosszas üldögélés nemcsak túlsúlyt, de keringési- és anyagcserebetegségeket, sőt, akár depressziót is okozhat.  A Kaliforniai San Diego Egyetem (UCSD) új tanulmánya is ezt erősíti meg, és újabb az egészségi állapot és az ülő életmód közötti összefüggésre hívja fel a figyelmet.

A mostani kutatásban összesen 5856, 63 és 99 év közötti női résztvevőt kértek meg arra, hogy a vizsgálat kezdetén hét napon át viseljenek egy aktivitásmérő készüléket a csípőjükön. Ez a készülék pontosan mérte, hogy naponta mennyi időt töltöttek ülve. A kutatók ezután egy teljes évtizeden át követték őket és egészségügyi állapotukat. Ezalatt az idő alatt 1733 résztvevő hunyt el.

A kutatók mesterséges intelligencia segítségével a kutatási résztvevők aktivitására vonatkozó kimutatásokat készítettek, és azt, hogy a résztvevők mennyi időt ültek, összevetették a halálozási kockázatukkal. Az adatok azt mutatták, hogy

azoknál a résztvevőknél, akik naponta több mint 11 órát ültek, 57 százalékkal nagyobb volt a korai halálozás kockázata

a vizsgálati időszak alatt, mint azoknál, akik kevesebb mint napi kilenc és fél órát ültek.

Ennyit segít a sport

Azt, hogy az ülőmunka rendkívül káros, eddig is tudtunk, viszont sokan, akik ülőmunkát végeznek, ennek káros hatásait kompenzálhatják azzal, ha emellett eleget sportolnak. A kutatók a mostani tanulmányban azt is megvizsgálták, hogy vajon a rendszeres testmozgás visszafordítja-e a túl sok ülés egészségügyi kockázatait és arra jutottak, hogy sajnos nem.

A korai halálozás sok üléssel összefüggő emelkedett kockázata még a nagyobb mennyiségű, mérsékelt és erőteljes testmozgás mellett is fennállt. Egy 2019-es tanulmány korábban azt is megállapította, hogy a nagyobb mennyiségű testmozgás nem csökkentette az olyan, szintén a túl sok ülésből eredő betegségek kockázatát, mint a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség és a stroke. Ez azért is keltett fel a kutatók figyelmét, mert egy korábbi ausztrál tanulmány éppen azt találta, hogy a napi 9000-10 500 lépés megtétele csökkentette a korai halálozás kockázatát, még azoknál is, akik egyébként sokat ültek.

Az egymásnak ellentmondó eredmények azzal magyarázhatók, hogy míg az UCSD tanulmányban a csípőn, az ausztrál tanulmányban a csuklón viselt aktivitásmérőket használták, ami eltérő becslésekhez vezethet az ülőidővel kapcsolatban. A korábbi ausztrál tanulmányban az aktivitásmonitorok adatainak elemzéséhez nem használtak semmilyen speciális szoftvert annak kiszámítására, hogy a résztvevők mikor ültek vagy mikor álltak, ezért a mozdulatlanságot a monitorok nem minden esetben helyesen számolták ülésnek vagy állásnak. Ez azt is jelentheti, hogy az ausztrál tanulmány alábecsülte a résztvevők által ülve töltött időt. Az UCSD tanulmányból származó bizonyítékok most meggyőzőbbnek tűnnek, és rávilágítanak arra, hogy nincs mese: kevesebbet kell ülni. Az Egészségügyi Világszervezet jelenlegi iránymutatásai is alátámasztják ezt, és azt javasolják, hogy a felnőttek, amennyiben lehetséges, korlátozzák az ülés időtartamát, és szakítsák meg a hosszú ülések időtartamát.

Mennyi ülés a túl sok?

És hogy mennyi is a sok ülés? Az UCSD tanulmánya szerint napi 11 óra, más kutatások szerint viszont már napi hét óra is túl sok lehet. Számos kutatás pedig azt mutatja, hogy nem szabad 30 percnél tovább ülni egyhuzamban, mivel az ülés már ilyen rövid idő alatt is megemelheti a vércukorszintet és a vérnyomást. Hogy mit tehetünk? Ha a gyaloglás nem is küszöböli ki az ülés káros hatásait, egészségünknek jót tesz, ha minden nap mozgunk ennyit, emellett pedig az a fontos, hogy csökkentsük az egybefüggő üldögélések hosszát. Ha hosszas ülést igénylő munkánk van, sokat segíthet egészségünk megőrzésében egy ülő-állványos íróasztal. Fontos arra is figyelnünk, hogy felálljunk a munkafeladatok között vagy telefonálás közben. Tévézés vagy online médiafogyasztás közben szintén érdemes időről-időre felállni, és készülékeinken beállítani, hogy jelezzenek, ha már túl sokat ültünk. Álljunk fel egy-két percre és mozgassuk át a tagjainkat. 

Ha az intenzív sport nem is kompenzálja az ülőmunka hatásait, a gyógytorna sokat segít. 

Kiemelt kép: Getty Images