Bizony, másféle ikrek is léteznek még. Csakhogy olyan ritkán születnek, hogy a világ szinte mit sem tud róluk. Egyedül a sziámi ikrek kerültek be a köztudatba, hiszen esetükben a zigóta kettéválása nem tökéletes, így valamelyik testrészüknél fogva össze vannak nőve, bizonyos esetekben szétválaszthatatlan módon.
A jelenség nagyon ritka, minden ötvenezredik terhességből csak egyszer fordul elő. Még ennél is ritkábban találkozunk parazita ikrekkel. Nézzük, az ő esetükben mi történik az anyaméhben, és milyen különleges ikrek vannak még.
1. Parazita ikrek
Ők olyan ikertestvérek, akiknek fejlődésébe már korai szakaszban hiba csúszott. Az egyik embrió kisebb és gyengébb, mint a másik, képtelen egyedül fejlődni, ezért beleolvad testvérébe. Életét elveszti, viszont a másik iker vérkeringése fenntartja az ő szerveinek működését is. Ennélfogva képes a növekedésre.
A parazita ikrek világszerte kevesebb, mint 1 millió születésnél alakulnak ki.
Az életben maradó gyerek testében különféle, a másik testből származó szöveteket találnak, amelyek olykor plusz végtagként láthatóvá is válnak. Ilyen esetekben az orvosok műtéti úton választják le a parazita iker szöveteit az egészséges gyerekéről, akinek csak így van esélye az egészséges életre.
2. Különböző korú ikrek
Alapvetően egy hónapban egy petesejt érik és termékenyül meg a női szervezetben. Ám időnként előfordul, hogy a már megtermékenyített pete után nem sokkal újabb érik meg és válik fogadóképessé. Az aktív nemi életet élő pároknál előfordul, hogy
ez a második petesejt is megtermékenyül, de később, mint az első számú.
Magyarán a már terhes nő újra teherbe esik: ezt orvosi nyelven szuperfetációnak hívják. Így kétpetéjű ikrek fejlődnek a méhben, de nem azonos magzati korban, egyikük idősebb és nagyobb a másikuknál. Ennek ellenére általában együtt születnek meg, de a fiatalabb iker fejletlenebb, ezért több orvosi támogatásra szorulhat.
3. Ikrek különböző apáktól
A szuperfetáció másik különös velejárója lehet az olyan kétpetéjű ikerpár, akik valójában csak féltestvérek. Ha az anya több férfival közösül, azok hímivarsejtjei két külön petesejtet is megtermékenyíthetnek. Így a megszülető babák egészen másképp nézhetnek ki, a genetikai vizsgálat pedig könnyen igazolja, hogy két apától származnak. A jelenség állatoknál kifejezetten gyakran előfordul, embereknél jóval ritkább.
4. Másfél petéjű ikerpárok
A fogantatáshoz alapvetően egy hímivarsejtre és egy petesejtre van szükség. Nagyon ritkán azonban két hímivarsejt is egybeolvad egyetlen petesejttel. A három kromoszómakészletet kapó magzat a legtöbbször nem képes életben maradni. Csakhogy a világon eddig két dokumentált alkalommal ez másképp történt. Ezekben az esetekben három kromoszómakészlet két különálló sejtcsoportra bomlott, ezekből alakultak ki az ikrek. Mivel közös volt a méhlepényük, az orvosok azt feltételezték, hogy egypetéjű ikrek, s
csak a genetikai vizsgálat során derül ki, hogy az örökítőanyag szokatlan formában van jelen.
Nicholas Fisk professzor, aki 2014-ben az anyát és az ikreket gondozó csapatot vezette a brisbane-i kórházban, elmondta, hogy rutin terhességi vizsgálat során fedezték fel a genetikai különlegességet a 28 éves anyánál, aki természetes úton esett teherbe.
Az ultrahang kimutatta, hogy az ikreknek különböző nemi szerveik alakultak ki, ezért további vizsgálatokat végeztek. Kiderült, hogy biológiai anyjuk DNS-ének 100 százalékán, és a biológiai apjuk DNS-ének 78 százalékán osztoztak. Magyarár genetikailag az egypetéjű és a kétpetéjű (dizigóta) ikrek között vannak. Az ikrek ma már 9 évesek, egészségesek, talán nem is tudják, micsoda orvosi csodát képviselnek.
5. Tükör-ikrek
Ezek a testvérek szó szerint egymás tükörképei. Egy tipikus egypetéjű ikerterhességben a petesejt a megtermékenyítést követő első héten kettéválik, így alakulnak ki az egypetéjű ikrek. Csakhogy előfordul, hogy ez a szétválás csak a megtermékenyülést követő 7-12. napon következik be.
A sejtcsomó így elég ideig van egyben ahhoz, hogy kialakuljon a bal és a jobb oldala. Az így fejlődő ikrek bár különválnak, de hajuk ellentétes irányban nő, testük másik oldalán lehetnek anyajegyek, s jellemzően egyikük jobb-, másikuk balkezes.
6. Egypetéjű ikrek eltérő nemekkel
Elméletben az egypetéjű ikrek neme azonos, hiszen ugyanabból a petesejtből és hímivarsejtből jöttek létre. Csakhogy igen ritkán a babák XY nemi kromoszómájú, azonos fiúkként indulnak, de röviddel a petesejt osztódása után genetikai mutáció következik be.
A Turner-szindróma következtében az egyik iker XO kromoszómákkal fejlődik tovább.
Őt születéskor lánynak nézik, akként is definiálják, de genetikai különlegessége miatt a későbbiekben egészségügyi értelemben nem képes teljes értékű nőként funkcionálni. A mutáció nem érinti a másik ikertestvért, akit születéskor fiúnak néz ki, és akként is viselkedik a szervezete.
7. MoMo ikrek
Britney Alba, az alabamai Tuscaloosából származó általános iskolai tanár terhességénél fedezték fel a jelenséget: az ikrek monoamniotikusak és monokorionikusak voltak (innen ered a az orvosi ritkaság elnevezése is). Ugyanazt a méhlepényt és magzatvizet használták, a köldökzsinóron kívül mindenen osztoztak, ami sajnos veszélyt jelentett az egészségükre.
A MoMo ikreknél (a terhességek egy százalékánál fordul elő) sajnos igen magas a halvaszületések aránya, ezért az orvosok fokozott figyelemmel kísérték végig a várandósságot.
Tudták, hogy nem lehet kivárni a negyvenedik hetet a szüléssel, mert minden héttel fokozódnak a kockázatok. 2022. október 25-én Lydia és Lynlee Alba a 32. terhességi héten születtek meg császármetszéssel. Szerencsére egészségesek voltak, bár pár hétig igen szoros megfigyelés alatt tartották őket. Mivel nem találtak rendellenességeket, a családot hazaengedték a kórházból.
Kiemelt kép: Getty Images