allergia

Itt a tavaszi szénanátha – A legjobb természetes gyógymódok allergiára

Enyhítsd könnyedén az allergia tüneteit!
  • Az allergia tulajdonképpen a szervezet túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyeket tolerálnia kellene.
  • A tüneteket legtöbben csak orr- és szempcseppel kezelik, pedig a megelőzéssel is kellene foglalkozni.
  • Érdemes természetgyógyászati eszközöket és terápiákat is kipróbálni megelőzésképp.

Ahogy jön az enyhe idő, a sok napsütés, kibukannak az első rügyek a fákon, napokon belül kifakadnak és gyönyörű virágok borítják be a fákat, bokrokat – ez mind csodásan hangzik, de sokak számára az év egyik legnehezebb része. Akik a tavaszi virágok porára allergiásak, ezt az időszakot vegyes érzésekkel várják, hiszen a természet burjánzása mellett megjelenik a tüsszögés, orrdugulás, szem- és torokviszketés és a fejfájás, tompaság is. 

Aki átesett már tavaszi pollenallergiás időszakon, bármit elkövetne, hogy enyhítsen az allergia tünetein, legyen az varázsige vagy csodafőzet, de ennél sokkal hatékonyabb, természetes gyógymódokat mutatunk most be, amelyek tényleg sokaknál beváltak már.

tavasz-allergia-tippek

Fotó: Getty Images

1. Akupunktúra

Az allergia elleni akupunktúrakezelést elsősorban a fej pontjain végzik. Tű kerül a homlokba, az orrlyukakhoz közeli területekre, a fülek porcos részébe. A kezelés 30 percet vesz igénybe, és már az első alkalom után érezhető a tünetek enyhülése.

A tíz kezelésből álló kúrát célszerű a lehető legrövidebb idő alatt felvenni, utána elegendő havonta egyszer felkeresni a terapeutát pollenszezon idején.

Akiket visszarettent a tűszúrással együtt járó fájdalom, azoknál alternatív kezelésként szóba jöhet az elektroakupunktúra. Ebben az esetben az akupunktúrás pontokat egy golyóstoll hegyéhez hasonló fejű, mikroáramot kibocsátó eszközzel kezelik. Ez az eljárás teljesen fájdalommentes, ezért gyerekeknek is ajánlott. A módszer hátránya, hogy messze nem olyan hatásos, mint a tűvel végzett kezelés.

2. Immunterápia

Az immunterápia elején egészen kis dózisban adagolják az allergént a betegeknek. A mennyiséget aztán fokozatosan növelik, így a szervezet egyre inkább hozzászokik az érzékenységet kiváltó anyaghoz. A tabletták, cseppek esetében csak az első alkalommal kell orvosi felügyelet, utána a betegek önállóan, otthon szedik a készítményeket. Az injekciós terápia azonban minden esetben orvosi jelenlétet igényel.

Az immunterápia három, kivételes esetekben négy-öt évig, illetve ennyi szezonon át is tarthat.

A páciensek többsége már az első évben érzi magán a javulást a pollenszezonban; közülük sokan úgy gondolják, már nincs is szükségük a soron következő kúrára. Pedig a teljes gyógyuláshoz végig kell csinálni az egész terápiát. Az utolsó szezonban elért állapot körülbelül 8-10 évig tartható fenn, ezt követően elegendő egy egyszeri, emlékeztető kúra.

3. Kineziológia

A kineziológia úgy tartja, hogy a testünk olyan, mint egy nagy emlékkönyv: bármilyen rossz vagy jó történik velünk, azt gondosan „feljegyzi” és elraktározza. A negatív hatások aztán blokkokat képeznek a meridiánokban, ahol a test energiája áramlik, ez pedig betegséget okoz.

A kineziológusok feltárják azokat a lelki blokkokat, amelyek a testben, sejtmemória szinten „nyomot hagynak”, majd korrigálják az eltéréseket, így beindulnak a test öngyógyító folyamatai is.

A kineziológia szerint az allergia kialakulása mögött általában az elválás, elválasztás (válás, haláleset, szülés) miatt érzett szorongás és félelem áll.

Ha a terápia során fény derül a betegség okára, akkor a kineziológus a múltban átélt negatív érzelmeket átalakítja pozitívvá, így oldja azokat a blokkokat, amelyek a panaszokat okozták, és ezzel a testi tüneteket is jó eséllyel megszüntetheti.

tavasz-allergia-tippek

A joghurt és az ananász tökéletes páros allergia ellen (Fotó: Getty Images)

4. Allergia elleni menü

Az szénanátha tüneteit megfelelően összeállított étrenddel is lehet enyhíteni, na de mit kellene enni ahhoz, hogy könnyebbek legyenek az virágzás alatti tavaszi napok?

Kvercetin

A kvercetin-tartalmú élelmiszerek, például az alma, a cseresznye, a brokkoli, a kelkáposzta, a fokhagyma, a vöröshagyma, a kapri, a fodros kel az antihisztaminokhoz hasonlóan hatnak. A kvercetin stabilizálhatja a hisztamint felszabadító sejteket, ami segíthet a szénanátha tüneteinek kordában tartásában.

Probiotikumok

Az olyan probiotikumokban gazdag élelmiszerek, mint a joghurt, kemény sajtok, erjesztett termékek, például a kefir, a savanyú káposzta és a tempeh (főtt, erjesztett szójabab, amelyet gyakran húspótlóként használnak) sokat tehenek az immunrendszer optimális működéséért.

Bromelain

A bromelain egy olyan fehérjebontó (proteáz) enzim, ami természetes módon megtalálható az ananászban. A gyümölcs gyulladáscsökkentő hatása enyhíthet nem csak a szénanátha, de egyes tanulmányok szerint az asztma tünetein is. Az ananász a bélnek is jót tesz – ha emésztési problémánk van, akkor a felszívódás sem jó a bélben, így az ananász duplán jó az allergiásoknak.

Ha csak sejted, hogy valamire allergiás vagy, akkor olvasd el a tesztelési lehetőségekről szóló cikkünket is!

Kiemelt kép: Getty Images